Sportif Özgeçmiş Nedir? Lisanslı ve Lisanssız Adaylar Hangi Okulları Seçmelidir?

Haz 5, 2018
Besyo Bilgileri
35 33
Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

 

Sportif Özgeçmiş Nedir?

“Sportif Özgeçmiş” adından da anlaşılacağı üzere sportif kariyerdir. Bu kariyer içerisinde herhangi bir branştan elde etmiş olduğunuz dereceler, sporculuk yılınız, oynadığınız takımın düzeyi gibi bilgiler yer almaktadır. Üniversitelerin bazısı kendi sistemine göre düzenlediği sportif özgeçmiş puanı uygulaması yapmaktadır. Örneğin bazı okullarda yalnızca lisans sahibi sporcu olmaya 10 puan verirken bazı okullarda 0,1 puan bazılarında ise 1000 üzerinden 100 gibi bir puan vermektedir.


Lisanslı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Lisanslı sporcu olmak aslında bir çok okul için asgari düzeyde katkı sağlamaktadır. Lisansta aslolan mevzu üst düzey lisansa sahip olmaktır. Örneğin, profesyonel lisansa sahip bir sporcuya 100 üzerinden 60 puan gelirken, amatör lisansa sahip sporcuya yalnızca 10 puan gelmektedir. Sınavlarda lisanssız sporcu olmakla amatör lisansa sahip sporcu olmak arasında üniversitelerin %95 inde çok az fark vardır. Ancak bazı okullarda 2 yıl lisans şartı vardır bu üniversitelerde herhangi bir düzeyde 2 yıl lisanslı olmak yeterlidir. (Örn: Burdur Üniversitesi) Bu tarz okulları amatör lisanslı sporcular düşünebilir ama sportif başarıyı esas alan ve özgeçmişinin etkisinin yüksek olduğu okulları amatör lisanslı sporcular tercih etmemeli daha çok öz geçmiş değerlendirmesi olmayan üniversiteleri tercih etmelidir.


Lisanslı ve Lisanssız Sporcular Hangi Okulu Seçmelidir?

Lisansı ve Lisanssız sporcunun doğru okul seçmesi okulu kazanmasındaki en önemli faktördür. Lisansa önem vermeyen veya az önem veren en az 30 tane okul vardır. Lisansı olmayan öğrencilerin bu okulları seçmesi en mantıklısıdır.

http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü