Besyo’da Yatay Geçiş Bölümler Arası Geçiş ve Çift Anadal Nasıl Yapılır? Formasyon Nedir?

Eyl 6, 2016
Besyo Bilgileri
7 7


BESYO’da Yatay Geçiş Nedir ve Koşullar Nelerdir?

Yatay Geçiş Nedir?
Bir öğrencinin kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumu içindeki aynı düzeydeki diğer diploma programlarına geçişini ifade eder. Eşdeğer düzeyde diploma programlarına (ön lisanstan, Ön lisans programlarına; lisans Programlarından lisans programlarına) belirlenen kontenjanlar dahilinde yatay geçiş yapılabilir.

Koşulları Nelerdir?

Yatay geçiş için öncelikli olan not ortalamasının 2,00 üzeri olması ve alttan dersinizin olmaması gerekmektedir. Tabi ki 2,00 not ortalaması olan herkes istediği okula geçiş yapamaz. Üniversite kontenjanı dahilinde başvuran öğrenciler arasından en yüksek ortalamaya sahip olan adaylara yatay geçiş hakkı tanır. Yatay geçiş tarihleri temmuz ayında açıklanmaktadır ve 15 gün önceden ilan edilmek zorundadır. Yatay geçiş sonuçları ilgili üniversitenin sitesinden duyurulur.
BESYO’da yatay geçiş yapacak olan adaylar 1. dönemin sonunda başvuru yapamaz. Ancak yıl sonunda başvuru yapabilir ve öğrenciler 1 ya da daha fazla yatay geçiş yapabilirler.

1. Öğretimden 2. Öğretime veya 2. Öğretimden 1. Öğretime Yatay Geçiş Koşulları Nasıldır ?
Aynı yükseköğretim kurumunda aynı diploma programlarında birinci öğretimden ikinci öğretime kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilir. (Üniversite içi) Ancak, ikinci öğretim diploma programına geçiş yapan öğrenciler ikinci öğretim ücreti öderler.
Yükseköğretim kurumlarında ikinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu sınıfın ilk yüzde onuna girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilirler.

Bölümler Arası Geçiş Nasıl Olur?
Her okulda olmayan bu sistem az sayıda okulda vardır. Örneğin; Hacettepe Üniversitesi…
Bu geçişten yararlanmak isteyen öğrenciler ortalamalarını yüksek tutmalıdırlar. Sınıfta ilk %10’a giren öğrenciler geçiş hakkı kazanırlar.

Çift Anadal Nedir?
Bir lisans öğretim programına (birinci anadal) kayıtlı olan öğrencilerin, üniversitelerindeki başka bir bölümün/programın tüm derslerini alarak, aynı zaman dilimi içinde her iki programı da başarıyla tamamlayıp, ikinci bir dalda lisans diplomasına sahip olması durumudur.

Çift Anadal Eğitimi İle İlgili Esaslar?
Adsız

Formasyon Nedir?
Ayrıntılı bilgi için Tıklayınız


1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Comments
  • muhammet

    çift ana dal ile alan üniversitelerin isimlerini de paylaşırmısınız

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü