Çalışma Sonrası Soğuma Hareketlerinin Önemi

20 Nisan 2016
Besyo Bilgileri
5 8

Soğuma da ısınma kadar önemlidir. Soğuma günümüzde tam anlamıyla çok nadir yapılır ve önemsenmez. Çoğu hoca çalışma sonrası soğuma hareketleri için sporcuları serbest bırakır ve sporcuların bir çoğu eksik soğuma yapar. Oysaki soğuma; egzersiz sonrasında parçalanmış olan kasların onarımına, özellikle anaerobik egzersiz sonucu oluşan laktik asitin atımına ve egzersiz sonrasında oluşacak olan kas ağrılarının giderilmesine çok büyük katkı sağlar. Soğuma hareketleri yapılan çalışmadan alınan verimi arttırırken daha sonra yapılacak olan antrenmana da vücudu hazır hale getirir.  Özellikle yapılan çalışmanın etkilediği kas gruplarına yönelik yapacağımız 10-15 dakikalık gerdirme hareketleri hem kaslarda biriken laktik asidin dağılımını sağlayacak hem  de kaslarımızı rahatlatacak, toparlanmasını hızlandıracaktır.
Ağırlık çalışmalarından sonra soğuma son yaptığımız hareketi hafif bir ağırlık ile 10 tekrar civarında bir tekrar yaparak yapılır. Böylece kasın çok kasılı kalmasından ziyade biraz gevşemesine müsaade edilmiş olur. Bununla birlikte yüklendiğimiz kas çevresinde bulunan damarların rahatlamasını sağlarız.
Ayrıca soğuma hareketleri nabız değerini arttırmayacak düzeyde çok yavaş yapılmalıdır.

 

6
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Bir Cevap Yazın

Menü