Özel Yetenek Sınavı Puanı Nasıl Hesaplanır

Şub 26, 2015
Besyo Nedir ?
6 5

Bu sene birçok kişinin merak ettiği özel yetenek sınavlarında puanlar nasıl hesaplanacak  , sorusunu araştırdık . Aklınızda soru kalırsa yorum kısmına yazmanızı rica ediyorum . 


Tüm üniversitelerin özel yetenek sınavı aşamaları farklı olduğundan , her üniversite kendine ait  hesaplama formülü vardır . Mesala sadece koordinasyon üzerinden sınav yapan üniversiteler sadece koordinasyon üzerinden puan verir . 1500 Koşu , mekik , koordinasyon olan üniversiteler ona göre bir formülleri vardır .örneğin ;

Ama sınava kaç puanla başlayacağınız kesindir . Şimdi gelelim nasıl hesaplamanız gerektiğine ;

Aşağıdaki metin formülü 2014 Ösym Kılavuzundan alınmıştır

Yerleştirmeye esas olan puanın hesaplanması için aşağıdaki üç puan belli ağırlıklarla çarpılarak toplamı alınacaktır.

a) ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP)
b) Ortaöğretim Başarı Puanı
c) 2014-YGS Puanı (YGS-P) (YGS puanlarının en büyüğü)

Özel Yetenek Sınavı Puanının (ÖYSP) ağırlıklandırmaya girebilmesi içinbu puanların standart puanlara çevrilmesi gerekir. ÖYSP’lerin standart puanaçevrilmesi için önce ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapmasıhesaplanacak, daha sonra da her aday için aşağıdaki formül kullanılarak ÖYSPStandart Puanı hesaplanacaktır.

besyo puan hesaplama

Bu durumda her adayın bir ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP)olacaktır. ÖYSP-SP dağılımının ortalaması 50, standart sapması 10’dur.

Yerleştirmeye esas olacak puan (Yerleştirme puanı = YP)aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanacaktır.

a) Aday aynı alandan geliyorsa (Örneğin, Resim-İşÖğretmenliği programı için aday Güzel Sanatlar Lisesinin Resim alanındangeliyorsa)   YP = ( 1,17 x ÖYSP-SP ) + (0,11 x OBP ) + ( 0,22 YGS-P ) + ( 0,03 x OBP )

b) Aday diğer alanlardan geliyorsa (Örneğin, Resim-İşÖğretmenliği programı için aday genel lisenin Sosyal Bilimler alanındangeliyorsa)   YP = ( 1,17 x ÖYSP-SP ) + (0,11 x OBP ) + ( 0,22 YGS-P )

2013-ÖSYS’de, YGS/LYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural açık öğretimin kontenjan sınırlaması olan programları için de uygulanacaktır. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programlarına 2013-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural Örnek ; Obp Hesaplama uygulanmayacaktır.

Adaylar YP puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır.

OBP puanı Nasıl Hesaplanır ?

İşte ÖSYM kılavuzundaki resmi açıklamalar:

“2012-ÖSYS’de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacaktır. Türkiye geneli

Örnek ; Obp Hesaplama

değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. 50’nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.”
(DİPLOMA NOTU KIRILAN ADAYLARIN: Obp’si hesaplanır ve o puan 2’ye bölünür.)

Yani okuldan mezun olma puanınızı 100 üzerinden 5 ile çarparak bu rakamı buluyorsunuz.

 

Özel Yetenek Sınavı Puanı Nasıl Hesaplanır
2.9 (58.85%) 52 oy[lar]

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü