Amasya Üniversitesi BESYO 2015 Kapsamlı Özet

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.

AMASYA ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav iki aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama ön eleme 2. aşama ise koordinasyon parkurudur. Ön eleme aşamasında zikzak koşusu testi vardır. Zikzak testinde kontenjanın 2 katı kadar aday 2. aşamaya geçmeye hak kazanacaktır. (Erkeklerde 50 kişi ve bayanlarda 30 kişi)
Liseler, Meslek Liseleri veya Öğretmen Liselerinin Sporla ilgili alan/kol bölümlerinden mezun olan adaylardan, aynı alanlardaki eğitim programlarına başvuracakların 2015 YGS puan türlerinin birinden en az 200 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Bunların haricinde okullardan mezun olanların ise en az 230 almaları gerekmektedir.

Sınavın Açıklaması
1-ZİKZAK TESTİ (ÖN ELEME)
1
Birinci aşamada adaylar çeviklik özelliklerinin test edildiği spor salonunda, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi antrenman slalom çubuklarıyla hazırlanmış “zikzak koşu testine” alınır. Her adaya 2 hak verilir. Adayın bu haklarda elde edeceği en iyi derece sıralamada dikkate alınacaktır. Bu testteki skorlar erkek ve bayanlar için ayrı ayrı en iyiden en kötüye doğru sıralanacak ve erkeklerde ilk 50, bayanlarda ilk 30 aday ikinci aşamaya (beceri koordinasyon testi) alınacaktır. Adayın zikzak testi derecesi ÖYSP’nin hesaplanmasında dikkate alınmaz.
2- KOORDİNASYON PARKURU
(Şekil Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

  1. İstasyon: Jimnastik istasyonunda aday sırasıyla öne takla, geriye takla, amut ve çember yapar. Süre önemli değildir, önemli olan hareketin tekniğidir. Adaylar başarısız ve hatalı her hareketinden sonra 5 saniye ceza alırlar.
    2.-3.-4. ve 5. İstasyon: Bu istasyonlarda aday bulunan 4 topuda isabetli şekilde atarsa 5 saniye ödül alır. İsabet sağlayamadığı her top için 5 saniye ceza alır. Parkur bitiminden sonra cezalar ve ödüller süreden düşer. Topları yerine koyma zorunluluğu yoktur.
  2. İstasyon: Hentbol istasyonunda aday topu bulunduğu yerden alarak çizgiye basmadan çizginin gerisinden uzak köşeye atmak zorundadır. 4 atış atmak zorundadır.
  3. İstasyon: Basketbol istasyonunda aday kutuların içine bırakılan topları belirtilen adaydan atmak zorundadır.
  4. İstasyon: Voleybol istasyonunda aday varolan 4 topun 2’sini manşet şeklinde 2’sinide parmak pas şeklinde belirtilen alana atmak zorundadır.
  5. İstasyon: Futbol istasyonunda aday erkekler için 7.5m, 8m, 8.5m, 9m bayanlar için ise 6.5m, 7m, 7.5m, 8m’de konumlandırılmış topları kalede belirtilmiş bölge içerisinden geçirmek zorundadır.

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
Erkek 25, Bayan 15

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 260, OBP puanı 350 ve 1. aşama skoru 9,200’dür.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 255, OBP puanı 360 ve 1. aşama skoru 10,600’dür.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Amasya Üniversite’sinin ön elemesi ve ön elemeyi geçen öğrenci sayısının yalnızca kontenjanın 2 katı kadar olması zikzak koşusunda kendine güvenen adaylar için harika bir fırsattır. Çabukluğu ve çevikliği iyi olanlar mutlaka Amasya Üniversite’sini düşünmeledir. 2015 yılında ilk sınavdan biri olmasına rağmen erkeklerde 600 civarı bayanlarda ise 100 civarı başvuru almıştır. Başvuran adayların YGS’lerinin yüksek olması sebebiyle ortalama puanlar yüksek gibi gözükse de 2. aşamaya az kişinin geçecek olması başvuruya göre YGS’si barajın biraz üzerinde olan adaylar içinde bir avantajdır.


Amasya Üniversitesi BESYO 2015 Kapsamlı Özet
Bu Haberi Oyla

http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.