Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Besyo Analiz 2016

Total
0
Shares

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.
1 DAKİKALIK VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=0zXk76de5tc

BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin özel yetenek sınavı Öğretmenlik ve Antrenörlük bölümleri için farklıdır. Öğretmenlik bölümü yalnızca koordinasyon parkurundan, Antrenörlük bölümü ise yalnızca branş sınavından oluşmaktadır. Başvuru şartı olarak 2 yıl lisanslı sporcu olmak zorunluluğu vardır. 2 yıllık lisansı olmayan adaylar başvuru yapamaz. YGS Baraj puanı öğretmenlik bölümü için 220, Antrenörlük bölümü ve milli sporcular için 150’dir.

Sınavın Açıklaması
KOORDİNASYON PARKURU (YALNIZCA ÖĞRETMENLİK BÖLÜMÜ)


1. İstasyon: Çıkış çizgisinden parkura başlandıktan sonra aday cimnastik kasası üzerinde öne takla atar ve ikinci istasyona geçer. Aday taklayı atarken iki eli kasaya temas etmelidir. Aday kasadan takla atarken sırt bölgesinin en az 2/3’ü kasaya temas etmelidir. İstenilen taklayı atamayan aday tekrar taklaya başlamak için cimnastik kasasının başına döner.
2. İstasyon: Aday bu istasyonda “1” numaralı çember içinden başlamak suretiyle kare şeklindeki engelin içine, sağına-soluna/soluna-sağına ve engelin dışındaki “2” numaralı çembere çift ayak sıçrayarak istasyonu tamamlar. Eğer atlamaların birisinde tek ayak sıçrar ya da engele takılırsa hata yaptığı yere geri döner ve istasyonu tamamlamaya çalışır.
3. İstasyon: Aday basketbol topu ile çapraz yerleştirilmiş slalom çubuklarının arasından top sürerek geçer. Aday slalom çubuklarını devirirse, adım hatası ya da top taşıma hatası yaparsa istasyonun başına döner.
4. İstasyon:Aday bir önceki istasyonda aldığı top ile potanın solunda ve sağında belirlenmiş çemberlerin içerisinden sırasıyla potaya şut atar. Top çemberden içeri girinceye kadar atış tekrarlanır. Aday istasyonu tamamladıktan sonra topu 3. İstasyonun başlangıç noktasındaki sepete bırakır ve diğer istasyona geçer.
5. İstasyon: Aday yerde ikişerli sıralanmış daire şeklindeki engelleri ortalarına basarak ve sırasını atlamadan geçer. Aday hata yaparsa bu istasyonun başına döner.
6. İstasyon: Aday futbol topu ile yerleştirilen hunilerin arasından“s” çizer (İstediği yöne)
7. İstasyon: Bu istasyonda aday yerden yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki çemberin içerisine belirli bir mesafeden manşet vuruşu ile topu geçirmeye çalışır. Aday sepetin içerisinde bulunan 8 adet voleybol topunun en az iki tanesini geçirir geçirmez diğer istasyona geçer. Bu istasyonda aday iki isabet kaydedinceye kadar 8 topu kullanmak zorundadır. 8 topta da istenilen isabet sayısına ulaşamasa da diğer istasyona geçer (Not: bu istasyonda aday süreden kazanmak için manşet atış tekniği dışında kendine avantaj sağlayacak her hangi başka bir vuruş yapar ise parkurdan diskalifiye edilir).
8. İstasyon: Adayın belirli bir mesafeden hentbol topunu, yüksekliği sınırlandırılmış duvara atarak yere düşmeden en az üç defa tutması gerekmektedir. Eğer aday topu düşürür ise o atışı tekrarlar ve istenilen atış sayısını tamamlayana kadar denemek zorundadır.
9. İstasyon: Aday, bu istasyonda üç farklı renkten oluşan (kırmızı, sarı, mavi) altı adet kovada bulunan üç adet topun yerlerini değiştirir. Kırmızı kovadaki top, boş olan kırmızı kovaya, sarı kovadaki top boş olan sarı kovaya ve mavi kovadaki top boş olan mavi kovaya aktarılır ve istasyon tamamlanır.
10. İstasyon:Aday bu istasyonda,tenis topunu tek el ile belirli bir yükseklikteki filenin üstünden en az iki defa atıp tutmalıdır. Aday, sağ eliyle (tek el) attığı topu filenin diğer tarafında sol eliyle (tek el) tutmalıdır. Sol eliyle (tek el) tutmuş olduğu topuda sol eliyle (tek el) atarak sağ eliyle (tek el) tutmalıdır. Her atıp tutma bir sayıdır ve tutuşlar toplamda ikiye tamamlanmalıdır. Aday, herhangi bir denemesinde topu tutamaz ise kaldığı sayıdan, yerden ve elden (tek el) tekrar atar ve iki tutuşa ulaşmayı hedefler.
11. İstasyon: Aday kalan mesafeyi sprintle tamamlar.

BRANŞ SINAVI (ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ)
Adaylar Atletizm, Futbol, Voleybol, Basketbol, Hentbol, Güreş branşlarından bir tanesini seçerler ve seçtikleri branştan sınava girerler.  100 puan üzerinden değerlendiren branş sınavında 40 puanın altında alan adaylar değerlendirmeye alınmazlar.
Sınav Ayrıntılarını Görüntüle

Kontenjanlar

2016 Yılında Kazananların Ortalama Puanları ve Öğretmenlik Bölümünü Kazanan En Düşük YGS
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 270, OBP puanı 345 ve ortalama parkur derecesi 68sn’dir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan erkek adayın YGS Puanı 225, OBP puanı 308 ve parkur derecesi 63sn’dir.

Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 250, OBP puanı 355 ve parkur derecesi  79sn’dir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan kadın adayın YGS Puanı 222, OBP puanı 371 ve parkur derecesi 77sn’dir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 200, OBP puanı 320 ve branş puanı 80’dir
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 195, OBP puan 330 ve branş puanı 75’tir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü (2. Öğretim)
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 195, OBP puanı 330 ve branş puanı 75’tir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 195, OBP puan 320 ve branş puanı 70’tir.

Sınav Sonucunu Görüntüle

Kimler Düşünebilir?
Standart Sapmanın etkilemediği tek üniversite Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesidir. Standart sapmanın olmaması düşük YGS puanı olup iyi parkur derecesi yapan kişilerin okulu kazanmasını sağlamıştır. 2016 yılında az başvuru aldığından ve başvuran adayların yüksek YGS’li olmasından dolayı bunu kazanan analizinde göremiyoruz. 2 yıl lisans şartının olması başvuruların 2017 yılında da aynı sistemde yaparsa diğer üniversitelere göre daha düşük olmasına sebep olabilir. Özellikle antrenörlük bölümünde 150 YGS’li olup iyi branş puanı alan öğrencilerin kazandığını görebilirsiniz.
Burdur Mehmet Akif Ersoy üniversitesini düşük YGS’li olup iyi bir sınav puanı alabilecek adaylar düşünebilir.

Kılavuzu Görüntüle

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Video Analiz 2016

Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.… 0
Devamı..

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Besyo Analiz 2016

Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.… 0
Devamı..

Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Analiz 2016

Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.… 0
Devamı..