Besyo Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

11 Şubat 2017
Besyo Bilgileri
61 24


Öncelikle yazıma tüm bu bilgileri edinebileceğiniz, Tüm üniversitelerin 2016 kılavuzları açıklanır açıklanmaz bildirim alabileceğiniz, yaklaşan sınavları sınav takviminde görebileceğiniz ve tüm üniversitelerin 2015 ortalama YGS OBP ve Parkur puanlarını öğrenebileceğiniz Ücretsiz uygulamamızı tavsiye ederek başlamalıyım.
Google Play ve Apple Store ‘a “besyocuyuz” olarak aratıp indirebilirsiniz.

BESYO ve Spor Bilimleri Fakültesi Nedir?
Hangi Üniversitelerde BESYO var?
Nasıl Kazanılır?
Sınavları Nasıldır?
Başvurular Nasıl Olur?
Bölüm Tercihleri Ne Zaman Yapılır?
YGS ve OBP’nin Önemi Nedir?

AYRICA

Tüm Üniversitelerde En Düşük Puanla Öğretmenlik Kazananlar için tıklayınız

Tüm Üniversitelerin Kapsamlı Özeti İçin tıklayınız

Tüm Üniversitelerdeki BESYO Bölümleri ve Kontenjanları için Tıklayınız

Özgeçmiş Değerlendirmesi Olmayan Üniversiteler için Tıklayınız

2015 Yılı BESYO YGS Baraj Puanları için Tıklayınız

YGS Puanı Düşük Olanlar Hangi Okulları Deneyebilir Öğrenmek İçin tıklayınız

 


Besyo’yu hep düşünmüş ama çevresinde ayrıntılı bilgi sahibi olmayan arkadaşlarımızın kafasındaki başlıca sorular bunlardır. Bu konuda bu soruların hepsine ayrıntılı cevap vereceğim.


BESYO ve SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ NEDİR?


Besyo Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu demektir ve amacı üniversite misyonu olan evrensel bilim ölçütleri içerisinde spor eğitimini vermektir. Spor Bilimleri Fakültesi üniversite misyonu olan evrensel bilim ölçütleri içerisinde spor eğitimini vermek ve akademisyen, spor bilimcisi yetiştirmektir(Bunu BESYO okuyarakta gerçekleştirebilirsiniz.). Bu iki bölümün arasında pek bir fark yoktur. Aralarındaki tek fark yüksekokulların fakültelere göre daha az ödenek almalarıdır. Bu sebeple birçok BESYO Spor Bilimleri Fakültesine dönüşmüş ve dönüşmeye devam etmektedir.
BESYO’da Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Engellilerde Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümleri vardır. Bunlar BESYO’su olan her üniversitede mevcut değildir. Üniversite mevcut akademik kadrosu ölçüsünde bu bölümlerin birini ya da bir kaçını açabilir. Her bölümün amacı ve ilkesi farklıdır. Bölümlerin iş olanakları ve amaçları hakkında bilgiyi sitemizden farklı konulardan alabilirsiniz.


HANGİ ÜNİVERSİTELERDE BESYO VAR?


 Besyo’su olan tüm üniversiteleri ayrıntılı olarak buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.


NASIL KAZANILIR?


Besyo 3 şekilde kazanılmaktadır. ÖSYM tercihiyle bazı üniversiteler BESYO bölümlerine öğrenci almaktadır. Bu üniversiteler hakkında ayrıntılı bilgiyi Buraya Tıklayarak edinebilirsiniz. “Tercihle okuyanların olanakları nelerdir?” ile ilgili ayrıntılı bilgiyi buraya tıklayarak edinebilirsiniz.

Bazı üniversiteler Sportif Özgeçmiş, YGS ve OBP puanıyla (OBP puanı nedir? Ne işe yarar? öğrenmek için tıklayınız) almaktadır. Sportif Özgeçmiş sportif başarılarınız, aktif spor yaptığınız yıl olarak değerlendirilebilir. Bu şekilde alan başlıca üniversiteler: Adıyaman Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Denizli Pamukkale Üniversitesi, Diyarbakır Dicle Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’dir. Bu üniversiteler 2015 yılında yalnızca Sportif Özgeçmiş, YGS ve OBP puanlarıyla alım yapmıştır. Çoğu üniversite ise özel yetenek sınavıyla alım yapmaktadır. Sınavları her okulun birbirinden farklıdır.


SINAVLARI NASILDIR?


BESYO’da her üniversite birbirinden farklı sınav yapmaktadır. Sınavlar birbirinden farklı olsa da amaçları ve ilkeleri ölçüsünde çoğu sınav birbirine yakındır. Sınav çeşitleri ve içerikleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız. Her okulun farklı sınav tarihleri vardır. Sınavlar üniversitenin bulunduğu şehirde yapılmaktadır.


BAŞVURULAR NASIL OLUR?


BESYO’da tercihle alan üniversitelerin başvurusu ÖSYM tercih zamanı ÖSYM tercihiyle yapılmaktadır. Özel yetenek sınavı ve sportif özgeçmiş puanıyla alan üniversitelerin başvuruları ise üniversitenin açıklamış olduğu kılavuz çerçevesinde yapılır. Bu kılavuzların hepsini besyocuyuz.com sitesinden güncel olarak takip edebilirsiniz. Kılavuzlarını her okul farklı tarihte açıklamaktadır. Mayıs ayının sonu gibi açıklanmaya başlayan kılavuzlar Ağustos ayının ortasına kadar açıklanmaya devam eder. Her üniversitenin farklı başvuru tarihi vardır. Aday istediği kadar üniversiteye başvurma hürriyetine sahiptir. Başvurular çok az üniversitede posta yoluyla kabul edilirken bir çok üniversitede ise şahsen yapılır. Üniversitenin kampüsüne şahsen gitmek gerekmektedir.Kılavuzda belirtilen başvuru tarihlerini kaçıran aday hiç bir şekilde sınava giremez.


BÖLÜM TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILIR?


Bölüm tercihleri üniversite başvurusu sırasında veya çok az okulda sınavdan alınan puana göre sınavdan sonra yapılmaktadır.


YGS ve OBP’nin ÖNEMİ NEDİR?


BESYO’da YGS’den alınan en yüksek puan ham puan olarak etkilidir. Diploma notu ise OBP puanı şeklinde etkilidir. YGS puanı 500’lük sistemde diploma notu 100’lük sistemde olduğu için diploma notu 5 ile çarpılır ve 500 lük sisteme dönüştürülmüş olur. Bu dönüştürülmüş haline OBP puanı denir. YGS ve OBP puanının katkısı nedir? Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

 

 

 

1
Künye
Besyo Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey
Başlık
Besyo Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey
Açıklama
Besyo'da tercihler genellikle özel yetenek sınavına kayıt olurken yapılır. ÖSYM Tercihinde özel yetenek sınavına gireceğiniz okulları yazmanıza gerek yoktur. Her üniversite kendi başvuru tarihini kendisi belirler o tarihlerde okulun belirttiği duruma göre başvuru yapmak gerekir. Genellikle de bu başvuru esnasında da bölüm tercihleri yapılmaktadır.
Özet
Yazar
Besyocuyuz
Logo
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Bir Cevap Yazın