Beden Eğitimi Nasıl Öğrenci Alır? Başvuru Koşulları Nelerdir? Sınavı Nasıl Olur?

6 Şubat 2017
Genel
6 9
Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere herkesin Beden Eğitimi olarak bildiği BESYO ya da Şimdiki adıyla Spor Bilimleri Fakültesi, “Besyo Kaç Bölümden Oluşur?”, “Nasıl öğrenci alır?”, “Başvuru Şartları Nelerdir?”, “Sınavı Nasıl Olur?” sorularının cevabını vereceğim.
Besyo amaç olarak birbirinden farklı 7 bölümden oluşmaktadır ve her birinin kontenjanları ayrıdır. Üniversitelerin bazılarında 4 bölüm varken bazılarında yalnızca 1 bölüm vardır. Bu bölümler: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Engelli Egzersiz ve Spor Eğitimi, Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü ve Spor Bilimleri bölümleridir.


Besyo 2 şekilde öğrenci almaktadır. 
1- Özel Yetenek Sınavıyla
Her üniversite kendi özel yetenek sınavını, tarihini ve şartlarını kendisi belirler. Üniversitenin belirlemiş olduğu özel yetenek sınavı birbirine benzer gözükse de içerik olarak farklıdır. Her üniversitenin başvuru ve sınav tarihleri, sınav içerikleri ve şartları üniversitenin açıkladığı kılavuza göre gerçekleşir. ” Bu kılavuzlara www.besyocuyuz.com internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Ya da google play ve apple store’da “besyocuyuz” olarak aratıp indirerek açıklandığında bildirim alabilirsiniz.”
Özel Yetenek Sınavları: Dayanıklılık testleri, Koordinasyon Parkuru, Motorsal Testler, Sportif Özgeçmiş Değerlendirmesi ve Branş Sınavları’dan oluşur. Üniversiteler bunlardan birini veya bir kaçını özel yetenek sınavı olarak yapabilir. 2019 yılı itibariyle özel yetenek sınavı yapan üniversiteler öğrencilerin TYT yani 1. aşama sınav puanlarını baz alarak öğrenci almaktadır. TYT’de Ham puan baz alınmaktadır. Özel yetenek sınavına girmek için öğretmenlik bölümü dahil minimum alınması gereken puan 150’dir. Genel Formüle göre öğrenci alınır. Bu genel formül:
TYT PUANI  x  0.22 + OBP (Diploma Notunun 5 katı) x 0,11 + 100 puan üzerinden Yetenek Sınav Puanının Standart Sapması x 1,17 şeklindedir.
[Besyo’da TYT ve OBP etkisi üzerine yazımızı okuyabilirsiniz. Videomuzu izleyebilirsiniz.]

TYT OBP ve BAŞLANGIÇ PUANINIZI BURAYA TIKLAYIP EN DOĞRU ŞEKİLDE HESAPLAYABİLİRSİNİZ


2-ÖSYM Tercihiyle
Üniversitelerin çok az bir kısmı ÖSYM Tercihiyle öğrenci almaktadır. Bunun için okula müracaat etmenize gerek yoktur. ÖSYM’nin belirttiği tarihlerde tercihlerinize yazabilirsiniz. Özel yetenek sınavıyla veya Sportif özgeçmişle öğrenci alan üniversitelerde ÖSYM’de tercih yapmanıza gerek yoktur.
Öğretmenlikle ilgili yapılan düzenlemeler sonucu Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümüne ÖSYM ile öğrenci alan (Yalnızca Kocaeli Üniversitesi) YKS ile öğrenci alacaktır. Ayrıca bu üniversitede öğretmenlik bölümü için YKS’de AYT EŞİT AĞIRLIK 240.000 şartı olacaktır. Diğer bölümlerde herhangi bir sıralama şartı yoktur.


Başvuru Şartları Nelerdir?
Başvuru şartlarını her üniversite kendi belirler. Sanılanın aksine Beden Eğitimi okumak için lisansının olma şartı yoktur. Yetenek sınavı yapan 72 Üniversitenin %40’ında Lisansın herhangi bir önemi yoktur. Ancak özel yetenek sınavı yapan bazı üniversitelerde lisans çok önemlidir hatta lisanssız kazanmak imkansızdır.
Başvuru için her üniversitenin kendisinin belirlediği Ham TYT Baraj puanı vardır. 150 ile başlar 300’e kadar çıkar. TYT’de ham puan olarak herhangi bir puan türünde okulun belirlediği puanı almak sadece başvuru için yeterlidir. Bu nedenle üniversiteyi doğru analiz edip doğru okul seçilmelidir.
Sizler her üniversitenin video ve yazılı analizine e dergimizden ulaşabilirsiniz. Her üniversitenin açıklamasının en altında ” ayrıntılı bilgi görüntüle ” bölümü vardır. Oradan başvuru şartlarını görüntüleyebilirsiniz.

2

Bir Cevap Yazın