2021’de Besyo Nasıl Kazanılır?

29 Haziran 2021
Besyo Bilgileri
18 5
4.9/5 - (30 votes)

DOĞRU ÜNİVERSİTE SEÇMEK BESYO KAZANMADAKİ EN ÖNEMLİ ETKENDİR. BU SEBEPLE ÜST DÜZEY BİR MODÜL TASARLADIK. YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ İLE ONLARCA OLASILIKTA SİZE EN UYGUN OKULLARI TYT, OBP ve SINAVLARDA YAPABİLECEĞİNİZ DERECELERİ GİREREK ÜCRETSİZ OLARAK GÖREBİLİRSİNİZ. MODÜLE BURAYA TIKLAYIP ULAŞABİLİRSİNİZ

 

COVİD19! ‘dan kurtulmaya çok yaklaştığımız 2021’in 2. yarısı hepimiz için çok daha güzel olacak gibi duruyor. Yetenek sınavları Temmuz sonu gibi başlayacak ve 2-3 üniversite yine TYT açıklanmadan özel yetenek sınavını yapacak. Sınavlar geçen yıla göre daha “normal” geçecek ve geçen sene covid sebebiyle özgeçmişle alan okulların çok büyük bir kısmı yetenek sınavı ağırlıklı öğrenci alacaklar. Peki 2021’de Besyo Nasıl kazanılır?
Size klasik cevap olan Kursa gidin iyi şekilde hazırlanın doğru seçim yapıp kazanırsınız demeyeceğiz. Bunu herkes diyor, biz farklı bir bakış açısıyla olaya yaklaşacağız.

Öncelikle Besyo özel yetenek sınavları fiziksel olduğu kadar psikolojikte bir sınavdır. Sizler sınav yerinde rakiplerinizle birlikte psikolojik bir savaş verirsiniz. En büyük psikolojik savaşı heyecanınıza karşı verirsiniz. O heyecan sizi çok farklı bir boyuta taşıyacaktır. Yıllarca A milli olarak dünyanın her yerinde maça çıkmış bir arkadaşımızın ağzından çıkan cümle aynen şu; “Yıllardır onlarca ülkede yüzlerce maça çıktım. Ama hiç birinde böyle bir heyecan görmedim kalbim yerinden çıkacak gibi…”
Besyo düşünen adayların 350 400 puan almasına gerek yok! Sizler eğer ki doğru bir seviyedeyseniz ve iyi şekilde hazırlanırsanız 150 puanla da kazanabilirsiniz. Ancak ne kadar yüksek puan alırsanız şansınızda o kadar çok arttar. Tüm bunların ışığında istatistiksel olarak 2021 yılında “Besyo Nasıl Kazanılır?” ‘ı anlatalım.
2021 Yılında yeni açılacak üniversitelerle beraber yaklaşık 18.500 (14.500’ü devlet 4000’i özel) civarı bir kontenjan olacaktır. Her yıl ortalama 50.000 kişi hazırlanmaktadır. Bu sene bu sayı çok yüksek ihtimalle azalacaktır. Türkiye genelinde konuştuğumuz onlarca büyük kurs var ve hepsi öğrenci sayısının önceki yıllara nazaran düşük olduğunu söylüyor. Ancak, biz en kötü senaryoda hesaplamamızı yapalım. 50.000 kişinin 18.500 ü kontenjan sebebiyle direkt üniversiteyi kazanacaktır. Bu da yaklaşık her 3 kişiden 1’inin kazanacağı anlamına gelmektedir. Bu ihtimali çeşitli parametrelerde arttırmanız mümkün! Örnek: 50.000 kişi içinde 15.000 civarı kişi yalnızca öğretmenlik bölümünü istiyor! 50.000 kişinin 15.000’i ise hayalinde yalnızca 1 üniversite var. 50.000 kişinin 3000 tanesi sadece özel üniversite istiyor! Siz eğer ki hangi bölümü okursanız okuyun öğretmen olacağını biliyor ve hangi üniversiteye giderseniz gidin geçiş yaparak istediğiniz üniversiteye geçeceğinizi biliyorsanız bu ihtimal çok daha artacaktır. Hatta kadınsanız bu ihtimal çok daha iyimser olacaktır. Çünkü kontenjanın yaklaşık yarısı kadınların iken sınava hazırlananların 3’te1 i kadındır. buda kadınların yaklaşık 9000 kontenjan için 18000 kişiyle yarıştığı anlamına gelir. Yani Besyo isteyen kadınların yarısı kazanacak!
Ayrıca hazırlanan 50.000 kişinin 20.000 tanesi özel yetenek sınavlarına herhangi bir hazırlık süreci geçirmemektedir. Bu sene kurslardan duyduklarımıza göre hazırlanmadan sınava gireceklerin sayısı çok daha fazladır. Bu öğrenciler sportif olarak kendilerine güvendikleri için veya TYT Puanlarına çok güvendikleri için kurslara katılmamaktadır. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta sportif olarak ne kadar üst düzey olursanız olun özel yetenek sınavları çok farklıdır ve çok farklı çalışmalar gerektirmektedir.

Bu her yıl görülen bu yılda görülmesi muhtemel varsayımlardır. 200 üzeri puan alan öğrenci sayısı 10.000 civarında olacaktır ve üniversitelerin %50’sinın baraj puanı 200 ve üzeridir. Bu kapsamda ise 200 üzeri puan alanların neredeyse hepsi kazanacak! İhtimal noktasında içinizin rahatladığını biliyorum. Ancak, Bu sene doğru strateji yapan üniversite kazanacaktır. Unutmayın bu varsayımları alt üst edecek şey bir üniversitede yığılma olup diğerinin boş kalmasıdır. Bu kapsamda sizler size en uygun üniversiteyi seçip iyi şekilde hazırlanıp doğru kursla çalışırsanız ve 200 üzeri puanınız varsa kazanmama şansınız çok ama çok düşük! Yeter ki bölüm ve üniversite ayırt etmeyin! Unutmayın hangi okulu hangi bölümü kazanırsanız kazanın istediğini bölüm veya üniversiteye biraz ders çalışıp geçebilirsiniz. Umuyoruz ki sizin stresinizi az da olsa alabilecek şekilde rahatlatmışızdır. Bu süreçte düşünmeniz gerek tek şey TYT ve antrenman…

Doğru üniversite seçmek için insan aklının ötesinde teknolojimizden de yararlanabilirsiniz. Yazımızın başında belirttiğimiz yapay zeka bu sektöre getirilmiş en büyük yeniliktir ve ücretsizdir.

2
Comments
  • Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. İyi kötü her zaman yanımızdasınız. #besyocuyuz 🖤

    Nisa 14 Mayıs 2020 12:39 Cevapla
  • Çok güzel bir yazı olmuş hocam şu günlerde bizi rahatlattı yazınız moral verdi teşekkürler…

    Yusuf değirmenci 14 Mayıs 2020 13:14 Cevapla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: