2020 Besyo Antrenmanları Ne Zaman Başlayacak ve Nasıl Yapılacak

12 Mayıs 2020
Genel
7 1

Bilindiği üzere tüm dünya korona virüs ile mücadele içindedir. Ülkemiz ise diğer ülkelere göre çok daha iyi bir sınav vermiş ve normalleşme takvimini açıklamıştır. Buna göre çeşitli tedbirlerle Besyo Antrenmanları ve Dershaneler 1 Haziran itibariyle başlayacaktır. Bu çeşitli tedbirler neler? Sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen kuralları… Peki bu kurallarla Besyo antrenmanları yapılabilir mi?
Maske kullanarak antrenman yapmayı bilimsel olarak özetleyecek olursak; Salonda, halı sahada veya atletizm sahasında aerobik hatta anaerobik tüm çalışmalarda enerji sağlamak ve kaliteli egzersiz için vücut oksijeni tam anlamıyla almalıdır. Maske kullanımı bu noktada oksijen tüketimine doğrudan etki gösterdiği için maskeli ve verimli antrenman yapmak söz konusu değildir. Özellikle artan sıcaklık ve nemde maske ile antrenmanlar ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirecektir. Bu sebeple sosyal mesafe kuralını biraz daha arttırarak antrenman öncesi sırası ve sonrasında hijyen kurallarına daha da fazla dikkat ederek antrenman yapılabilir. Bu noktada özellikle kurs hocalarına büyük bir pay düşüyor. Kendileri hem envanterleri dezenfekte etmeye dikkat edecek hem de öğrencilerine sosyal mesafe ve hijyen konusunda uyarılarda bulunacaktır.
Örnek Antrenman Nasıl Olmalıdır?
Her bir öğrenci antrenmana maskesini doğru şekilde takarak ve sosyal mesafe kurallarına uygun hareket ederek gelmelidir. Soyunma odalarındaki yığılmayı engellemek adına her bir öğrenci antrenmana uygun kıyafetlerle gelmeli ve onlarla antrenmana çıkmalıdır. Öğrenciler kaliteli antrenman için antrenmana çıkmadan maskesini çıkarıp çöpe atmalıdır. Antrenmana giriş esnasında el hijyeni için eller dezenfektanlar yardımıyla temizlenip o şekilde antrenmana çıkılmalıdır. Isınma koşusu ve stretching esnasında her bir öğrenci arasında en az 4’er metre mesafe olmalı salon, saha büyüklüğü uygun olmayan kurslar gruplara ayırıp çalışmalıdır. Antrenörler maske kullanıp her zamanki sorumluluklarına ek olarak çalışma envanterlerini dezenfekte etmek antrenman öncesi sırası ve sonrası hijyeni sağlamak ve sosyal mesafe kuralları konusunda titiz olup öğrencilerini bu noktada kontrol etmekle görevlidir. Öğrenciler antrenman esnasında hiç bir eşyayı paylaşmayıp ellerini yüzüne asla götürmemelidir. Antrenman sonrası soğuma aynı ısınma da olduğu gibi yapılmalı soyunma odasına öğrenciler soyunma odası kapasitesinin yarısı kadar alınmalıdır. Ayrıca soyunma odasına giderken öğrenciler antrenman girişinde olduğu gibi dezenfekten yardımıyla ellerini temizlemelidir. Giyinen öğrenciler yeni maskelerini takıp evlerine gitmelidir. En ufak grip soğuk algınlığı belirtisi olan öğrenciler antrenmana gelmemeli belirtileri koronayla paralellik gösteriyorsa hastahaneye gitmelidir. Eğer öğrencide korona bulgusuyla karşılaşıldıysa kurs 14 gün karantinaya alınmalı ve antrenman yapmamalıdır.

0
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Bir Cevap Yazın

Menü