2023 Besyo Yetenek Sınavları Nasıl Olur? Çeşitleri ve İçerikleri Nelerdir?

Total
0
Shares

2023 Yılında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Spor Bilimleri Fakültesi özel yetenek sınavları nasıl olacak? Çeşitleri ve içerikleri nasıl olacak? Tüm bu bilgileri yazımızda sizlere ifade edeceğiz.
Üniversiteler kendi istedikleri öğrenci profiline göre; özel yetenek sınav, içerik ve baraj puanını belirler. Sınavları birbirine benzer gözükse de içerik olarak çok farklı olabilir. Bu sebeple üniversitenin sınavını iyi şekilde analiz etmek, kazanmanın en önemli faktörüdür.

Başlıca Sınav Sistemleri Şunlardır;
·Orta Mesafe Koşuları (400m – 800m – 1500m)
·Kısa Mesafe Koşuları (100m – 30m – 20m)
·Motorsal Test Sınavları (Geriye Sağlık Topu Atma – T Testi – Dikey Sıçrama Testi v.b.)
·İllinois Çeviklik Testi (Huniler veya slalomlar arasında yapılan zikzak koşusudur)
·Koordinasyon Parkuru Sınavları (Minder – Slalom – Denge Tahtası v.b. Aletlerle kurulan Parkur Sınavlarıdır)
·Branş Sınavları (Futbol – Basketbol – Voleybol – Hentbol – Taekwondo – Masa Tenisi v.b. branşlarda yapılan sınavlardır)
·Dayanıklılık Testleri (Genellikle Mekik Koşusu Testi uygulanır, bazı okullarda Cooper Testide yapılmaktadır)
·Sportif Özgeçmiş Değerlendirmesi (Futbol Basketbol v.b. tüm olimpik ve olimpik olmayan branşlarda özgeçmiş değerlendirilmesi yapılabilmekte, her okulda farklı değerlendirme tablosu bulunmaktadır)

Üniversiteler bu sınavların birini veya birkaçını aynı anda uygulayabilirler. Üniversitelerin sınavları aynı gibi gözükse de hesaplama mekanikleri çok farklı olabilir. Seçim yaparken uzmanların tavsiyelerini almayı unutmayın. Bu noktada tüm ayrıntıları @besyocuyuzcom instagram hesabımızda veya Besyocuyuz2023 Telegram kanalımızda bulabilirsiniz. Tüm Sorularınızı da telegram kanalımızdan bizlere iletebilirsiniz. İnstagram hesabımızı takip etmek için buraya tıklayınız. Telegram hesabımıza katılmak için buraya tıklayınız.

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar

BESYO’da Lisans, Sportif Özgeçmiş Zorunlu mu? Lisanslı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Besyo ile alakalı tüm sorularınız yanıtını ücretsiz e-dergimizde bulabilirsiniz. E-dergimizi incelemek için tıklayınız Sportif Özgeçmiş Nedir? “Sportif Özgeçmiş” adından da anlaşılacağı üzere sportif kariyerdir. Bu kariyer içerisinde herhangi bir branştan… 14
Devamı..