Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme

Kas 4, 2014
Sağlık
0 0

 Antrenman öncesinde boğazınızdan geçen her lokma, antrenmanda yaptıklarınız kadar önemli. Bir gün boyunca tükettiğiniz her yiyeceğin yanı sıra, antrenmandan önce ve sonra yedikleriniz de büyük önem taşıyor.
Sporcularda antrenman öncesi tüketilecek besin kaslardaki glikojen depolarını doldurarak antrenman sırasında karaciğerin yakıt kullanımını sağlamalıdır. Aynı zamanda sporcularda sıvı düzeyi de, yeterli hidrasyon sağlamak için yükseltilmelidir.
Müsabaka veya antrenman sırasında maksimum performans için bağırsakların ve midenin durumu uygun olmalıdır. Mide ne tam dolu ne de boş olmalıdır. Bunun yanı sıra sporcu kendine güvenmeli ve maksimum efor için kendini hazır hissetmelidir. Egzersizden önce büyük bir porsiyon yemek yenecek ise mutlaka 3-4 saat önce yenmelidir. Çünkü tüketilen yemeğin sindirilebilmesi için en az 3-4 saate ihtiyacı vardır. Yenecek yemek aperatif gibi ise egzersizden 1-2 saat öncesi yenmesi yeterli olacaktır.
Sporcu beslenmesinde yüksek karbonhidratlı ve düşük yağlı gıdalar, egzersiz öncesi en iyi yakıt kaynağıdır. Karbonhidratlar glikozlara parçalanarak vücutta yakıt için kullanılırlar. Yağ içeriğinin yüksek olması sindirimi yavaşlatarak besinin emilim süresini uzatır. Dolayısıyla antrenman veya müsabaka öncesi yağ içeriği yüksek besin tüketimi antrenman veya müsabaka sırasında doluluk hissi vereceğinden rahatsızlık yaratarak performansın düşmesine sebep olabilir.
Yüksek şiddetli antrenman sonucu vücut laktik asit birikimi yapar. Bu birikimi atmak için antrenman sonunda egzersiz yapıp jogging koşusu yaparız. Aynı zamanda sporcunun şiddetli antrenmanda kaybetmiş olduğu karbonhidratı vücut anca 5-7 gün arasında toparlar. Bu yüzden antrenmandan sonra alınacak besinler çok ama çok önemlidir. Antrenmandan sonra yenilen makarna 1 günde vücudun normale dönmesini sağlar. Bu yüzden karbonhidrat alımına antrenmandan sonrada çok önem verilmesi gerekmektedi

http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü