2020’de Besyo Nasıl Kazanılır?

14 Mayıs 2020
Besyo Bilgileri
12 2

Biliyorsunuz ki Dünyanın ve herkesin gündemi Covid19! Sosyal hayatı fazlasıyla aktif, en fazla kişiyle temas eden grup olan 14-24 yaş en büyük risk grubu olarak görülmektedir. Zira yaş itibariyle hastalığı basit belirtilerle hatta belirti göstermeden atlatabilen bu grup hastalığın olası sıçramasının başrolünde olacaktır. Bunun bilincindeki yöneticilerimiz bu kapsamda başta okullları kapattı ardından 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirdi. Başlangıçta sınav tarihini erteledi. Ancak, gösterdiğimiz başarılı performans ve güzel tablolar eşliğinde sınav tarihini tekrar geriye çekti. Antrenmanlar bir olumsuzluk olmazsa 1 haziran’da başlayacak ve sınav grupları için dershaneler aynı şekilde 1 Haziran’da başlayacak! Antrenmanlar başladığında nasıl gerçekleşecek sorunuzun cevabını buraya tıklayarak yazımızda uzun uzun bulabilirsiniz. Öngörülen tam olarak şudur; Haziranın son haftası TYT, Temmuz sonu açıklanması ve Ağustos eylül aylarında yetenek sınavları… Geçen sene ne olduysa bu sene de aynen olacak ancak çeşitli tedbirlerle gerçekleşecek.
Peki bu kadar olumsuzluklara rağmen Besyo Kazanmak daha da zor bi hale mi geldi yoksa bu olumsuzlukları fırsata çevirenler çok rahat bir şekilde kazanacak mı?
Öncelikle Besyo özel yetenek sınavları fiziksel olduğu kadar psikolojikte bir sınavdır. Sizler sınav yerinde rakiplerinizle birlikte psikolojik bir savaş verirsiniz. Özellikle heyecan sizi çok farklı bir boyuta taşıyacaktır. Yıllarca A milli olarak dünyanın her yerinde maça çıkmış bir arkadaşımızın ağzından çıkan cümle aynen şu; “Yıllardır onlarca ülkede yüzlerce maça çıktım. Ama hiç birinde böyle bir heyecan görmedim kalbim yerinden çıkacak gibi…”
Dolayısıyla TYT ‘nin öne alınması ertelenmesi tamamen psikolojik bir durumdur. Besyo düşünen adayların 350 400 puan almasına gerek yok! Sizler eğer ki doğru bir seviyedeyseniz ve iyi şekilde hazırlanırsanız 150 puanla da kazanabilirsiniz. Ancak ne kadar yüksek puan alırsanız şansınızda o kadar çok arttar. Tüm bunların ışığında istatistiksel olarak 2020 yılında “Besyo Nasıl Kazanılır?” ‘ı anlatalım.
2020 Yılında yeni açılacak üniversitelerle beraber 16.500 (12.500’ü devlet 4000’i özel) civarı bir kontenjan olacaktır. Her yıl ortalama 50.000 kişi hazırlanmaktadır. Bu sene bu sayı yaşanan olumsuzluklar sebebiyle azalabilir. Ancak, biz en kötü senaryoda hesaplamamızı yapalım. 50.000 kişinin 16.500 ü kontenjan sebebiyle direkt üniversiteyi kazanacaktır. Bu da her 3 kişiden 1’inin kazanacağı anlamına gelmektedir. Bu ihtimali çeşitli parametrelerde arttırmanız mümkün! Örnek: 50.000 kişi içinde 15.000 civarı kişi yalnızca öğretmenlik bölümünü istiyor! 50.000 kişinin 25.000’i ise hayalinde yalnızca 1 üniversite var. 50.000 kişinin 3000 tanesi sadece özel üniversite istiyor! Siz eğer ki hangi bölümü okursanız okuyun öğretmen olacağını biliyor ve hangi üniversiteye giderseniz gidin geçiş yaparak istediğiniz üniversiteye geçeceğinizi biliyorsanız bu ihtimal çok daha artacaktır. Hatta kadınsanız bu ihtimal çok daha iyimser olacaktır.
Ayrıca hazırlanan 50.000 kişinin 20.000 tanesi herhangi bir hazırlık süreci geçirmemektedir. Bu öğrenciler sportif olarak kendilerine güvendikleri için veya TYT Puanlarına çok güvendikleri için kurslara katılmamaktadır. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta sportif olarak ne kadar üst düzey olursanız olun özel yetenek sınavları çok farklıdır ve çok farklı çalışmalar gerektirmektedir.


Bu her yıl görülen bu yılda görülmesi muhtemel varsayımlardır. 200 üzeri puan alan öğrenci sayısı 10.000 civarında olacaktır ve üniversitelerin %50’sinın baraj puanı 200 ve üzeridir. Bu kapsamda ise 200 üzeri puan alanların neredeyse hepsi kazanacak ancak devlet üniversitesi istiyorsa bu durum biraz değişir. İhtimal noktasında içinizin rahatladığını biliyorum. Ancak, Bu sene doğru strateji yapan üniversite kazanacaktır. Unutmayın bu varsayımları alt üst edecek şey bir üniversitede yığılma olup diğerinin boş kalmasıdır. Bu kapsamda sizler size en uygun üniversiteyi seçip iyi şekilde hazırlanıp doğru kursla çalışırsanız ve 200 üzeri puanınız varsa kazanmama şansınız çok ama çok düşük! Yeter ki bölüm ve üniversite ayırt etmeyin! Unutmayın hangi okulu hangi bölümü kazanırsanız kazanın istediğini bölüm veya üniversiteye biraz ders çalışıp geçebilirsiniz. Umuyoruz ki sizin stresinizi az da olsa alabilecek şekilde rahatlatmışızdır. Bu süreçte düşünmeniz gerek tek şey TYT ve antrenman…

Comments
  • Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. İyi kötü her zaman yanımızdasınız. #besyocuyuz 🖤

    Nisa 14 Mayıs 2020 12:39 Cevapla
  • Çok güzel bir yazı olmuş hocam şu günlerde bizi rahatlattı yazınız moral verdi teşekkürler…

    Yusuf değirmenci 14 Mayıs 2020 13:14 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir