Rekreasyon nedir ? İş potansiyeli nedir ?

May 7, 2014
Besyo Nedir ?
24 26
Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.


Rekreasyon nedir ?

Rekreasyon kelime anlamı olarak “Zamanı spor yoluyla değerlendirme”anlamı taşımaktadır. Kimi kendini spor adamı yada camiadan tanımlayan insanlar “Boş zamandeğerlendirme” diye açıklaması 4 sene bu bölümü okuyan binlerce öğrenciye ve spor camiasına hakarettir.

Neden?

Spor yapılan zamanı boş zaman olarak değerlendirmek spor camiasınayapılan uçsuz bucaksız bir hakarettir. Rekreasyon insan yaşamını kaliteli kılacak rutinlikten uzaklaştıracak herşeydir. Gelişmiş ülkelerde hobi olarak yapılan her aktivite rekreasyon faliyetidir.

rekreasyon2

 

Örneğin; Haftada 5 gün fitness’e giden bir birey bu ülkelerde hiçbir zaman “spora gidiyorum” demez. Çünkü yaptığı rekreasyon faaliyetidir.Halısaha maçı , yüzme vb. gibi fiziksel aktivite yapan her birey Rekreasyon faaliyeti yapmaktadır. Ancak lisanslı kulüp düzeyinde spor yapanlar ve yarışmalara katılanlar “spor yapıyorum.” demektedir. Gelişmiş ülkelerde “Spor yapıyorum.” dendiği zaman “Hangi yaş kategorisinde yarışıyorsun.” diye bir soru gelmesi olasıdır. Bizim ülkemizde ise Rekreasyonun ve mezunlarının sisteme kanalize edilmemesinden kaynaklı her fiziksel aktivite “Spor yapmak” olarak nitelendirilmektedir. Burada olası bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek için dipnot düşmek istiyorum. Her fiziksel aktivitezaten spordur. Lakin bu fiziksel aktivitenin amacı ve yapılışına göre genel nitelikleri vardır.Bu yüzden lisanslı yarışma bazında yapılmayan aktiviteler “Rekreasyon faaliyetleridir.”

Gelelim Rekreasyonun iş portföyüne ; Rekreasyon ilk olarak ülkemizde 2000 yılında kurulmuşve ilk mazunlarını 2004 yılında  vermiştir. Şuan 2014 yılında olduğumuza göre atama sayılarına şöyle bir göz atalım…

  • 2008 yılında: 5
  •  2011 yılında: 8
  •  2013 yılında: 50

 14 senede toplam ataması 63 olan bir bölümün 2000 yılından beri bir çok üniversitede açılmaya devam etmiştir.

2013 yılında: 50 14 senede toplam ataması 63 olan bir bölümün 2000 yılından beri bir çok üniversitede açılmaya devametmiştir. Günümüzde hala Rekreasyon bölümü bir çok üniversitede açılıyor ve öğrenci alıyor.Ben Kağan Peşinci olarak şahsım adına sizlere tavsiyem şudur ki; Devlet kadrosu düşünen öğrenciler Rekreasyon bölümünü okumasın ! Peki özel sektörde ne yapabiliriz ?

6Değerli arkadaşlar Rekreasyonun gelişmiş ülkelerdeki üniversite puanları tıptan fazla olduğunu araştırarak öğrenebilirsiniz.

Bu ülkelerde insanlar “Ben ayda 10 bin euro maaş alıyorum. Hayatımın kaliteli olmasını istiyorum. Benim ve ailemin sosyal standartlarını attırıcak faaliyetler istiyorum.” diyor ve Golf , Tenis , Dans , Tiyatral etkinliklere katılıyorlar.Ülkemizde Rekreasyonu isteyerek okuyan bireylerin aylık gelirleri ortalama 7 bin lira ve üzerindedir.Rekreasoyunun Spor medya – Turizm rekreasyonu – Sanayi Rekreasyonu – Kamu Rekreasyonu ve Engellilerde Rekreasyon alanlarında kendinizi geliştirmenizi öneririm. Bu sektörlerden birine adım attığınızda gelecek problemi yaşayacağınızı sanmıyorum. Hitap ettiğiniz kesim hep elit kesim olacaktır. Yaratıcı ve sunumu düzgün yapabildiğinizde zaten kazancınızın ne kadar uçsuz bucaksız olacağını kendinizde göreceksiniz. Yeter ki hayallerinize sınır koymasın. Spor hayatır.

 

Rekreasyon nedir ? İş potansiyeli nedir ?
4.5 (90.83%) 48 oy[lar]

Comments

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü