Besyo’da Aynı Yılda Kaç Özel Yetenek Sınavına Girilebilir?

Besyo Özel Yetenek Sınavlarında her üniversite kendi sınav tarihini kendisi belirliyor ve özel yetenek sınavı yapan 73 üniversite de başvurularını ayrı ayrı kabul ediyor. Bu noktada bazı üniversiteler aynı tarihte sınav yaparken çoğu birbirinden farklı tarihlerde sınav yapmaktadır. Besyo’cular aynı yıl içinde istedikleri kadar üniversiteye başvuru yapabilirler. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken hususları yazımızda sizlere aktardık. 0
Total
0
Shares

Besyo ile alakalı tüm sorularınız yanıtını ücretsiz e-dergimizde bulabilirsiniz. E-dergimizi incelemek için tıklayınız

BESYO ÖZEL YETENEK SINAVI ve BAŞVURU SÜRECİ
Besyo’da her üniversite kendi başvuru tarihini ve şeklini, sınav sistem ve içeriğini kendisi belirler. Bu sistemlerini kılavuzlarında açıklarlar. Her üniversitenin kılavuzu internet sitemizde açıklandığı an paylaşılmaktadır. Mayıs ayı gibi açıklanmaya başlamaktadır.
Bazı üniversiteler başvurularını online kabul ederken bazıları şahsen istemektedir. Yani sizler şahsen başvuru olan üniversitelerin, bulunduğu şehirlere gidip evraklarınızı elden vermelisiniz. Ancak, bu sistem eskide kalsa da kafa yapısı olarak asla eskide kalmadığını düşünen üniversiteler öğrencilerin bu masraflara girmesini talep etmektedir. (Sayıları her geçen gün azalmaktadır…)
Üniversiteler kılavuzlarında başvuru ve sınav sistemleriyle ilgili ayrıntıları vermektedir. Bazı üniversitelerin sınavları başvuru sürecine göre 1 hafta bile sürebilmektedir. Ancak sistemli ve organize hareket eden üniversiteler randevulu sistemde sınav yapmaktadır. Öğrencilere gün ve saat verip o gün ve saatte o öğrencinin sınavını yapmaktadır.
Temel bir takım bilgileri sizlere aktardıktan sonra başlığımıza gelecek olursak;
Besyo’da Yetenek Sınavları bazı üniversitelerde aynı tarihlerde olsa da çoğu üniversitede farklı tarihlerde olmaktadır. Öğrenci istediği kadar üniversitenin sınavına girebilmektedir. Hatta aynı anda sınav yapan aynı şehirde bulunan üniversitelerin sınavına bile iyi organize olup girebilir.
 PEKİ NE KADAR FAZLA ÜNİVERSİTENİN SINAVINA GİRERSEK O KADAR AVANTAJLI MI OLURUZ?
Hayır! Asla katılmıyorum. Her üniversitenin farklı sınav sistemi vardır. Her öğrencinin de uygun olduğu sınav sistemi vardır. Öğrenciler kendilerine uygun sınav yerlerine gitmelidir. Aynı zamanda arka arkaya gidilen sınavlar öğrencilerde ciddi bir performans kaybına sebep olmaktadır. Otobüste veya araçta yol yapan profesyonel takımlar bile gidecekleri mesafeye göre 1-2 gün dinlenme süresi geçirmektedir. Dolayısıyla sınava giden öğrenciler antrenmansız kaldıkları için her sınavda performans olarak geriye gitmektedir. Arka Arkaya 6 adet sınava giden ve hiç antrenman yapmayan öğrenciler 1. sınav ile 6. sınav arasında en az %50 performans kaybı yaşarlar. Özellikle performansın çok etkili olduğu 2022 sezonunda öğrencilere kesinlikle çok iyi periyotlama yapılması gerekmektedir. Antrenman ve Sınav dönemi ayarlaması doğru olduğunda performans kaybı en az olacak ve başarı gelecektir.

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar