BESYO’da Milli Sporcular Hakkında Tüm Merak Edilenler

Eki 13, 2016
Genel
55 30
Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

Amatör spor branşlarında ülkemizi temsil eden sporculara verilen ünvanı yani “Milli Sporcu” ünvanını,bu ünvanı alanların Üniversite okurken  elde edeceği imkanları ve buna benzer merak edilen bir çok konuyu anlatacağım.

Milli Sporcu nedir ?

Ülkemizde  amator Spor branşlarda bireysel ve takım sporlarında  Türkiye şampiyonaları düzenlenmektedir.Bu şampiyonada Türkiye Şampiyonu olan sporcu kardeşlerimiz Ülkemizi temsil etme hakkı kazanır ve katıldığı branş ile ilgili Olimpiyat,Dünya,Avrupa,Balkan Şampiyonası gibi faaliyetlere katılıp Ülkemizi temsil eder ve Milli Sporcu ünvanını almaya hak kazanır.Kısaca Milli Sporcunun ne olduğunu anlatmaya çalıştım,şimdi Eğitim boyutuna geçiyorum.

Milli Sporcuların  ÖSYM (YÖK) Ön kayıt ve Başvuru işlemleri nasıl yapılır ?

1-Spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adayların, spor alanlarında yükseköğretim programlarına yerleştirilme işlemleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca belirlenen yerleştirme esaslarına göre yapılmaktadır.Spor alanlarında yükseköğretim programlarına yerleşme işlemlerinden yararlanabilmek için, 1. Grupta, 2. Grupta veya 3. Grupta yer alan yarışmalardan birisinden 1., 2. veya 3.’lük derecesinin kazanılması gerekmektedir.

YÖK ve ÖSYM Milli’lik derecesini  3 gurupta inceler.

Bu guruplar şu şekilde ;

(A Milli ) 1.Grupta; Olimpiyat Oyunları, Paralimpik ve Deafolimpik Oyunları, Dünya Özel Olimpiyat Oyunları, Bü- yükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan branşların büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri.

(B Milli ) 2.Grupta; Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan branşların Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, Karadeniz Oyunları, Dünya ve Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları, CISM (Uluslararası Askerî Sporlar Konseyi) tarafından düzenlenen Dünya Askerî 29 Oyunları, Avrupa ve Dünya Şampiyonası, ISF 24 (Uluslararası Okul Sporları Federasyonu) tarafından dü- zenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonaları, olimpik branşlarda uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi branşlarda en az 17 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalar.

(C Milli ) 3.Grupta; Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Oyunları, Balkan Şampiyonası, İslam Oyunları ve 29.11.2013- 02.12.2013 tarihleri arasında yapılan uluslararası 1. Açık Wushu Kupa Şampiyonası yer almaktadır.

NOT: Bu guruplar dışında kalan C Sınıfı  Milli Sporcular Burs ve Yurt imkanlarından faydalanabilir ama YÖK tercihi ile merkezi yerleştirme hakkından faydalanamaz.

2-ÖSYS:Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzunda belirtilen 2015-2016 öğretim yılında spor ile ilgili alanlarda bir yükseköğretim programında okumak isteyenlerin, 2 Ocak 2014 tarihinden sonraki bir tarihte Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünden alacakları/aldıkları Millî Sporcu Belgelerinin (A sınıfı, B sınıfı veya C sınıfı) noter tasdikli örneğini ,ÖSYM genel amaçlı dilekçesi ile birlikte 21 Temmuz 2015 tarihine kadar OSYM Bilkent/Ankara adresine kargo ile göndermeleri gerekmektedir. Bu adayların 2015-YGS’ye girmiş ve puanı hesaplanmış olmalıdır. Başvurusu kabul edilen adaylar, beden eğitimi ve spor programları tercihlerini (engelli millî sporcular için beden eğitimi ve spor öğretmenliği hariç) 2015 Ağustos ayının ilk haftası içerisinde ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile elektronik ortamda yapacaklardır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Merkezimize gönderilen formlar işleme alınmayacaktır. Yerleştirme işlemi, 2015 Eylül ayı içinde yapılacaktır.

Milli Sporcuların Üniversitelere Merkezi Yerleştirme işlemleri nasıl yapılır ?

Bu adaylar yerleştirilirken OBP’leri Yükseköğretim Kurulunun belirlediği bir katsayı ile çarpılarak 2015-YGS puanlarına eklenecektir. Bu adaylar, merkezî yerleştirme dışında YGS puanları, OBP’leri, yükseköğretim programlarının kontenjanları ve adayların tercihleri göz önünde tutulmak suretiyle ÖSYM tarafından yerleştirilecektir.

Yök tercihi dışında kalan Milli Sporcuların yerleştirme işlemi nasıl yapılır ?

Üniversiteler Özerk olduğundan her üniversite kendine göre bir sınav kılavuzu yayınlar.Milli Sporcular kendi aralarında A Milli,B Milli,C Milli diye sınıflara ayrıldığını öğrendik.Bir çok üniversite Milli sporcu kontenjanına alım yaparken iki yol izler.

1-Sınıflandırmaya göre ;

Her hangi bir Üniversitenin BESYO bölümüne başvuru yaptığınızda üniversitenin yayınlamış olduğu sınav kılavuzunda “ Milli sporcular kendi aralarında sınıflarına göre ayrılıp  değerlendirilecektir.”gibi bir ibare  var ise başvuru yapan Milli sporcuların  YGS ve AOBP puanlarına bakılmaksızın alım şu şekilde olacak;

Öncelik  A Milli,sonra B Milli ve en son C Milli.

Not:  Şayet Sıralama bittikten sonra  aynı sınıftan birden fazla aday gelmiş ise YGS ve AOBP puanlarına bakılır ve yüksek olan aday ASİL olarak sınavı kazanır.

2- YGS, AOBP ve Spor öz geçmişinden alacağı puana göre;

Madde 1 de belirttiğim durum yok ise alım şu şekilde olacaktır.

Millilik derecenize verilen puan ,YGS ve AOBP puanınız  kılavuzda belirtilen formüle göre hesaplanır, ve yerleştirme puanınız ortaya çıkar.Çıkan sonuca göre yüksek puandan başlayarak düşük puana göre sıralama yapılır, kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olur.

Milli Sporcu’lar KPSS şartı aranmadan nasıl atanır ?

OLİMPİK  bireysel sporlarda  Dünya ve Avrupa Şampiyonasına katılıp ilk 3 derece ile ülkemize dönen sporcular,merkezi yerleştirme ya da yetenek sınavı  ile 4 yıllık Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun Öğretmenlik bölümünü  bitirdikten sonra KPPS şartı aranmadan ataması yapılmaktadır.Konu ile ilgili birkaç branşı örnek olarak yazacağım.Boks,Taekwondo,Atletizm,Wushu gibi.

Not: Wushu branşı  yarı olimpik statüde değerlendiriliyor ve ataması mevcut olan branşlar arasında yer alıyor. Umarım bu branşı ileride Olimpik statüde görürüz.

 Mili Sporcuların Yurt ve Burs İmkanı nedir ?

Ben bu durumu iki madde ile açıklamak istiyorum;

1-Milli Sporcular  KYK yurdundan diğer öğrencilere göre  öncelikli olarak yerleştirilmektedir.Bunun dışında diğer öğrencilerle eşit statüde değerlendirilir.

2-Milli Sporculara Başbakanlık bursunun üç katı miktarında burs ödenmektedir.Yani Başbakanlık bursu :400 TL  Şuanki Milli Sporcu bursu:1200 TL’dir.Ortalama artışı ise Başbakanlık Bursunun 3 katı şeklindedir.Yani Her yıl 60 TL zam  ile bu bursu alttan ders bırakmadığınız da ( bazı üniversitelerde yıl sonu  ortalamanız 1.80 altına düşmediği müddetçe ) ileride geri ödememek koşuluyla alabilirsiniz.

Evet arkadaşlar elimden geldiğince bu gün ki yazımda  sizlere Milli Sporcu olmanın avantjalarını ve imkanlarını anlattım.Unuttuğum  bölümler var ise Facebook’tan Besyo Hakkında Güncel Bilgiler sayfası aracılığı ile bana ulaşıp sorunuzu sorabilirsiniz.Elimden geldiğince sizlere yardımcı olacağım. spor dolu güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle Hoşça kalın.

 

BESYO’da Milli Sporcular Hakkında Tüm Merak Edilenler
3.9 (78.18%) 132 oy[lar]

Menü