Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Besyo Analiz 2017-2018

Total
0
Shares

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

VİDEO EKLENECEK

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Sınav İçeriğinin Özeti
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Koordinasyon sınavı ve özgeçmiş ile öğrenci alımı yapmaktadır. 2017 Ygs (TYT olacak Yeni Sistemde) Baraj puanı 220 Milli sporculara 150’dir. Koordinasyon sınavı %70 Özgeçmiş ise %30 etkilidir.

Sınavın Açıklanması
Koordinasyon parkurunda Erkeklerde 100, kadınlarda ise 120 saniyeyi aşan adaylar DİSKALİFİYE kabul edilir.
Aday; -Başlangıç (Fotosel kapısından giriş)
SET 1 – Minder Takla
Cimnastik minderi üzerinde 1 defa öne düz takla hareketi yapılacaktır. Öne düz takla formu dışındaki bir başka takla formu kullanılamaz. Başka bir takla formu kullanan aday uyarılır ve set tekrar edilir.
SET 2 – Sağlık Topu Fırlatma
Belirli alan içerisinde bulunan sağlık topu yerden alınarak duvar üzerinde gösterilen alan içerisine, işaretli noktadan; atışlar arasında sağlık topu yere düşmemek kaydıyla 3 atış gerçekleştirilir. Setin tamamlanabilmesi için belirlenen alan içerisine hatasız peş peşe 3 atış gerçekleştirilmelidir. Topun belirlenen alan dışına çıkması durumunda veya topun atış yapılan alandan uzaklaşması durumunda aynı top alınarak atış baştan tekrar edilir. Setin tamamlanmış sayılması için sağlık topu belirlenen alana geri bırakılmalıdır. Bırakılmadığı takdirde adaylar seti bitirmemiş sayılır ve geri çevrilir. (Kadınlar : 2kg / Erkekler : 3kg)
SET 3 – Yön Değiştirmeli Koşu
Aday farklı aralıklarla koyulan dikmeler arasında yön değiştirmeli koşu yapar. Aday ilk dikmeden başlamak kaydıyla her dikmenin etrafından dönmek zorundadır. Dikmenin etrafından dönmeyen adayın geri dönerek tekrar huninin etrafından dönmesi gerekir.
SET 4 – Denge Tahtası
Aday denge tahtası üzerindeki ilk çizgiden başlayarak sondaki çizgiye ayak basana kadar yürür/koşar. Denge tahtası sonundaki çizgiye ayak basmadan denge tahtasından inen veya düşen aday en baştan başlamak üzere denge tahtasına geri çıkar ve parkuru tamamlar.
SET 5 – Bank Üzerinden Çift Ayak Sıçrama
Bank sıçrama istasyonunda aday üç sağ üç sol olmak üzere çift ayak sıçrar.
13
SET 6 – Top Eşleştirme
Önceden belirlenmiş alandaki sepet içinde bulunan çeşitli branşlara (futbol, basketbol, voleybol, hentbol ve Amerikan futbolu) ait ve üzerinde farklı numaralar olan (Futbol:1 / Basketbol : 2 / Voleybol : 3 / Hentbol : 4 / Amerikan Futbolu : 5) topları aynı numaralar bulunan hedef bölgelere eliyle yerleştirir. Setin tamamlanmış olması için top-yer eşleştirmesinin doğru yapılmış ve topların yerleştirilen hedef bölgelerde sabit olarak duruyor olması gerekmektedir.
SET 7- 3 x 20m Koşu
Aday belirlenmiş 1 numaralı dikmenin hizasından 2 numaralı dikmeye doğru 20 m öne koşar, 2 numaralı dikmenin etrafından dönerek 1 numaralı dikmeye doğru 20m öne olmak şartıyla koşar. Tekrar 1 numaralı dikmenin etrafından döner, 2 numaralı dikmeye doğru 20 m öne koşar ve fotoselden çıkarak seti tamamlar. Adayın seti tamamlaması için dönüşlerde dikmelerin etrafından dönmesi gerekmektedir.
BİTİŞ – (Fotosel kapısından geçiş)
Yukarıdaki maddelere uyulmadığı takdirde hata olarak kabul edilecek ve istasyon sorumlusu öğretim elemanınca ilgili set baştan yaptırılacaktır.

Kontenjanlar
Spor Bilimleri Bölümü 20 Erkek 16 Kadın 4 Milli

Kimler Düşünebilir
Adayların başvuru yapmaları için öz geçmiş puanına sahip olmaları gerekmemektedir. Sınav sonuçlarını incelediğimiz de özgeçmiş olmadan kazanan erkek aday olmadığını kadın adaylar arasında ise özgeçmiş puanı olmadan kazanabilen aday bulunduğunu görmekteyiz. Sınav sistemi geçmiş yıllarda 2. aşamalı ön eleme sınavı ve koordinasyon sınavından oluşmaktayken bu yıl sadece koordinasyon sınavıyla öğrenci kabul etmiştir. İlk değerlendirme de özel yetenek sınavındaki derecelere göre  kontenjanın 3 katı kadar aday değerlendirmeye alınacağı için sınav dereceleri önemlidir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesini deneyecek Erkek adayların 90/95 başlangıç puanı ve üstü ortalama özgeçmiş puanına, Kadın adayların ise 85/90 başlangıç puanına ortalama özgeçmiş puanına sahip olmaları gerektiğini düşünmekteyiz. Özellikle kadın adayların başlangıclarının yüksek olanların özgeçmiş puanı olmadan kazanabilme ihtimali vardır. Üniversitede sadece Spor Bilimleri bölümü bulunmasından dolayı öğrenci başvurusu genelde az olabiliyor. 2017 Sınav Kılavuzu ve Sınav sonuçlarına göre değerlendirme yapıldığı için bir sonraki sezonda farklılık gösterebileceğini veya aynı kalabileceğini unutmayınız.

Sınav Kılavuzunu Görüntüle

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar