Jimnastik mi Cimnastik mi ?

Total
0
Shares

Her yıl geleneksel “jimnastik mi yoksa cimnastik mi ”  tartışmalara bir son vermek için bu yazıyı yazma zorunluğu hissettim . Maalesef bu konuda tartışmaların temel kaynağı yeterli açıklama yapılmaması ve doğru dürüst kaynak bulunamaması .

 


Gymnastique  Fransızca kökenli bir sözcüktür . Cimnastik, ülkemizde Galatasaray Mekteb-i Sultanisi’nin kuruluşu ile başlamıştır. Monsieur Curel, modern Cimnastiği Türkiye’ye getiren isimdir. Türkiye Cimnastik Federasyonunu 1957 yılında kurulmuş ve 1960 yılında Uluslararası Cimnastik Federasyonu (FIG) üyeliğine kabul edilmiştir.”

” Fransızca’da Jimnastik  “Gy” harfi olarak girmiştir . J harfinin alfabemize sonradan girmesi ve çok az kelime bulunması 1960’larda   C hafinin daha doğru olacağını düşündürmüş  Necmettin Erkkan   ve yönetimi  bunun doğru olduğu kanısına varmışlardır . O dönemde TDK’nın yeterince hızlı çalışmaması ve güncellenebilir olması bu karara varmalarını sağlamıştır

BJK NEDEN ÖRNEK ALMADILAR

Cumhuriyetten önce kurulduğu için Beşiktaş Jimnastik Kulübünü baz almak doğru değildi . O yüzden o şekilde düşünülmemiştir .

SINAVA GİRECEKLER İÇİN HANGİSİ DOĞRU

Sınava girenler için her iki durumda da doğruluğu vardır . Mesela Cimnastik Federasyonu hakkında bilgi verirken veya yazışmalarda geçiyorsa  Cimnastik Federasyonu diye yazılmalıdır . Eğer branş hakkında bilgi veriyorsanız veya branşı anlatıyorsanız  Jimnastik diye yazılmalıdır

Önce bilinmelidir kaynak hiçbir zaman tabelalar yada kurumlar olmamalıdır . Günümüzün kaynağı TDK’dır . Aşağıdaki açıklama Tdk’nın sitesinden alınmıştır .  

222

 

Turkiye Taekwondo Federasyonu  örnek alacak olursak doğru yazılışı “Tekvando” olmasına rağmen zamanında federasyon bu şekilde kurulduğundan ismi bu şekilde kalmıştır .

2

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar