Besyo'da OBP'nin Etkisi Nedir? OBP'si Kırılanlar Ne Yapmalıdır? - Besyo Haber

Besyo’da OBP’nin Etkisi Nedir? OBP’si Kırılanlar Ne Yapmalıdır?

Kas 6, 2015
Besyo Bilgileri
0 0
ygs
Besyo’da OBP’nin Etkisi Nedir? OBP’si Kırılanlar Ne Yapmalıdır?
5 (100%) 1 oy[lar]

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) = [Diploma notu x  5] yani diploma notu 60 olan bir öğrencinin OBP’si 60×5=300’dür.

OBP Besyo için ne kadar önemlidir?
 OBP’nin önemi üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Genel formül baz alındığında OBP %11 etkilemektedir. Yani OBP’si 400 olan bir öğrenci özel yetenek sınavı için ekstradan 44 puan kazanır. Bu çok ciddi bir puandır. Özellikle OBP sapması olan üniversitelerde başvuran adaylar içinden yüksek OBP’ye sahip adaylara sapma puanıyla birlikte biraz daha fazla puan gelirken, başvuran adaylar içinden düşük puana sahip adaylara çok daha az puan gelmektedir.
Bunu bir örnekle açıklayacak olursak;
Ankara Üniversitesinde OBP sapması vardır ve başvuran adaylar içinden en yüksek OBP’ye sahip adayın 490 OBP’si olduğunu varsayalım. Başvuran adayların içinde en düşük OBP’ye sahip olan adayı ise bir önceki yıl yerleştiği için 180 OBP’ye sahip olduğunu varsayalım. OBP sapması denilen olay ise en yüksek puanla en düşük puanın ortalamasının alınıp ortalamanın üzerindeki adaylara biraz daha fazla puan gelmesi ve ortalamanın altındaki adaylara biraz daha az puan gelmesidir. 490 + 180 = 670 / 2 = 335’dir. Yani OBP’si 335 üzeri olanlara ekstra puan gelirken 335 altında olanlara ise çok az puan gelmektedir. Bunu bir çan sistemi olarak düşünebiliriz. Onun dışında bazı okullarda ise OBP kendi içinde değerlendirilir buda OBP’nin önemini arttırmaktadır. Örneğin Edirne Trakya Üniversitesinde OBP’ler kendi içinde değerlendirilmektedir. Dolayısıyla OBP’nin önemi diğer okullara göre çok daha fazladır.
Bazı okullarda ise OBP genel formüle göre hesaplandığı için bu tip kendine has özelliği olan üniversiteler gibi yüksek OBP aramamaktadır. Örneğin; Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi… gibi

OBP hangi koşullarda kırılır ve kırılanlar Besyo’yu nasıl kazanır?
OBP bir önceki yıl kontenjanı olan bir yükseköğretim kurumunu kazanan adaylarda kırılır. Yetenek sınavıyla alan üniversitelerde ise öğrenci kazanıp kayıt yaptırmadıysa OBP’si kırılmaz. Meslek Lisesi okuyan adaylar doğrudan geçiş hakkını kullandıysa onlarda da OBP kırılmaz. Bazı okullar bu konuda yanlışlıklar yapmaktadır, mağduriyetlerin yaşanmaması için itirazınızı gerekli süre içinde yapmalısınız. Açık üniversitelerin kontenjansız bölümünü kazananlarda da OBP kırılmaz.
OBP’si kırılan adaylar OBP’nin normal formülde hesaplandığı okulları ve OBP’yi kırmayan okulları tercih edebilirler.  Tabi ki OBP’si kırılan adayların YGS’den yüksek puan alarak OBP’deki eksiklerini kapatması gerekir. Bahsedildiği üzere OBP sapması olan okulları her ne kadar yüksek YGS alsalar da kazanma şansları normal hesaplama yapan okullara göre daha azdır.


1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Comments
  • hasan

    iyi günler ben bugun tercih yapsam normal ösym sayfasından biryeri kazansam ama agustos da tkazanıktan sonra besyo sınavına girsem obp kırılıyormu ?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü