Besyoda Geçen Seneki TYT Puanı Nasıl Kullanılır?

4 Temmuz 2021
Besyo Bilgileri
0 0
Gönderiyi Oyla

DOĞRU ÜNİVERSİTE SEÇMEK BESYO KAZANMADAKİ EN ÖNEMLİ ETKENDİR. BU SEBEPLE ÜST DÜZEY BİR MODÜL TASARLADIK. YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ İLE ONLARCA OLASILIKTA SİZE EN UYGUN OKULLARI TYT, OBP ve SINAVLARDA YAPABİLECEĞİNİZ DERECELERİ GİREREK ÜCRETSİZ OLARAK GÖREBİLİRSİNİZ. MODÜLE BURAYA TIKLAYIP ULAŞABİLİRSİNİZ

Besyoda bir önceki yıl almış olduğunuz TYT Puanınızı kullanabiliyorsunuz. Ancak, puanınızı kullanmanız için çeşitli şartlar mevcuttur. Bir önceki yıl 200 ve üzeri ham puan almanız ve YKS 2021’e başvuru yapmış olmanız gerekmektedir.  YKS’ye başvuru yapmamış öğrenciler bir önceki yıl aldıkları 200 üzeri ham puanlarını kullanamazlar.
Peki bir önceki yıl aldığınız 200 üzeri ham puanı nasıl kullanıyorsunuz?
2020’de Almış olduğunuz puan 2021’in sınavının genel durum ve sıralamasına göre dönüştürülüyor. Bu dönüştürme 200’ün altına inmeyecek 500’ün üstüne çıkmayacak şekilde yapılıyor ve sizler bu dönüştürülmüş puanı kullanıyorsunuz. Bunun mantığını anlamak isteyen öğrencilere şu şekilde anlatabiliriz: 2020 yılında sınav soruları öğrencilere kolay geldi ve puanlar genel olarak yüksekti Ancak, 2021 de zor geldi ve puanlar genel olarak düştü. Bu noktada 2020’de girip yüksek puan alan öğrenciler 2021 yılında avantajlı hale gelmemesi adına puanları düşerek dönüştürülüyor. Aynı şekilde tersten düşünecek olursak yükseliyor. Gayet mantıklı bir uygulama. 2020’De sınava girdiniz 200 üzeri ham puan aldınız. Ancak 2021’de de sınava girdiniz bu durumda TYT’de dönüştürülmüş puanınıza ve 2021 puanınıza bakılır hangisi yüksekse o değerlendirmeye alınır. Bunu bilmeyen üniversiteler olacaktır. Puanlarınızı takdim ederken özellikle vurgulayınız. 1 TYT Puanı bile çok ama çok önemlidir. Bu konuda instagram hesabımız olan @besyocuyuzcom ‘a çok sorulan 2 soruyu da bu yazımızda sizler için cevaplayalım.

Soru: 2020 Yılında Tercih yaptım. Yine de puanımı kullanabilir miyim?
Cevap: Evet. 2021 YKS’ye başvuru yapmanız veya 2021 YKS’ye katılmanız durumunda 2020 yılındaki puanınızı tercih yapsanız, hatta tercihiniz sonucu yerleşseniz bile kullanabiliyorsunuz. Ancak 2020 yılında yerleşen öğrencilerin OBP puanı kırılmaktadır. OBP Kırılması ile ilgili detayı buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Soru: Dönüştürülmüş puanın kullanılabilmesi için harici bir yere başvuru yapmak gerekiyor mu? 
Cevap: Hayır gerekmiyor. 2021 YKS’ye başvuru yapmanız veya 2021 YKS’ye girmeniz durumunda 200 üzeri TYT ham puanınızı kullanabiliyorsunuz.

0
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Bir Cevap Yazın