Hem Tercih Yapıp Hem De Besyo Sınavlarına Girilebilir mi?

9 Mart 2022
Besyo Bilgileri
2 0

Besyo’da her üniversite kendi sınav sistem ve tarihini kendisi belirlediği için 3 aylık süreçte 73 adet sınav yapılmakta öğrenci istediği kadar sınava girebilmektedir. Öğrenci aynı zamanda ÖSYM Tercihi de yapabilir. Önceden Besyo kazandığında kaydını silip, Tercihle kazandığı okula kayıt yapabilir. Sonradan Besyo kazandığında ise tercihle kazandığı okuldan kaydını alıp Besyo’ya kaydolabilir. Aynı yıl içerisinde kazandığı kaç okul olursa olsun kaydını silip istediğine kaydolabilir.

0

Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et

Besyo ile alakalı tüm sorularınız yanıtını ücretsiz e-dergimizde bulabilirsiniz. E-dergimizi incelemek için tıklayınız

Besyo Özel Yetenek Sınavları Temmuz ayı gibi TYT açıklanmadan önce bir kaç yerde başlar. TYT Açıklandığında ise Ağustos Eylül gibi bir çok yerde gerçekleşir. 2022 yılında 73 üniversite özel yetenek sınavlarıyla öğrenci aldı. Aynı yıl içinde istediğiniz kadar üniversitenin özel yetenek sınavına girebilirsiniz. Bu konuyla ilgili detaylı yazımız için buraya tıklayınız. ÖSYM tercihiyle ilgili prosedür ise şöyledir; öğrenci aynı yıl içinde hem tercih yapıp hem özel yetenek sınavına girme hakkına sahiptir. Eğer hem tercihle kazandığı hem de yetenek sınavıyla kazandığı bölüm varsa öğrenci de herhangi birine kayıtlıysa birinden kaydını silip diğerine kaydolabilir. Bu konuda gerçek bir örnek vermem gerekirse; bir öğrencimiz Manisa Celal Bayar üniversitesinin Rekreasyon bölümünü asilden kazandı, kaydoldu. Sonrasında tercihle Kocaeli Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandı. Kaydını sildirip Kocaeli’ye kayıt oldu. En sonunda ise Edirne Trakya Üniversitesi Öğretmenlik bölümünü kazandı. Kocaeli’den de kaydını sildirip, Trakya Öğretmenliğe kaydoldu. Bu konuda prosedür açık olsa da bazı üniversiteler kayıt silme esnasında sizlere sorun çıkarabilir. Ancak YÖK Mevzuatlarını kendilerine gösterdiğinizde sorun çıkarabileceklerini sanmıyorum. Ancak, şunu hatırlatmamda fayda var kesinlikle okumayacağınız bir bölümü tercih edip, o bölümü gerçekten isteyen arkadaşlarınızın önüne geçmeyin. Hem okumayacağınız bölümü kazandığınızda bir sonraki yıl OBP puanınız yarıya düşmektedir.

0
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Bir Cevap Yazın

Menü