" BESYO'da Torpil Var " İddialarına Yönelik Düşüncelerimiz - Besyo Haber

” BESYO’da Torpil Var ” İddialarına Yönelik Düşüncelerimiz

Kas 4, 2014
Besyo Nedir ?
0 0
Besyo Secme Sinavi
Bu Haberi Oyla

Öncelikle üniversitelerimizin çoğu sınavlarında hoca inisiyatifinden çok fotosel derecelerine önem veriliyor. Fotosel dereceleri net bir şekilde ortadayken bu herkes tarafından görülürken ısrarla BESYO’da torpil var deniliyorsa kuşkusuz ki bunun altında yatan bir çok sebep vardır. Hayatı boyunca antrenmanla ilgili bilimsel hiç bir makale dahi okumamış bırakın öğrenciyi hoca denilen tüccarlar var. Öğrenci sınav anında sinirlenebilir kaybetmenin vermiş olduğu yıpranmayla saldırabilir ancak hocaların burada devreye girip öğrencilerini sakinleştirmesi gerekir.

Örneğin; 20 metre koşusunda fotosel arıza yapıyor adaya durum izah ediliyor ” 5 dakika dinlen tekrar çıkacaksın. ” deniyor. Aday başlıyor ben iyi derece yapmıştım, yoruldum şimdi yapamayacağım tarzında söylenmeye… Ya hu el insaf 20 metre koşusunda sana 3 dakikalık dinlenme yeter de artar vücut kendine gelir. Hadi o öğrenci ya hocasına ne demeli hocası öğrencisinin önünde bağırıyor, çağırıyor. Sonra öğrenci kendi kendi vermiş olduğu performans düşüklüğüyle ikincisinden başarısız oluyor. Hoca 1. derecen olsaydı sen okuldaydın diyor, sıyrılıyor. Ne kadar güzel değil mi ?
Diğer taraftan iş sadece bununla da sınırlı değil. Hocalar öğrencileri bilinçsizce yönlendiriyor. Örneğin Ankara’da bir kurs öğrencisinin 310 ygs puanı var, özgeçmiş puanı yok. Arkadaşları Balıkesir’i istiyor diye hocası Balıkesir parkurunu kurduğunda bu öğrencisine de yaptırıyor. Herhangi bir sıkıntı yok. Ancak; öğrencinin dereceleri çok iyi gelince hoca puanında var sen düşünme direk Balıkesir’e git kazanırsın diyor. Çocuk hocası tabi ki de onu dinleyecek Balıkesir’e gidiyor ve en iyi derecelerden birini yapıyor. Sonuç ? Tabi ki de kazanamadı. Sınavın açıklanma sürecinde de hocası bu arkadaşımıza sen kazandın gelmene gerek yok  tarzında kesin cümlelerle ümit veriyor. Eee şimdi bu hoca yaptığı bu aptallıktan nasıl sıyrılacak. Cevabı basit, TORPİL.
Hiç bir kazanamamanın mazereti torpil olamaz. He torpil yok mu ? İllaki var ama hiç bir hoca önünü göremeyen adamı kalkıpta okuluna öğrenci olarak almaz. Her okul standartını yükseltmek öğrenci kalitesini arttırmak ister.

Torpil nasıl olur ?

Özgeçmiş için parayla çıkarılan sahte lisanslar, bazı okulların yedek listesinde önce geleni alırım gibi yapılan işlerle, dolaplarla ancak olabilir. Onun dışında standartınıza göre üniversite seçiminde bulunmayıp kazanamadığınızda bu okulda torpil var demek zır cahilliktir.
Bazıları ise sırf gideceği üniversiteye az öğrenci gitsin diye orada torpil var diyor. Bu tip ufak oyunlarla olmayan yeteneğinizle bir şey elde edemezsiniz.
Hiç bir okul müdürü veya yetkilisi yıllarca çalışıp didinip elde ettiği akademisyen kimliğini okula 2000 liraya 3000 liraya adam sokmak için riske atmaz.


1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Comments
  • alı

    cok guzel bı yazı ama su kadar soylıyım kı besyoda torpil var bunu kazanamadıgım ıcın soylemıyorum evet fotoseller var ama yp puanı nasıl hsaplanıyo yok arkadasım canakkale ant. kazandı cocugu arayıp yanlıslık yaptık dedıler aydında cocuk futbol sınavında eksık yaptıgı halde hocanın tekı kostura kostura gelıp 15 puan tarzı bı sey dedı samsunda arkadasın ogrtetmenlıgı baska arkadasın az daha yonetıcılıgı gıdıyordu ve bız sadece 1 sene ıcınde olarak sahıt olduk bunlara aslında bunun besyoyla alakası yok dırek turk mılletının pis bır alıskanlıgı dıyelım bız mıllet olarak kendı adamımızı almakta ustumuze yoktur

  • Tuna

    Bartına gidin anlarsanız torpil olup olmadıgını branş sınavında kendinden önceki adamı bile izletmiyip saniye usulu değil hareketlerin düzgün yapılmasına puan veriliyidou ve çok saglam torpil dönüdügünü düşüünüyorum

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü