Besyo Nedir?

26 Kasım 2019
Besyo Nedir ?
6 3

BESYO Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kısaltmasıdır.  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu ifade etmek için kullanılır. Besyo’lar 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversite bölümlerinden biridir. Birçok üniversite Besyo’ya giriş için taban puan olarak 140,00 ve üstü istemektedir. Ancak üniversiteler kendi taban puanlarını kendileri de belirleyebilmektedirler. Kimi üniversitelerde Besyo’ya giriş taban puanı 180 iken kimi üniversitelerde 200 olabilmektedir. Besyo özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bir bölümdür. Ancak YGS de %55 oranında Besyo’ya girişi etkilemektedir. Bu nedenle YGS’den ne kadar yüksek puan alınırsa Besyo’ya giriş şansı o kadar artmaktadır.

1

5/5 - (2 votes)

Güncel gelişmelerden anında bilgi sahibi olmak için @besyocuyuzcom instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

BESYO Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kısaltmasıdır.  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu ifade etmek için kullanılır. Son zamanlarda ise Spor Bilimleri Fakültesi olarak açılmaktadır. 2’si arasında hiç bir fark yoktur. Yalnızca Fakülteler devletten daha fazla ödenek aldıkları için isim değişikliğine gidilmektedir. Besyo’lar 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversite bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümler; Öğretmenlik, Antrenörlük, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Engelli Egzersiz Spor Eğitimi ve Spor Blimleri bölümleridir. Öğretmenlik bölümü baraj puanı TYT’de 800.000 sıralama şartıdır. Besyo öğretmenlik hariç diğer tüm bölümlerde ise baraj puanı TYT’de 150,00’dir. Ham Puan olarak TYT’de 150 ve üzeri alan öğrenciler yetenek sınavlarına katılabilir. Üniversiteler kendi baraj puanlarını kendisi belirlemektedir. Kimi üniversitelerde yetenek sınavı giriş baraj puanı 150 iken kimi üniversitelerde 200 bazılarında 250 olabilmektedir. Besyo özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bir bölümdür. Ancak kazanmayı TYT ve OBP’de Çok etkilemektedir. Barajı geçmek sadece yetenek sınavına girmenizi sağlar o üniversiteyi kazanmanız için ise sistemin size uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle TYT’den ne kadar yüksek puan alınırsa Besyo’ya giriş şansı o kadar artmaktadır.


Hangi üniversitenin size uygun olduğunu görmek için ücretsiz yapay zeka uygulamamızı buraya tıklayarak kullanabilirsiniz

BESYO’NUN AMACI NEDİR?

 1. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni yetiştirmek,
 2. Antrenör yetiştirmek,
 3. Spor Yöneticisi yetiştirmek

BESYO BÖLÜMLERİ NELERDİR?

 1. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
 2. Antrenörlük
 3. Spor Yöneticiliği
 4. Rekreasyon
 5. Egzersiz ve Spor Bilimleri
 6. Spor Bilimleri
 7. Engelli Egzersiz Spor Eğitimi

BESYO MEZUNLARI NE İŞ YAPARLAR?

 1. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel okullarda
 2. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra
  teşkilatlarında
 3. Bünyesinde spor işletmesi ya da spor bölümü bulunan kuruluşlarda,
 4. Turizm sektöründe faaliyetleri bulunan otel ve tatil köyü gibi işletmelerde,
 5. Spor kulüplerinde,
 6. Spor federasyonlarında,
 7. Belediyelerde,
 8. Kulüp statüsü dışında kalan cimnastik, aerobik, vücut geliştirme, step, doğa ve savunma
  sporları gibi hizmet sunan spor salonlarında,
 9. Engellilerin sportif faaliyetlerinde,
 10. Spor sağlık alanlarında çalışma olanakları bulmaktadırlar.

BESYO OKUMAK İÇİN KİŞİDE OLMASI GEREKEN NİTELİKLER NELERDİR?

 1. Sporun belli bir dalında yetenekli olmak,
 2. İnsanlarla iyi iletişim kurabilmeli,
 3. Sabırlı olmalı,
 4. Dayanıklı olmalıdır.

besyo nedir,besyo ne anlama gelir, spor bilimleri fakültesi nedir, beden eğitimi öğretmeni nasıl olunur,spor bilimleri,besyo,

1
Künye
Spor Bilimleri Fakültesi Nedir?
Başlık
Spor Bilimleri Fakültesi Nedir?
Açıklama
BESYO Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kısaltmasıdır.  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nu ifade etmek için kullanılır. Besyo'lar 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversite bölümlerinden biridir. Birçok üniversite Besyo’ya giriş için taban puan olarak 140,00 ve üstü istemektedir.
Özet
Yazar
Besyocuyuz
Logo
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Comments
 • Spor kulübü derken Futbolcumu oluyorsun

  Atamert Satılmış 20 Nisan 2020 01:00 Cevapla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: