2018 YGS’de 240.000 Şartına Karşı Dilekçe, İmza ve Faks Organizasyonumuz

Eyl 15, 2017
Güncel
137 26
Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

 

2018 Yılında da Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne özel yetenek sınavı 240.000 şartının getirilmesini istemiyoruz. Lütfen bizimle aynı düşünüyorsanız Organizasyonumuza katılıp destek olunuz

İmza Kampanyası :
Change.org ile imzala

Metnin Gönderileceği Mail Adresi:
webadmin@yok.gov.tr

Faks’ın gönderileceği numara
0(312) 266 47 48

BİMER VE CİMER’E BU KONUDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ MUTLAKA BİLDİRİN

AŞAĞIDAKİ DİLEKÇEYİ MUTLAKA EL YAZINIZLA YAZIP POSTAYLA AŞAĞIDAKİ ADRESE GÖNDERİNİZ

Adres: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı – 06539. Bilkent / ANKARA

                                                                               T.C  
                                           YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINA
                                                       Eğitim Öğretim Dairesi Başkanlığı

                    Kurulunuzun almış olduğu “Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde programların ilgili puan türünde başarı sırası en düşük 240 bininci (240.000) sırada olan adayların yerleştirilme işlemlerine alınıp kontenjan dahilinde yerleştirilmesi uygun olacağı dikkate alınarak özel yetenek sınavı ile öğrenci alınan öğretmenlik programlarına 2018 yılında başvuru yapabilmek için adayların YGS puan türlerinin herhangi birinden en düşük 240 bininci başarı sırasına sahip olması gerektiğine karar verilmiştir.” şeklinde üniversitelere bildirdiğiniz kararınız aşağıda belirtilen sıkıntıları doğuracak olup, mevcut alınan kararın bir daha incelenip değerlendirilmesi hususunda,

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Alınan Kararın Yol Açabileceği Temel Problemler
1- Spor Lisesi çıkışlı öğrencilerin ve milli sporcuların herhangi bir önceliği olmadan YGS’de herhangi bir puan türünde 240.000’e girme şartının olması, bu alanın içinde en küçük yaştan itibaren bulunan ve hedeflediği mesleğinin gereği spor yapan kişilere çok büyük bir haksızlıktır.
2- Türkiye’de her yıl Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği için özel yetenek sınavına giren öğrencilerin çok az bir kısmı sıralamada YGS’de 240.000’de yer almaktadır. Ve bu öğrencilerinde çok az bir kısmı üniversitelerin istediği sporculuk seviyesindedir. Dolayısıyla Türkiye’deki tüm üniversitelerin bu uygulamayı yapması mevcut olan üniversitelerin özel yetenek sınavıyla kontenjanını dolduramamasına sebep olacaktır. 2017 Yılında Ankara Üniversitesinin baraj puanı 260’tı ve 2017 yılında YGS’de 240.000 yaklaşık 310 puana tekabül etmekteydi. Ankara Üniversitesi 70 kadın öğrenci alacakken sınavına baraj puanının yüksek olması sebebiyle 67 kadın girdi ve bu kadınların bir çoğu kazandığı halde gitmedi. Bu sebeple bir çok kontenjan boş kaldı. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitelerininde baraj puanı 250’ydi. Bu üniversitelerde benzer problemleri yaşadılar. Bu üniversite örneklerinin sayısını arttırmak mümkün ve bu yıl 240.000 barajı gelirse bir çok üniversite kontenjanı dolmayacaktır.
3- Yıllardır koşulsuz şartsız verilen formasyon eğitimi ve buna istinaden şuanda öğretmen kabul edilen binlerce kişinin olması alınan bu kararla taban tabana zıt bir olaydır. Alınan bu karar sektör içindeki öğretmenler arasında sportif başarı düzeyi açısından büyük farkılıklar oluşturacaktır.
4- Spor lisesinde okuyan ve bu alanı küçük yaştan itibaren benimsemiş kişilerin spor lisesindeki spora dayalı eğitim baz alındığında 240.000’de kendine yer bulma ihtimali çok düşüktür. Kendini bu alana adamış kişilerin öğretmenlik yapamaması hem bu kişiler hem de bu kişilerin yetenekleri açısından büyük bir kayıp olacaktır.
5- Beden Eğitimi ve Spor dersinin temel amacı öğrencinin hareket edebilme yeteneği kazanıp sporun faydalarından yararlanmasını sağlamaktır. Bunu öğrencinin, daha önce sporun çeşitli alanlarında mücadele etmiş, sportif öğretmenlerle tecrübe edip öğrenmesi hem öğrenci için hem de spora hayatını adamış bu eğitmenler için hayati ehemmiyettedir.

 

 

http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Menü