Besyo Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Şub 11, 2017
Besyo Bilgileri
47 22

 

Öncelikle yazıma tüm bu bilgileri edinebileceğiniz, Tüm üniversitelerin 2018 kılavuzları açıklanır açıklanmaz bildirim alabileceğiniz, yaklaşan tüm sınavları öğrenebileceğiniz Ücretsiz uygulamamızı tavsiye ederek başlamalıyım.
Uygulamamızda üniversitelerin video analizleri de mevcuttur. Diğer Besyo hazırlanan öğrencilerle profil oluşturup sohbet edebilir fikir alış-verişinde bulunabilirsiniz.
Google Play ve Apple Store ‘a “besyocuyuz” olarak aratıp indirebilirsiniz.

BESYO ve Spor Bilimleri Fakültesi Nedir?
Hangi Üniversitelerde BESYO var?
Nasıl Kazanılır?
Sınavları Nasıldır?
Başvurular Nasıl Olur?
Bölüm Tercihleri Ne Zaman Yapılır?
YGS ve OBP’nin Önemi Nedir?

AYRICA

Açıklanan Tüm Üniversitelerin 2018 Video Analizlerini Görüntülemek İçin Tıklayınız


Besyo’yu hep düşünmüş ama çevresinde ayrıntılı bilgi sahibi olmayan arkadaşlarımızın kafasındaki başlıca sorular bunlardır. Bu konuda bu soruların hepsine ayrıntılı cevap vereceğim.


BESYO ve SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ NEDİR?


Besyo Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu demektir ve amacı üniversite misyonu olan evrensel bilim ölçütleri içerisinde spor eğitimini vermektir. Spor Bilimleri Fakültesi üniversite misyonu olan evrensel bilim ölçütleri içerisinde spor eğitimini vermek ve akademisyen, spor bilimcisi yetiştirmektir(Bunu BESYO okuyarakta gerçekleştirebilirsiniz.). Bu iki bölümün arasında pek bir fark yoktur. Aralarındaki tek fark yüksekokulların fakültelere göre daha az ödenek almalarıdır. Bu sebeple birçok BESYO Spor Bilimleri Fakültesine dönüşmüş ve dönüşmeye devam etmektedir.
BESYO’da Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Engellilerde Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümleri vardır. Bunlar BESYO’su olan her üniversitede mevcut değildir. Üniversite mevcut akademik kadrosu ölçüsünde bu bölümlerin birini ya da bir kaçını açabilir. Her bölümün amacı ve ilkesi farklıdır. Bölümlerin iş olanakları ve amaçları hakkında bilgiyi sitemizden farklı konulardan alabilirsiniz.


HANGİ ÜNİVERSİTELERDE BESYO VAR?


 Besyo’su olan tüm üniversiteleri ayrıntılı olarak buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.


NASIL KAZANILIR?


Nasıl Kazanılır? Ayrıntılı Olarak Görüntüle


SINAVLARI NASILDIR?


BESYO’da her üniversite birbirinden farklı sınav yapmaktadır. Sınavlar birbirinden farklı olsa da amaçları ve ilkeleri ölçüsünde çoğu sınav birbirine yakındır. Sınav çeşitleri ve içerikleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız. Her okulun farklı sınav tarihleri vardır. Sınavlar üniversitenin bulunduğu şehirde yapılmaktadır.


BAŞVURULAR NASIL OLUR?


BESYO’da tercihle alan üniversitelerin başvurusu ÖSYM tercih zamanı ÖSYM tercihiyle yapılmaktadır. Özel yetenek sınavı ve sportif özgeçmiş puanıyla alan üniversitelerin başvuruları ise üniversitenin açıklamış olduğu kılavuz çerçevesinde yapılır. Bu kılavuzların hepsini besyocuyuz.com sitesinden güncel olarak takip edebilirsiniz. Kılavuzlarını her okul farklı tarihte açıklamaktadır. Mayıs ayının sonu gibi açıklanmaya başlayan kılavuzlar Ağustos ayının ortasına kadar açıklanmaya devam eder. Her üniversitenin farklı başvuru tarihi vardır. Aday istediği kadar üniversiteye başvurma hürriyetine sahiptir. Başvurular çok az üniversitede posta yoluyla kabul edilirken bir çok üniversitede ise şahsen yapılır. Üniversitenin kampüsüne şahsen gitmek gerekmektedir.Kılavuzda belirtilen başvuru tarihlerini kaçıran aday hiç bir şekilde sınava giremez.


BÖLÜM TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILIR?


Besyo’da tercihler genellikle özel yetenek sınavına kayıt olurken yapılır. ÖSYM Tercihinde özel yetenek sınavına gireceğiniz okulları yazmanıza gerek yoktur. Her üniversite kendi başvuru tarihini kendisi belirler o tarihlerde okulun belirttiği duruma göre başvuru yapmak gerekir. Genellikle de bu başvuru esnasında da bölüm tercihleri yapılmaktadır.


TYT ve OBP’nin ÖNEMİ NEDİR?


BESYO’da TYT’den alınan puan ham puan olarak etkilidir. Diploma notu ise OBP puanı şeklinde etkilidir. TYT puanı 500’lük sistemde diploma notu 100’lük sistemde olduğu için diploma notu 5 ile çarpılır ve 500 lük sisteme dönüştürülmüş olur. Bu dönüştürülmüş haline OBP puanı denir. TYT ve OBP puanının katkısı nedir? Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

 

 

 

http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü