2022 Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur? Şartları Nelerdir?

9 Mart 2022
Besyo Nedir ?
7 3

Beden Eğitimi Öğretmeni olmak için birden fazla yöntem vardır. 1. Özel yetenek sınavlarına girip Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğini kazanmak. 2. Özel yetenek sınavlarına girip Beden Eğitimi Öğretmenliği dışındaki BESYO bölümlerini kazanıp, çift anadal veya bölümler arası geçiş yapmak 3. Özel yetenek sınavlarında diğer BESYO Bölümleri kazanıp, mezun olduktan sonra formasyon almak 4. AYT-EA Puan türünde özel yetenek sınavına girmeden ÖSYM Tercihiyle

0

Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et


Besyo ile alakalı tüm sorularınız yanıtını ücretsiz e-dergimizde bulabilirsiniz. E-dergimizi incelemek için tıklayınız

Beden Eğitimi Öğretmeni olmak çoğumuzun hayatının bir kısmında düşündüğü bir meslektir. Gerek okula eşofmanlarıyla gelmeleri, gerekse tüm gün spor yaparak ve yaptırarak eğlenmeleri bize mesleğe çekmiştir. Maddi boyutta düşünüldüğünde de Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ders dışı olanaklar noktasında diğer tüm öğretmenliklerden çok farklı bir yerdedir. Peki 2022 itibariyle Nasıl Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olunur? Şartları ve koşulları nelerdir? Lisans olmadan olunabilir mi? Tüm detayları yazımızda sizlere aktaracağız.
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği BESYO veya yenilenen adıyla Spor Bilimleri Fakültelerinde bulunan bir bölümdür. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği dışında BESYO’larda farklı bölümlerde mevcuttur. Bu bölümlerden de öğretmen olmak mümkündür.
Bu bölümler;
Antrenörlük Eğitimi
Spor Yöneticiliği
Rekreasyon
Spor Bilimleri
Engelli Egzersiz Spor Eğitimi 
Egzersiz ve Spor Bilimleri ‘dir.
Besyodaki tüm bölümler ve iş olanaklarını buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.
Öğretmenlik ve diğer tüm bölümleri BESYO’da okumak ile Spor Bilimleri Fakültelerinde okumak arasında hiç bir fark yoktur.


Üniversitelerin 80 tanesi özel yetenek sınavlarıyla BESYO bölümlerine öğrenci almaktadır. Özel yetenek sınavı minimum baraj Öğretmenlik bölümünde Y-TYT’de 800 bin sıralama şartı diğer tüm bölümlerde ise yalnızca 100’dür. Özel Yetenek Sınav sistemi 2022 itibariyle radikal olarak değiştirilmiş, yetenek sınavının etkisi 25 kat arttırılmıştır. Bu kapsamda TYT Barajını geçen öğrenciler özel yetenek sınavlarında iyi derece yapıp üniversiteyi kazanabilirler.
Özel yetenek sınavlarında minimum baraj puanı belli olsa da her üniversite kendi baraj puanını kendisi belirlemektedir. Bazı üniversitelerde öğretmenlikte 500 bin 300 bin barajı olabilecekken bazılarında 150-180-250 TYT Puan barajı olabilmektedir. Özel yetenek sınavıyla alan üniversitelerde yalnızca TYT’ye girmek yeterlidir.


Özel yetenek sınavlarında çoğu üniversitede Beden Eğitimi Öğretmeni olabilmek için sportif özgeçmiş (Lisans) gerekmemektedir. Yani lisansınız olmadan da Beden Eğitimi Öğretmeni olabilirsiniz. Geçen yıl yetenek sınavı yapan 80 üniversitenin 40 tanesinde lisansın hiç bir etkisi yoktu. 


 Öğrenciler özel yetenek sınavına girmeden yalnızca 3 üniversitede AYT-EA puanına göre tercih yapıp Beden Eğitimi Öğretmeni olabilirler. Minimum AYT-EA 300 bin sıralama şartıyla Bartın Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi’nde Öğretmenlik bölümünü okuyabilirsiniz.


TYT’de 800 bine girdiniz ancak, özel yetenek sınavıyla öğretmenlik bölümünü kazanamadınız, diğer BESYO bölümlerini kazandınız. Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olabilirsiniz? Bunun için 2 yöntem söz konusudur. 1. ve 2. sınıfın sonunda not ortalamanıza göre Öğretmenlik bölümüne çift anadal yapabilir veya bölümler arası geçişle Öğretmenlik bölümüne geçiş yapabilirsiniz. 1. sınıfın sonunda Çift Anadal %15, Bölümler arası geçiş %15 2. sınıfın sonunda da aynı şekilde yani sizler besyo dışındaki bölümlerde de ilk sene veya ikinci sene ilk %30 a girip Öğretmenlik dışında bölümleri kazanıp yine öğretmen olabilirsiniz.


TYT’de 800 bine giremediniz ve Öğretmenlik dışında BESYO bölümlerinden birini kazandınız. Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni olunur? Formasyon sistemiyle sizler öğretmenlik dışındaki bölümlerden de mezun olduktan sonra pedagojik eğitiminizi alıp öğretmen olabilirsiniz. Pedagojik eğitimini yani formasyonunu alan her öğrenci Öğretmenlik bölümünü bitirmiş kabul edilir.


4 Farklı başlıkta Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur? ‘u size anlattık. Bunun sonucunda bu kadar farklı yöntemin olması sizlere çok kolay Beden Eğitimi Öğretmeni olunabilir algısı oluştursa da özel yetenek sınavında gerçekleşen mevzuat değişikliğiyle özel yetenek sınavlarında başarılı olabilmek için çok iyi hazırlanmak gerektiğini unutmamalısınız. Bu kapsamda bölgenizdeki başarılı bir Besyo hazırlık kursunda hazırlanmayı ihmal etmeyiniz. Sizler için araştırdığımız bölgelerinin en başarılı Besyo Kurslarına buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz.

0
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Comments
  • Ben Türkçe öğretmeniyim en kısa yoldan ve kısa zamanda nasık beden eğitimi öğretmeni ollirim??

    Mahir 4 Kasım 2022 17:44 Cevapla
    • olabilirim?? Yazmak istemiştim. 🙈

      Mahir 4 Kasım 2022 17:46 Cevapla

Bir Cevap Yazın

Menü
%d blogcu bunu beğendi: