Besyo’da OBP’nin Etkisi Nedir? OBP’si Kırılanlar Ne Yapmalıdır?

Kas 6, 2015
Besyo Bilgileri
2 2

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) = [Diploma notu x  5] yani diploma notu 60 olan bir öğrencinin OBP’si 60×5=300’dür ya da 5 lik sistemde diploma notu 3.40 olan öğrencinin OBP’si 340’tır.

OBP Besyo için ne kadar önemlidir?
 OBP’nin önemi üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Genel formül baz alındığında OBP %11 etkilemektedir. Yani OBP’si 400 olan bir öğrenci özel yetenek sınavı için ekstradan 44 puan kazanır. Bu çok ciddi bir puandır.

OBP hangi koşullarda kırılır ve kırılanlar Besyo’yu nasıl kazanır?
OBP bir önceki yıl kontenjanı olan bir yükseköğretim kurumunu kazanan, açık üniversite kazanmış adaylarda kırılır. Yetenek sınavıyla alan üniversitelerde ise öğrenci kazanıp kayıt yaptırmadıysa OBP’si kırılmaz. Meslek Lisesi okuyan adaylar doğrudan geçiş hakkını kullandıysa onlarda da OBP kırılmaz. Bazı okullar bu konuda yanlışlıklar yapmaktadır, mağduriyetlerin yaşanmaması için itirazınızı gerekli süre içinde yapmalısınız.

OBP’si kırılan adaylar ön eleme yapan üniversiteleri tercih edebilir, YGS’nin etkisinin az olduğu sınav puanına önem veren üniversiteleri düşünebilirler. Bununla ilgili video analizlerimizi takip edip bilgi alabilirsiniz. Mesela: Kastamonu Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi veya Karadeniz Teknik Üniversitesini düşünebilirler.


1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Comments
  • hasan

    iyi günler ben bugun tercih yapsam normal ösym sayfasından biryeri kazansam ama agustos da tkazanıktan sonra besyo sınavına girsem obp kırılıyormu ?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü