Oruçluyken Spor Yapmanın Zararları Nelerdir? Oruçluyken Nasıl Spor Yapılmalıdır?

May 25, 2017
Beden Eğitimi
6 3

Oruçluyken spor yapmak manevi olarak kendinizi güçlü hissettirse de dikkat edilmediği takdir de bir çok sorunla karşı karşıya bırakabilmektedir. Özellikle yaz dönemlerinde sıvı kaybı çok yüksek seviyededir. Ağır düzeyde spor yapanlarında sıcakla birlikte maruz kaldığı sıvı kaybı (dehidratasyon) olarakta adlandırılır ve çok ciddi sorunlara sebep olur. Ayrıca basit bir anlatımla vücut egzersiz sırasında enerji depolarındaki enerjiden performans ve güç alır, eğer ki bu enerji depoları boşsa buda vücuda zarar vermektedir.  Bunu da kolay bir şekilde anlatacak olursak,  aç karnına spora başlandığında vücudun kan şekeri seviyesi çok düşük olur. Vücut enerji kaynağı olarak şekeri kullanamıyor, yağı vücuttan çıkarıp kullanmak daha zor olduğu için en kolay olanı seçiyor yani kasları kullanıyor.

Peki Oruçluyken Nasıl Spor Yapılmalıdır?

Aslında en doğrusu iftardan 3 saat sonra yapılacak akşam sporudur.

http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Comments
 • Metin Ayranpinar

  yağ yakımı zor diye vucut kaslari kullaniyor :DD şaka mısın sen alp

  aç karna gitsen bile enerji depon olur ATP denir ona karbonhidrattir oda ne demek vucut seker bulamiyor :DDD atp bittikten sonra da yağ yakımına geçilir günlük yağ limitiinden sonra kaslara geçilir oyle kaslar kolay kolay yıkılmaz valla daha besyo okumuyorum senin bu bllgini görünce acıkcası güldüm

  • Ferhat

   Madem besyo okumuyorsun bi bilgin yok o zaman ne o çok bilmiş gibi konuşuyon.. ben besyo okuyorum ve bu adamı dedikleri gayet doğru şeyler.. vücut vitaminsiz enerjisiz kaldı mı.. artık düşüyor sporcu. o yaptığı antrenmandan verim alamazz. Vücut sürante olur bütün emek boşa gidiyorr..

   • Metin Ayranpinar

    Aç spora gidersen enerjın az olur veriminide gücünde az olur haliyle ama o gün yaptiğin calısma kas kaybettirmez aksıne yağ yaktırır cunku kanda halde hazir karbonhidrat o gün yediğin besinler yoktur varsa az vardir, bu sebepten dolayida yağ yakıma geçme işi daha kolay, arkadaş kas kaybetmek kolay bir olay gibi yazdi

  • ömer

   sen 9 sınıf biyolojiye çok çalışmışın kardeş o da konuşma tarzını değiştirmiş havalı olmuşsun

   • Metin Ayranpinar

    sende zorla kendini biraz

 • Alp Yıldırım

  Boş yapmayın çocuklar okuyun da öğrenin

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü