Formasyon İyi mi ? Kötü mü ?

Total
0
Shares

https://www.youtube.com/watch?v=quVrj4TqKLQ&feature=youtu.be
Çoğu öğretmenlik okuyan ve mezun olan arkadaşımız formasyona olumlu bakmıyor. Öğretmenlik atamaları mevcut öğretmen sayısının %5’i bile değilken nasıl olur da olumlu bakabilirler ki . Haksız da değiller ancak; Türkiye’nin her ilinde üniversite varken ve bunların çoğunda BESYO varken Spor Yöneticiliği, Antrenörlük atamaları ortada… Bu arkadaşlarımız yılda 50-100 atamayla idare ediyor. Ortada büyük bir sorun var ve bu sorunu yayarak küçülteceklerini sanıyorlar.

Spor yöneticiliği veya antrenörlük okuyan birisi öğretmenlik okuyan birisinin gördüğü derslerin büyük bir kısmını görüyor ve formasyon alarak eksik eğitim derslerini de tamamlıyor. Dolayısıyla herhangi bir eksikliği olmuyor. Yani olay donanımsal değil BESYO okuyan birisi öğretmenlik yapabilir. Mevcut sorun iş alanının kısıtlanması ve BESYO’nun diğer bölümlerinin pasifleştirilmesi ama zaten BESYO’nun diğer bölümlerinden mezun olanların çoğu işsiz zaten aktif değil.

 Formasyon Türkiye’nin içinde bulunduğu berbat durumun bir neticesidir. Her şehre üniversite açarak öğrencilerin gelecek istihdamını düşürüp, üniversite okumayı anlamsızlaştıranlar pasif bölümlerin öğrencilerine formasyon veriyorlar, böylelikle pasif bölüm okuyan öğrencilerin isyanını durduruyorlar.
Gelecek çok daha kötü olacak bunu görmemek insan aklına aykırıdır. Umarım çok geç olmadan üniversite açma çılgınlığına dur derler ve bunun övünülecek bir şey olmadığını anlarlar..

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar