Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Besyo 2016 Kapsamlı Özet - Besyo Haber

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Besyo 2016 Kapsamlı Özet

1
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Besyo 2016 Kapsamlı Özet
5 (100%) 1 oy[lar]

SAMSUN ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ

Online Kayıt 15 Haziran-11 Temmuz 2016
Sınav
13-15 Temmuz 2016 

Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav tek aşamalı beceri-koordinasyon parkurundan oluşmaktadır. YGS baraj puanı öğretmenlik bölümü 250, antrenörlük ve yöneticilik için 230’dir. Spor lisesi çıkışlılar için baraj 200’dür. YGS’de herhangi bir puan türünde bu puanları almak yeterlidir.

Sınavın Açıklaması (Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
KOORDİNASYON PARKURU
1
1.İstasyon (Düz Takla, Engelden Atlama): Aday, parkurun 2 metre gerisinde bulunan çıkış çizgisini geçmeyecek şekilde çizginin üzerine basarak çıkış pozisyonu alacaktır. “Hazır” ve “Çık” komutu ile fotosellerin arasından geçerek teste başlayacaktır. Daha sonra aday ilk istasyona gelir, “düz takla” atar. Sonra koşarak dört engelin üzerinden istediği şekilde atlayarak geçer ve ikinci istasyona yönelir. Aday en fazla 3 denemede bu istasyonu tamamlamak zorundadır. Hatalar: Düz takla hareketini doğru formda yapma girişiminde bulunup yapamadığında veya engel devirdiğinde her hatalı hareket için 2 saniye ceza alacaktır.
2. İstasyon (Dinamik denge): Aday, denge tahtasının başındaki ve sonundaki boyalı bölgeye basarak denge istasyonunu tamamlayarak üçüncü istasyona geçer. Hatalar: Aday ilk denemede dengenin başındaki ve/veya sonundaki boyalı bölgeye basmadığında veya dengenin üzerinden düştüğü durumlarda istasyonun başına döndürülür. Adayın en fazla 3 deneme hakkı vardır. 3 denemede başarısız olan aday diskalifiye edilir.
3. İstasyon (Sıçrama-Çabukluk): Dengeyi bitiren aday sıçrama testine gelir ve engellerin üzerinden sırasıyla çift ayak sıçrama yaparak istasyonu tamamlar (Adaylar sıçramaya çift ayak başlamak ve bitirmek zorundadır) ve 4. istasyona doğru yönelecektir. Hatalar: Aday herhangi bir engelden tek ayak sıçrayarak geçerse veya engelleri düşürürse her hata için 2 sn ceza alacaktır. Aday engelleri yapmadan geçerse veya sırasını değiştirirse tekrar istasyonun başına döner. Aday ikinci ve üçüncü denemesinde yapmadığı her eksik hareket ve hata için 2 sn ceza alır ve diğer istasyona yönelir.
4. İstasyon (Slalom-Oryantasyon): Aday slalom direklerinin önünde bulunan çemberin içerisindeki sağlık topunu alıp topun yer ile temasını kesmeden eliyle sürükleyerek veya yuvarlayarak işaret yönünde slaloma başlayacaktır. Altıslalom çubuğunda sırasıyla slalom yaparak gidip geri gelecek ve aynı çembere topu geri bırakacaktır. Böylece 4. istasyon eksiksiz olarak tamamlanacaktır. Hatalar: Aday istasyon içerisindeki slalom çubuklarını atlarsa 4. istasyonu tekrar eder. Aday slalom sırasında, topu yerden havalandırırsa, slalom çubuğunu düşürürse ve istasyon sonunda topu çembere koymaz ya da top çemberin içinde durmaz ise her hata için 2 sn ceza alır.
5. İstasyon (Engelin altından ve üstünden geçme): Bu istasyona gelen aday farklı yüksekliklerde olan engellerin sırasıyla ilk önce üstünden daha sonra altından geçerek devam eder. Hatalar: Aday engel devirirse her hata için 2 sn ceza alır. Aday engelleri sırasıyla geçmez veya engellerden birini pas geçerse istasyonun başına döner. Aday ikinci ve üçüncü denemelerinde hatalı yaptığında ise, her hata için 2 saniye ceza alır ve diğer istasyona yönelir.
6. İstasyon (Sağlık Topu Taşıma): Bu testte karşılıklı iki ayrı kasa içerisindeki iki farklı renkteki sağlık toplarının yerleri değiştirilir. Yani bir kasadaki aynı renkteki sağlık topları diğer kasaya taşınır. Aday sağlık topu taşıma işleminde her seferde 1 top taşımak zorundadır ve istediği taraftan başlayabilir. Hatalar: Sağlık topların kasaya bırakılıp alınması sırasında top kasanın dışına kaçarsa mutlaka getirilip kasanın içerisine bırakılması gerekir. Aday, aynı renkteki sağlık toplarını aynı kasaya taşıyana kadar uyarılır. Bu istasyonu doğru şekilde tamamlamayan aday diğer istasyona geçemez. Uyarılara rağmen istasyonu doğru olarak tamamlamayan adaylar diskalifiye edilir.
7. İstasyon (Çabukluk- Dikkat) : Aday, kare şeklindeki minderin başındaki “1 numaralı beyaz bölgeye” çift ayak basar ve çift ayak öndeki “2 numaralı kırmızı bölgeye” atlar. Sonra tekrar “1 numaralı beyaz bölgeye”, ardından “3 numaralı sarı bölgeye”, sonra 4 numaralı mavi bölgeye” atlar ve son olarak tekrar “2 numaralı kırmızı bölgeye” çift ayak basarak 7. istasyonu tamamlar. Hatalar: Aday, sıçrama sırasını değiştirirse veya bölgelerden birisine atlamadan geçerse istasyonu tekrarlamak zorunda kalacaktır. Aday, minder üzerine temas ederse, herhangi bir bölgeye tek ayak basar ya da tek ayak sıçrama yaparsa her hata için 2 sn ceza alır.

Kontenjanlar (Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 245, OBP puanı 330 ve parkur derecesi 40.10’dur. (Koordinasyon Parkurunda ve Okulun Sisteminde Ufak Değişiklikler Oldu)
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 240, OBP puanı 360 ve parkur derecesi 46’dır. (Koordinasyon Parkurunda ve Okulun Sisteminde Ufak Değişiklikler Oldu)
Antrenörlük Eğitimi Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 250, OBP puanı 340 ve parkur derecesi 41.30’dur. (Koordinasyon Parkurunda ve Okulun Sisteminde Ufak Değişiklikler Oldu)
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 235, OBP puanı 355 ve parkur derecesi 47.50’dir. (Koordinasyon Parkurunda ve Okulun Sisteminde Ufak Değişiklikler Oldu)
Antrenörlük Eğitimi Bölümü 2. Öğretim
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 230, OBP puanı 335 ve parkur derecesi 42.50’dir. (Koordinasyon Parkurunda ve Okulun Sisteminde Ufak Değişiklikler Oldu)
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 235, OBP puanı 355 ve parkur derecesi 48.45’tir. (Koordinasyon Parkurunda ve Okulun Sisteminde Ufak Değişiklikler Oldu)
Spor Yöneticiliği Bölümü 
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 225, OBP puanı 355 ve parkur derecesi 43.45’tir. (Koordinasyon Parkurunda ve Okulun Sisteminde Ufak Değişiklikler Oldu)
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 235, OBP puanı 355 ve parkur derecesi 49.10’dur. (Koordinasyon Parkurunda ve Okulun Sisteminde Ufak Değişiklikler Oldu)
Spor Yöneticiliği Bölümü 2. Öğretim
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 235, OBP puanı 350 ve parkur derecesi 44.40’tır. (Koordinasyon Parkurunda ve Okulun Sisteminde Ufak Değişiklikler Oldu)
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 235, OBP puanı 355 ve parkur derecesi 50’dir. (Koordinasyon Parkurunda ve Okulun Sisteminde Ufak Değişiklikler Oldu)

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Parkuru iyi olan ve YGS’si yüksek olan adaylar düşünebilir. Parkuru çok iyi olup YGS’si 240-260 civarı olan adaylarında şansının olduğunu düşünüyorum. Bir önceki yılki gibi en ufak hataya tahammül göstermeden adaylara hata verirlerse kesinlikle YGS’si düşük olup parkuru çok iyi olanlar kazanacaktır ki büyük ihtimal öyle olacak.

Sınavın olduğu şehirde sınava birebir çalışmak için iletişim: 552 689 55 55

Ayrıntılı Bilgi İçin Sınav Kılavuzunu Görüntüle

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü