Ankara Üniversitesi BESYO 2016 Kapsamlı Özet

Total
0
Shares

https://www.youtube.com/watch?v=ru9w2Rm0zt4&feature=youtu.be


ANKARA ÜNİVERSİTESİ
19 – 24 TEMMUZ 2016
Ön Kayıt
26 – 28 TEMMUZ 2016
Özel Yetenek Sınavı
Sınav İçeriğinin Özeti
Ankara Üniversitesi sınavını 50 puan üzerinden değerlendirilen sporcu özgeçmiş puanı ve koordinasyon parkuru ile yapmaktadır. Okulun diğer üniversitelerden farklı bir yerleştirme sistemi vardır. Adayların YGS, OBP ve koordinasyon parkuru puanı sonucunda Yerleştirme Puanı (YP) hesaplanır. Buna göre üniversite öncelikli olarak YP sonuçlarını açıklar. Bu kapsamda adaylar belirtilen tarih aralığında okulun internet sitesinden tercih yaparlar. Tercih yapıp yerleşen adaylar okula kayıt yaptırmazlarsa ek yerleştirmede de aynı şekilde ek tercih yapılır. İlk tercihlerde yerleşen adaylar ek yerleştirmede tercih haklarını kaybederler. Bu sebeple adaylar yalnızca istedikleri bölümü tercih etmelidirler. Baraj puanı 230 (Milli ve spor liseliler için 210) olup YGS’de herhangi bir puan türünde bu puanları almak yeterlidir. YGS, OBP, koordinasyon parkuru kendi içinde hesaplanmaktadır. Özgeçmiş, YGS ve OBP puanının önemi çok fazladır. Eğer ki bir yüzde vermemiz gerekirse; %50 özgeçmiş %35 ygs-obp puanı %15’de parkur diyebiliriz.

Sınavın Açıklaması
1- KOORDİNASYON PARKURU

(Şekil Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

 1. İstasyon= Denge istasyonunda aday denge aletinin başındaki ve sonundaki işaretli alana basmak koşuluyla denge aletini geçer. (Denge aleti biraz uzun olduğu için uzun ve dengeli 4 adımda geçmek avantaj sağlar.)
 2. İstasyon= Öne takla istasyonunda aday öne takla atarak istasyonu geçer.
 3. İstasyon= Sıçrama istasyonunda aday 5 sağa 5 sola çift ayak sıçrama yaparak istasyonu geçer. (Vücut bankın üzerinden kalçadan bacakları döndürerek hızlı bir şekilde yapmak avantaj sağlar. Parmak ucu kullanılmalıdır.)
 4. İstasyon= 30 Metre istasyonunda aday 30 metreyi sprint atarak geçer. (Kolları iyi çekmek vücudun dik olması avantaj sağlar.)
 5. İstasyon= Engel geçişi istasyonunda aday sırasıyla alttan-üstten-alttan geçer. (Engel geçişine hafif yan ve bir ayak önde girmek avantajlıdır hızlı geçmeyi sağlar.)
 6. İstasyon= Slalom istasyonunda aday 6 adet slalomu geçer. (Slalaloma soldan girilmemelidir. 1 tane fazla yapılmasına sebep olur. Sağdan girmek ve kollar önde her bir slalomu tek adımda geçmek avantaj sağlar.)
 7. İstasyon= Tur koşusu istasyonunda aday 140 metrelik 1 turu tamamlar. (1. Kulvarda koşmak kolları çekmek ve vücut dik şekilde koşmak avantaj sağlar.)
  2- ÖZGEÇMİŞ TABLOSU
  1 2 3 4 5 6
  7
  8
  9
  1

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
25 Erkek, 25 Kız
Antrenörlük Eğitimi
30 Erkek, 20 Kız
Spor Yöneticiliği
25 Erkek, 25 Kız

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 263, OBP puanı 350 ve özgeçmiş puanı 40’tır
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 300, OBP puanları 400 ve özgeçmiş puanı 35’tir.
Antrenörlük Eğitimi Bölümü
Erkek adaylarda ortalama YGS puanı 250, OBP puanı 330 ve özgeçmiş puanı 20’dir.
Bayan adaylarda ortalama YGS puanı 260, OBP puanı 350 ve özgeçmiş puanı 5’tir.
Spor Yöneticiliği Bölümü
Erkek adaylarda ortalama YGS puanı 275, OBP puanı 320 ve özgeçmiş puanı 5’tir
Bayan adaylarda ortalama YGS puanı 260, OBP puanı 330 ve özgeçmiş puanı 0-5’tir.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
YGS, OBP puanları kendi aralarında sapmaya uğramaktadır. Bu kapsamda okula 500 OBP puanlı birisi başvurduğunda OBP puanı 270-280 olan öğrenci ortalama OBP puanının 370 olmasından dolayı sıkıntıya düşecektir. Aynı şekilde YGS’de de bu geçerlidir. Dolayısıyla Ankara Üniversitesini düşünen adayın iyi bir YGS ve OBP’ye sahip olması gerekmektedir. Sportif özgeçmişi yüksek olan adayların ise YGS’leri düşük olsa da şansları vardır.

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin Kılavuzu Görüntüle

PROJELERİMİZLE ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINDAYIZ

1-) Besyocuyuz.com ailesi olarak çalışma imkanı olmayan öğrencilerimize destek olmak için bir çok üniversitenin sınavından önce sınav yerinde tanıdığımız ve güvendiğimiz hocalarla sınavla birebir çalışma organize edeceğiz.

2-) Besyocuyuz.com bu çalışmadan hiç bir kar amacı gütmemektedir. Her bölgedeki hoca kendi emeğinin karşılığı olan ve size daha önceden konuştuğunuzda bildirdiği ücreti alacaktır.

3-) Öğrenci çalışma takvimini ve içeriğini çalışmadan önce rezervasyon sırasında öğrenebilir.

4-) Bu çalışmada sıkıntı yaşayan her öğrencinin öncelikli muhattabı bölgedeki hocadır. Sıkıntının çözülmemesi durumunda Besyocuyuz.com’dur. Besyocuyuz.com ile 541 476 78 92 numarasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu Çalışma Ne Kazandıracak?

1-) Sınava birebir olarak 2 ay, 1 ay, 3 hafta, 2 hafta ya da isteğe göre 1 haftalık çalışan öğrenci sınav anındaki baskıyı ve sınav parkuruna yönelik bilinçsizliğini azaltmış olacaktır. Üniversitenin bulunduğu şehirdeki hoca şüphesiz ki o üniversitenin parkurunu sınavla birebir kuracaktır. Antrenör çalışma yapacağı süre kapsamında ücretlendirme yapacaktır.

2-) Öğrenci çalışma sırasında arkadaş grubu edinip sınav öncesi ve sırasında psikolojisini yüksek tutacaktır.

3-) Antrenörler fiziksel olduğu kadar mental olarakta öğrenciyi sınav için öğrencinin saygı ve sevgisine orantılı olarak destekleyecektir.

İletişim Alparslan Yıldırım 0541 476 78 92

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar

Dokuz Eylül Üniversitesi Besyo 2016 Kapsamlı Özeti

İZMİR DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Sınav İçeriğinin Özeti Sınav sistemi geçen seneyle aynıdır. Baraj puanı öğretmenlikte 220’den 230’a çıkmıştır. 9 Eylül Üniversitesi Antrenörlük bölümüne yalnızca sportif özgeçmişle alım yapmaktadır. Öğretmenlik bölümünde… 0
Devamı..