Mersin Üniversitesi Hakkında Detaylı Bilgi

Ağu 9, 2015
Besyo Bilgileri
0 0

Ön Kayıt: 10-14 Ağustos
Belge Kontrolü ve Kesin Başvuru : 17-20 Ağustos
Sınav Tarihi: 24-28 Ağustos
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü : 200
Antrenörlük Eğitimi Bölümü : 140

Adana ve Mersin’deki Besyo Hazırlık kursları için Mersin Üniversitesi büyük bir önem teşkil etmektedir. Mersin hakkında yazı yazmamız şüphesiz ki onların bize olan bakış açısını değiştirecek ancak biz inandığımız doğrudan hiç bir zaman vazgeçmedik, vazgeçmeyiz. Bir üniversitenin bilinmemesini istemek en çok üniversiteyi zedeler çünkü her üniversite istediği profili oluşturmak için sınav sistemini belirler ve bu sistemin hakettiği öğrenciyi bulması 100 kontenjanlı bir okula 100 başvuru almasıyla gerçekleşemez.

Üniversitenin yetkilisiyle olan bir görüşmede yetkili kişi Üniversiteye gelen kişilerin %75’inin alttan dersinin olduğunu ve teorikte hiç bir sonuca varamadıklarını belirtmesi Mersin’in bu şekilde öneleme sistemini neden getirdiğini açıklamaktadır.

Üniversitenin dikkat çeken en önemli özelliği  öğretmenlik bölümünde 2. aşamaya 150 Erkek ve 150 Kızın geçecek olmasıdır. Öğretmenlik bölümünde 1. aşamada(Ön Eleme) sadece YP (Yerleştirme Puanı) etkili olacaktır. Öğrenciler YP’nına göre sıralanacak ve ilk 300 (150E-150K) ikinci aşamaya kalacaktır.  YGS’leri yüksek olanların dışında AOBP’leri yüksek olan adaylarda parkurları iyiyse Mersin Üniversitesini düşünebilir. 2. Aşamasında %60 Koordinasyon parkuru ve %40 sürat testi (30 Metre) olacaktır. Yerleştirme Puanı 95 üzeri olan adayların Ön Elemeyi rahat geçebileceğini düşünüyorum. Ancak YP ile ön elemeyi geçen adaylar ilk 25 kişiye girmek için iyi bir derece yapmalıdır.  Gerek üniversitenin 200’lük puanlama sistemi gerekse ilk 150 adayın yakın Yp değeri parkurun ve 30 metrenin önemini arttırmaktadır. Özellikle başka bir okulu kazanmış çevre illerdeki öğrenciler antrenmanı bırakmış olsalar dahi sınava girecekler. Bu öğrencilerin en az %10 oluşturacağını düşünüyorum. Onun dışında YP barajını geçtiği için sınava giren sporculuğu zayıf Öğrenciler belirleyici bir düzeyde sınava etki edecektir. Ben parkuru iyi yapacak öğrenci sayısının az olacağını düşünüyorum. Bu sebeple parkuru iyi olanların ve YP’si 95 üzeri olanların çok çok avantajlı olduğunu savunuyorum. 

Antrenörlük Bölümü için 1. aşama branş sınavıdır. Öğretmenlik bölümünde ön elemenin olacak olması Mersini düşünenleri öğretmenlik bölümüne yoğunlaşmasını sağlayacaktır.

Diğer taraftan aynı tarihlerde sınav yapacak 10 civarı üniversite olması ve bunların arasında Kocaeli, Trakya, Karabük, Bolu gibi üniversitelerin olması YP puanını 90’lara da indirebilir. 
YP Nasıl Hesaplanır; (http://www.besyocuyuz.com/ozel-yetenek-sinavi-nasil-hesaplanir)

http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Comments
 • ömer yaşar

  selamun aleyküm

  mersin üniverstesi online kayıt yapamıyorum . bulamıyorum nerden yapılacagını . yardımcı olabilirmisiniz ?

  • Necip EryıLmaz

   Bulabildin mj kardes bende bulamadım

  • ismail salvaci

   buldun mu

   • Ahmet Göktürk

    ömer ygs puanın kaç

 • Ahmet Göktürk

  benim yp 85 olurmu sizce ?

 • Efe

  Ikinci asama sonuçları ne zaman belli oluyor

 • Ertuğrul Altunel

  benimki 90 net gelirmi

 • Ahmet aytimur

  Ne zaman açıklanak bu ön eleme

 • rüzgar

  beyler kayıt için hangi belgeler lazım bilen var mı

 • Taylo

  hocam ön kayıt internetten mi yapılıyor?

 • nur

  Mersin bu yıl kaç puanla alıyor bilen var mi?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü