Bedensel Engelliler İçin Kontenjan Ayıran Üniversiteler

Nis 3, 2015
Beden Eğitimi
4 3

Beden Eğitimi sınavlarında bedensel engelli bireyler için ayrılmış bölümler mevcut . Her üniversitede olmadığı için karıştırılabiliyor . Açıkladığımız bu kontenjanlar 2014 kontenjanlarıdır . Genelde değişmemektedir .


Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi

Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılında Spor Yöneticiliği Bölümü 1. öğretime Bedensel Engelli Kontenjanı 2 olarak  , Spor Yöneticiliği Bölümü (İ.Ö) ise yine Bedensel Engelli Kontenjanı 2 olarak belirlenmiştir .

Mustafa Kemal Üniversitesi ( Hatay )

(MKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) yöneticilik, antrenörlük rekreasyon bölümlerinde engelliler için diğer üniversitelerde bir olan kontenjanın toplamda 9 kişi olarak belirledi .

Hitit Üniversitesi 

Engelli kontenjanına müracaat edecek olan adayların, en az bir yıl ilan edilen spor branşlarının herhangi birinden lisanslı sporcu olmak. ( Engelli adaylar sadece Antrenörlük Eğitimi Bölümüne müracaat edebilirler.)

Engelli Adaylar: En düşük düzeyde kol, bacak felci ve uyum kusuru olan, tek taraflı diz altı kesiği olup takma bacağı işlevsel düzeyde kullanabilen ya da geçirilmiş çocuk felcine bağlı bacak güçsüzlüğü bulunan, bağımsız ve desteksiz uzun süre yürüyebilen, koşabilen, merdiven inip çıkabilen, günlük yaşam etkinliklerinde tam bağımsızlığı
kazanmış, iç protez takılmamış, bacaklarda sportif donanım (kayak ayakkabısı gibi) giyme sorunu olmayan, iletişim kurma ile ilgili konuşma, anlama ve kavrama sorunu bulunmayan, Beden Kazanma Gücünden azalma oranı % 25-50 olan ortopedik engelliler ön değerlendirme kurulunun oluru ile başvurabilirler.

Antrenörlük Eğitimi bölümü engelli sporcu kontenjanı bir (1) öğrencidir. Aday başvurusu birden (1) fazla olduğunda engelli sporcular kendi aralarında değerlendirmeye alınırlar.

İstanbul Üniversitesi 

Bedensel engelli sporcu öğrenci kontenjanı toplam 8 kişidir. Program tercihi ve yerleştirme 4’üncü Yarıyıl sonunda olacaktır.

Bedensel engelliler spor federasyonundan lisans sahibi, ferdi veya takım sporlarında en az 2 (iki) yıldır faaliyet göstermiş olması gerekmektedir .

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi 

2014 – 2015 Akademik Yılında Özel Yetenek Sınavı ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun Antrenörlük Eğitimi Bölümüne 52 (21 kız (biri engelli), 31 erkek (biri engelli), Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne 40 (20 kadın + 20 Erkek)öğrenci alınacaktır

Engellilerin Durumu: En düşük düzeyde kol bacak felci ve uyum kusuru olan tek taraflı diz altı kesiği olup takma bacağı işlevsel düzeyde kullanabilen ya da geçirilmiş çocuk felcine bağlı bacak güçsüzlüğü bulunan bağımsız ve desteksiz uzun süre yürüyebilen, koşabilen merdiven inip çıkabilen, günlük yaşam etkinliklerinde tam bağımsızlığı kazanmış, iç protez takılmamış, bacaklarda sportif donanım(kayak ayakkabısı gibi) giyme sorunu olmayan iletişim kurma ile ilgili konuşma, anlama ve kavrama sorunu bulunmayan, Beden Kazanma gücünden azalma oranı%25-50 olan ortopedik engelliler ön değerlendirme komisyonunun oluru ile Antrenörlük Eğitimi Bölümü için başvurabilirler.

Çukurova Üniversitesi 

Engelli adayların Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvurabilmeleri için iletişim kurma ile ilgili konuşma, anlama
ve kavrama sorunu bulunmayan, “Beden Kazanma Gücünden Azalma Oranı” %70-25 arası olan ortopedik engelliler ön değerlendirme kurulunun oluru gereklidir. Adaylar Beden Kazanma Gücünden Azalma Oranını Üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığından belgeletmek zorundadırlar.

Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvurmak için gerekli koşullarıtaşıyan ve başvuru hakkını kazanan Engelli adayların en az 2 yıl lisanlı olarak spor yaptıklarını belgelemeleri ve o yıla ait YGS puan türlerinden en az birinden 180 puan almış olmaları gerekmektedir.

Antrenörlük Bölümü için kontenjan 3 kişidir .

Akdeniz Üniversitesi ( Antalya )

Engelli adayların, birinci fıkraya göre aldıkları Engel Düzey Değerlendirme puanlarının %50’si, Koordinasyon Testi’nde alınan puanın %20’si ve Spor Öz geçmişi Puanının %30’u toplanarak kendi aralarında sıralama yapılacaktır. Kadınlar ve erkekler ayrı puanlanarak, birlikte sıralanacaktır. İlk sırada yer alan adaylar kazananlar listesinde duyurulacaktır.

40 öğrenci (24 erkek, 15 bayan, 1 engelli) özel yetenek sınavı ile, Spor Yöneticiliği Bölümüne   30 öğrenci (20 erkek, 9 bayan ve 1 engelli)

Bedensel Engelliler beden eğitimi öğretmeni olabilmesi için sınavsız müracaat edilen üniversitelerde öğretmenlik bölümüne alım yapılabilir . Yalnız olimpiyat dereceleri veya Avrupa Şampiyonalarında iyi dereceleri almaları gerekmektedir .

 

 

Bedensel Engelliler İçin Kontenjan Ayıran Üniversiteler
3.9 (78.57%) 14 oy[lar]

Comments
 • BİZ BU YOLLARDAN ÖOKTAN GEÇTİK ARKADAŞ BÜTÜN ÜNV MEKİK DOKUDUM NE OYUNLAR DÖNÜYOR BİR BİLSENİZ lisanslı 10 yıllık sporcuyum genede kontenjanımı başkalarına parayla tabi hile yaparak sattılar.hepsi sembolik göstermelik engelli kontenjanı var ama engelileri almamak için her türlü hile açık yök talimatları hepsi yok hükmünde hiçbir talimata uyulmuyor 180 ygs puanı şartı el ayak tan vesair birçok şaçma şartlar konuluyor taaki engelli pes etsin kontenjan boş kalsınki diğerlerine gitsin amaç bu bu ulkede akademisyenler bilim insanı olmaktan ziyade hepsi çakal avcı sürürsü paran varsa adamın varsa cenneti alayı bile satın alırsın hiç şüpeniz olmassınengelli kontenjanı abirliğine yönelik göstermelik hikayeden bir aldatma amaçlı göstermelik kontenjan bilinçli boş bırakılıyor akıl almaz deli saçmalığı şart koşul istaniyor buda engelinin kayıt yapma önünü kapatıyor tabi boş kalan kontenjanı zengin çift ünv okuyan öğrencilere 30 bin 50 bin tl arasında rantla satılıyor.neymiş koldan ayaktan yüzde 25 engelli olma şartı ee be sığır ayılar bide ajkademisyen olacanız engelli hakkından yararlanmak içn kanunen yüzde kırk engelli olman lazım buda engellinin yasal hakkı yüzde 25 engelli sayılmaz işte böylelikle aklımızla oynanıyor çadır devletiyiz kanuan işine gelirse kanun var gelmesse yüz10 engeli olanları engelli kontenjandan yerleştiiri tabi paran varsa yedireceniz en az 25 bin tl mal olur

  HAK ÇALAN HIRSIZ ONURSUZ AKADEMİYENLER HAKLARINDA ŞİKAYETÇİ OLUN HAKKINIZI ARAYIN BUNLAR TÜRKİYE HALKINI BÖCEK KADAR DEPĞERSİZ GÖRMEKTE mutlaka şikayetçi olun KAMU DENETÇİLİĞİ (ONBUSTMANLIK) ANKARA Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli,
  işitme engelli, otizm), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve
  üzerinde olması gerekmektedir. Yükseköğretim Genel Kurulunun 25/09/2014 tarihli toplantısında alınan
  karar uyarınca; engelli öğrencilerin (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm) özel yetenek
  sınavı ile öğrenci alan programlara, YGS puanları değerlendirmeye katılmadan (ÖSYS Kılavuzlarında yer
  alan formül kullanılmadan) yetenek sınavı sonucuna göre değerlendirilerek, yetenek sınavını kazanan
  öğrencilerin kayıtlarının yapılması uygun görülmüştür

  ferat ferat 23 Haziran 2015 22:54
 • bende beden eğitimi öğretmeni olmak iştiyorum

  bilge 7 Temmuz 2015 21:06
 • 1sınıfıdan beli çok iştiyorum beden eğitimi öğretmeni olmayi çok iştiyorum çokkkkkkkkkkkkkk

  bilge 7 Temmuz 2015 21:08

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.