HERKES İÇİN SPOR; HERKES İÇİN HEMSBALL

4 Ocak 2015
Genel
0 0
Türkiye HİS Federasyonu’nun “3’ten 93’e Herkes İçin Spor” sloganı ile örtüşen bu spor branşı her eve girmeli, sağlıklı ve sosyal nesillerin yetişmesi için desteklenmelidir. Sporun ülke tanıtımı için ne kadar önemli olduğu biliyor. Uluslar arası bir vizyona sahip Hemsball ailesi bu sporun gelecekte olimpik bir branş olarak yer alması ve 2024 olimpiyatlarında ülkemiz sporcularının madalyalar kazandığı bir ideale sahip bir camia. Hemsball ailesi ‘Olimhems’ için hazır durumda…
‘Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi’

Spor, çağlar boyunca insanları ilgilendiren sosyo-politik bir olgu olarak yer almıştır. Antik dönemde güvenlik, hayatta kalmak ve savaşlara hazırlanmak için gerçekleştirilen spor faaliyetleri günümüze kadar gelinen süreçte teknolojik ve sosyal gelişmelerle birlikte spor bir endüstri haline gelmiş, eğitim, sağlık, ekonomi, kültür, siyaset gibi bir çok alanda etkisini göstermiş ve psikoloji, sosyoloji, tıp, fizik, iktisat gibi bilim dallarının konusu haline gelmiştir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte insanların günlük aktivitesi kısıtlandı ve hareketsizliğin beraberinde getirdiği beden ve ruh sağlığı problemleri ortaya çıktı. Modern çağda sağlık önemli bir sorun haline geldi. Spor da bu sorunların çözümünde önemli bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Hipokrat gıda ve sporun sağlık için en güvenli yol olduğu söylemiştir. İbn-i Sina ise sağlığı korumanın 3 temel yollarından birisinin gıda ve uyku ile birlikte ‘spor’ olduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlığın sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunmak olmadığı bir bütün olarak fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak iyi ve tam olma halini açıklıyor. Fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak sağlıklı olmanın spor ile ilişkisi ilgili bilimler tarafından açıklanabilir.

Günümüzde yapılan spor faaliyetleri sadece sağlıklı insanlar için değil herkesin yapabileceği sosyal bir olgu olduğu uluslar arası kuruluşlar tarafından açıklanmıştır. Ülkemizde de bu yönde gelişme olduğu söylenebilir. Türkiye Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu’nun kullandığı ”3’ten 93’e her yaş için spor” sloganının bu yöne işaret ettiği ortadadır.

Son günlerde sık sık işittiğimiz tamamen yerli ve milli bir spor branşı olan T.C. Resmi Spor Branşı Hemsball’dan bahsetmek istiyorum: Her yaştan bireyin rahatlıkla oynayabileceği spor branşı olan Hemsball zevkli ve eğlenceli bir spor branşıdır. Kapalı ve açık alanda oynanabilen bu spor ister evde, ister bahçede, ister parkta, isterse de sokakta oynanabilir. Tamamen yerli ve milli bir spor branşı olduğunu ve bu spor branşının kurucusunun da bir Türk (Murat ALTINAY) olduğunu düşünürsek Hemsball, fiziksel, zihinsel ve ruhsal yararlarının yanında ülke tanıtımı ve refahı açısından da büyük bir öneme sahip ve bizim için milli bir görev ve sorumluluk niteliği taşıyor.

 Hemsball Sporunu Tanıyalım

Hemsball oynarken topu tutabilmek, servis atabilmek için mükemmel bir el, göz ve ayak koordinasyonuna, yüksek odaklanma ve konsantrasyona sahip olmak gerekir. Yeni sporun ismi aşağıda belirtildiği gibi oyun esnasında performans unsuru olan kelimelerin (İngilizce) baş harflerinden oluşur:

H= Hand (El)

E= Energy (Enerji)

M= Move (Hareket, Hamle)

S= Stability (Denge, İstikrar)

BALL = Top

Oyun Kuralları

Hemsball topunu yerde bulunan Hemsball hedef tahtası üzerindeki Hemsball çemberi içine, çembere çarptırmadan göndererek rakip oyuncunun alanına yere değmesini sağlamak ve rakip oyuncunun aynı amaca ulaşmasını önlemektir.

T.C. Resmi Spor Branşı Hemsball için Türkiye Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu bünyesinde İzmir’den, Artvin’e, Denizli’den Kilis’e ve Ankara’ya kadar bir çok yerde Antrenörlük eğitimi verildi. Ayrıca HİS Federasyonu tarafından Hakemlik yönergesinin de hazırlandığı, yakın bir gelecekte de Hemsball hakemlik eğitiminin verileceği belirtilmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında profesyonel Hemsball Antrenörleri var ve en son Denizli’nin Çal İlçesi’nde düzenlenen 20. Çal Bağbozumu Kültür ve Sanat Festivali’nde olduğu gibi ülkemizin her yerinde Hemsball tanıtım faaliyetleri devam ediyor.

Türkiye HİS Federasyonu’nun “3’ten 93’e Herkes İçin Spor” sloganı ile örtüşen bu spor branşı her eve girmeli, sağlıklı ve sosyal nesillerin yetişmesi için desteklenmelidir. Sporun ülke tanıtımı için ne kadar önemli olduğu biliyor. Uluslar arası bir vizyona sahip Hemsball ailesi bu sporun gelecekte olimpik bir branş olarak yer alması ve 2024 olimpiyatlarında ülkemiz sporcularının madalyalar kazandığı bir ideale sahip bir camia. Hemsball ailesi ‘Olimhems’ için hazır durumda…

Hemsball hakkında soru görüş ve önerileriniz için hemsballburak@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi

1

ÖZGEÇMİŞ Adı Soyadı: Burak ÖZTÜRK Doğum Yeri ve Yılı: Merkez / DENİZLİ – 02.05.1987 İlköğretim: Namık Kemal İlköğretim Okulu, 1993-1998 Atatürk İlköğretim Okulu, 1998-2000 Kiremitçi İlköğretim Okulu, 2000-2001 Ortaöğretim: Denizli Lisesi, 2001-2004 Önlisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2007 Lisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2010 Pamukkale Üniversitesi, Spor Yöneticiliği, 2009-2013 Çalışma Hayatı ve Diğer Özellikleri: 2005- Wondows İşletmenliği Sertifikası Sahibi 2006- Bilgisayarlı Muhasebe Sertifikası Sahibi 2007- Denizli Otel Laodikya - Personel 2010- Koçfest Üniversite Spor Oyunları Organizasyonu PAÜ, Akreditasyon Birimi Gönüllü Çalışanı 2010- Türkiye Atletizm Federasyonu Aday Hakem 2010- Hedef Dershanesi – Salihli / Manisa (İktisat – İşletme – Yönetim ve Organizasyon Öğretmeni) 2010- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Wellness Antrenörü 2011- Türkiye Atletizm Federasyonu İl Hakemi – Denizli 2011- Olimpik Gün Koşusu, Denizli. Gönüllü Çalışan 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi (Kurucu Üye ve Mali İşler Sorumlusu) 2012- PAÜ Uçurtma Şenliği Organizasyon Komitesi Üyesi ve Başkan Yardımcısı 2012- PAÜ Çal Gezisi ve Doğa Yürüyüşü Etkinliği Organizatörü 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Başkan Yardımcısı 2012- Denizli Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali - Rehber (Gönüllü) 2012- Pamukkale Üniversitesi Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde Katılımcı 2012- Stratejik Yerel Yönetişim Projesi – Gençlik Meclisi Temsilcisi 2012- Denizlispor İdari Birim – Stajyer 2013- Denizli. Ulusal 2020 Olimpiyatlarına Doğru Türkiye Paneli Organizatörü (Ulusal) 2013- Denizli. Sporun Yönetimi Konferansı Organizatörü (Ulusal) 2013- Uluslararası Aktif Gençlik Katılımına Sen de Dahil Ol Projesi Gönüllü Çalışanı 2013- Gençlik Afet Rehabilitasyon Destek Gönüllüleri Projesi (Gönüllü Katılımcı) 2013- Gençlik ve Spor Bakanlığı, GHSİM, DENİZLİ. Stajyer 2013- Özel Olimpiyatlar, Denizli. Voleybol Milli Takımı Seçmeleri (Gönüllü Rehber) 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi Spor ve Rekreasyon Komisyonu Başkanı 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi - Paramı Yönetebiliyorum Eğitimleri (Katılımcı) 2013- Denizli Belediyesi Kadınlar Pilates Guinness Rekorlar Kitabı Denemesi (Gönüllü çalışan) 2013- U-20 Dünya Kupası, Antalya. İdari Birim Sorumlusu (Gönüllü) 2013- Bir Dil Bir Kültür Projesi, Proje Ekibi, Genel Organizasyon Birimi 2013- Liderlik Okulu Projesi, Proje Ekibi, İdari Birim 2013- Münazara Jürüliği Eğitimi, Proje Ekibi, Jüri ve Genel Organizasyon Birimi 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Sporda Şiddet ve Gençlik Paneli, Koordinatör 2013- Birleşmiş Milletler-TC. Kalkınma Bakanlığı-Habitat-VISA, Paramı Yönetebiliyorum Eğitmen Eğitimi, Eğitmen 2014- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu, Hemsball Antrenörü 2014- Gençlik Servisleri Merkezi – Spor Gönüllülüğü Eğitimi – Gönüllü Katılımcı

Bir Cevap Yazın

Menü