Besyo’da Yatay Geçiş Bölümler Arası Geçiş ve Çift Anadal Nasıl Yapılır? Formasyon Nedir?

Eyl 24, 2017
Besyo Bilgileri
23 13
Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

BESYO’da Yatay Geçiş Nedir ve Koşullar Nelerdir?

Yatay Geçiş Nedir?
Bir öğrencinin kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumu içindeki aynı düzeydeki diğer diploma programlarına geçişini ifade eder. Eşdeğer düzeyde diploma programlarına (ön lisanstan, Ön lisans programlarına; lisans Programlarından lisans programlarına) belirlenen kontenjanlar dahilinde yatay geçiş yapılabilir.

Koşulları Nelerdir?

Yatay geçiş için öncelikli olan not ortalamasının 2,00 üzeri olması ve alttan dersinizin olmaması gerekmektedir. Tabi ki 2,00 not ortalaması olan herkes istediği okula geçiş yapamaz. Üniversite kontenjanı dahilinde başvuran öğrenciler arasından en yüksek ortalamaya sahip olan adaylara yatay geçiş hakkı tanır. Her üniversite yatay geçiş koşullarını kendisi belirler. Örneğin; Marmara Üniversitesi Antrenörlük bölümünde özgeçmiş puanının da etkisi varken, Uludağ Üniversitesinde 2017 yılına kadar YGS puanının etkisi olmuştur. Yatay geçiş tarihleri temmuz ayı civarında açıklanmaktadır ve 15 gün önceden ilan edilmek zorundadır. Yatay geçiş sonuçları ilgili üniversitenin sitesinden duyurulur.
BESYO’da yatay geçiş yapacak olan adaylar 1. dönemin sonunda başvuru yapamaz. Ancak yıl sonunda başvuru yapabilir ve öğrenciler 1 ya da daha fazla yatay geçiş yapabilirler.

1. Öğretimden 2. Öğretime veya 2. Öğretimden 1. Öğretime Yatay Geçiş Koşulları Nasıldır ?
Aynı yükseköğretim kurumunda aynı diploma programlarında birinci öğretimden ikinci öğretime kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilir. (Üniversite içi) Ancak, ikinci öğretim diploma programına geçiş yapan öğrenciler ikinci öğretim ücreti öderler.
Yükseköğretim kurumlarında ikinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu sınıfın ilk yüzde onuna girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilirler.

Bölümler Arası Geçiş Nasıl Olur?
Her okulda olmayan bu sistem az sayıda okulda vardır. Örneğin; Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi…
Bu geçişten yararlanmak isteyen öğrenciler ortalamalarını yüksek tutmalıdırlar. Sınıfta ilk %10’a giren öğrenciler geçiş hakkı kazanırlar.

Çift Anadal Nedir?
Bir lisans öğretim programına (birinci anadal) kayıtlı olan öğrencilerin, üniversitelerindeki başka bir bölümün/programın tüm derslerini alarak, aynı zaman dilimi içinde her iki programı da başarıyla tamamlayıp, ikinci bir dalda lisans diplomasına sahip olması durumudur.

Çift Anadal Eğitimi İle İlgili Esaslar?
Adsız

Formasyon Nedir?

Formasyon Üniversite okurken veya mezun olduktan sonra alabileceğiniz ve aldıktan sonra Öğretmenlik bölümünü bitirmiş gibi kabul edileceğiniz eğitim programıdır. Bugün formasyonu 3. sınıfa geçen öğrencilerde dahil olmak üzere okurken alan bir çok öğrenci bulunmaktadır. Formasyon bugün var olup yarın kaldırılabilecek, bugün alınıp yarın geçersiz sayılabilecek bir olaydır. Aynı zamanda ilerleyen süreçte çıkan kanunlar kapsamında Formasyonu tezsiz yüksek lisans statüsünde verip 1 yıl fazladan okuyanlarda formasyon almış kabul edilebilirler. Bununla ilgili daha önce gazetelerde haber yapıldı. Eğer haber yapıldığı gibi formasyon tezsiz yüksek lisans statüsünde de verilirse hiç bir şekilde bu statüdeki formasyonun kaldırılması söz konusu olamaz. Ancak 6 ay, 1 yılda verilen okurken veya mezun olduktan sonra alınan formasyon her an kaldırılabilir.

Besyo’da Yatay Geçiş Bölümler Arası Geçiş ve Çift Anadal Nasıl Yapılır? Formasyon Nedir?
4.9 (98.52%) 135 oy[lar]

http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Comments

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü