Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi BESYO 2016 Kapsamlı Özet


KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ

Ön Kayıt  06 Haziran-17 Haziran 
Sınav 
20-21-22 Temmuz

Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama ön elemedir. Sportif özgeçmiş puanının %100’ü, YGS puanının %50’si baz alınarak yapılacak değerlendirmeye göre kontenjanın 6 katı kadar aday 2. aşamaya kalacaktır. Spor Lisesi çıkışlı adaylar kendi arasında sıralamaya alınır ve ilk 120 Spor Lisesi çıkışlı aday 2. aşamaya kalmaya hak kazanır. 2. aşama koordinasyon parkurudur. 30 puan üzerinden değerlendirilen bir sportif özgeçmiş puanlaması vardır. YGS baraj puanı 180’dir. YGS’de herhangi bir puan türünde 180 almak yeterlidir. Spor lisesi mezunları ve milli sporcular için baraj 150’dir.

Sınavın Açıklaması
(Görsel Üniversitenin Kılavuzundan Alıntıdır.)
1. AŞAMA (ÖN ELEME)
Ön Elemede adaylar Sportif Özgeçmiş Puanının %100’ü ve en yüksek YGS Puanının %50’sine göre değerlendirmeye alınır ve sıralamaya alınırlar. Bu sıralama çerçevesinde kontenjanın 8 katı kadar aday 2. aşamaya geçmeye hak kazanır. (840 Aday) Spor Lisesi çıkışlı adaylar kendi aralarında YGS puanlarına göre sıralamaya alınır ve ilk 120 aday 2. aşamaya geçer.
Sportif Özgeçmiş
Tüm olimpik branşlar için 30 puan üzerinden değerlendirme yapılmaktadır.
1
2
2. AŞAMA (KOORDİNASYON PARKURU)

b1
1. İstasyon: Aday hazır olunca fotosel aralığından geçerek süreyi başlatır ve önce minder üzerinde düz takla atar.
2. İstasyon: Aday, bu istasyonda bulunan halkalar içerisinden (numaraları takip ederek) çift ayakla sıçrayarak bir sonraki istasyona geçer.
3. İstasyon: Aday huniler önünde bulunan futbol topunu ayak ile alarak yere koyar ve ayakları ile huniler arası ve dışarısından sürerek huniler sonunda bulunan kasaya topu bırakır.
4. İstasyon: Aday ilk engelin (kadınlarda 60 cm, erkelerde 70 cm) altından sonraki engelin (kadınlarda 70 cm, erkeklerde 80 cm) üzerinden geçerek diğer istasyona gider. Bu esnada engel yıkılır veya yerinden çıkarsa aday engeli kaldırmak veya yerine takmak zorundadır.
5. İstasyon: Aday, yüksekliği 70 cm, uzunluğu 5 m ve genişliği 10 cm olan denge aletine çıkar ve denge aletini boydan boya yürüyerek veya koşarak geçer.
6. İstasyon: Aday bu istasyonda belirlenen file üzerinden (filenin yüksekliği 1,6 m.) kasada bulunan hentbol topunu alarak temel pas ve tek el göğüs pas tekniklerini kullanarak duvarda belirlenmiş hedef alanı içine beş atış yapar. Geçerli beş atış sonunda topu kasaya bırakır ve diğer istasyona geçer.
7. İstasyon: Aday sıçrama testine gelir ve 6 bölgeye ayrılmış engelleri, numara sırasına göre çift ayak sıçrayarak geçer ve seti tamamlar. Aday 1 numaralı bölgeden başlayarak çift ayakla basmak zorundadır. 1 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 35cm, 2 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 40cm, 3 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 40cm, 4 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 35cm, 5 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 30cm ve 6 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 30 cm’dir. Eğer aday, yanlış bölgeye sıçrarsa veya engel üzerine basarsa veya sıçramadan (yürüyerek, tek ayak, vb.) engel geçişi yaparsa seti kaldığı (hata yaptığı) yerden tekrar eder.
8. İstasyon: Aday bu istasyonda kasadan aldığı voleybol topunu direk üzerinden diğer tarafa atar ve tutar, tekrar tuttuğu taraftan diğer tarafa atar ve tutarak (iki defa geçirir) topu aldığı kasaya bırakır. Direk yüksekliği kadınlarda 250 cm, erkeklerde 275 cm’dir. (Not: Tipleme yaparak bu istasyonu geçebilir.)
9. İstasyon: Aday, farklı renk ve numaradaki 5 kasa içinde bulunan topları (sağlık, voleybol, basketbol, futbol ve hentbol toplarını) birer birer alır ve 3 m uzaklıktaki (karşı çaprazındaki), yine o topa ait renkteki ve numaradaki kasanın içine bırakır.
10. İstasyon: Aday, sağa ve sola asimetrik olarak dizilmiş olan 6 adet slalom çubuğunun dış taraflarından slalom çubuklarının önünde bulunan sağlık topunu çift elle tutarak topu düşürmeden slalom çubuklarının araları ve dışından slalom geçişi ile sağlık topu taşıma çalışması yapar. Slalom çubuklarının sonunda bulunan kasa içerisine topu bırakır ve diğer istasyona geçer.
11. İstasyon: Aday belirlenen 15 m gidiş 15 m gelişten oluşan 30 m koşu testini belirlenen alanlar içerisinde yaparak fotoseli durdurur

 

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
30 Erkek, 20 Kadın, 6 Milli Erkek, 4 Milli Kadın
Spor Yöneticiliği
25 Erkek, 15 Kadın
Spor Yöneticiliği 2. Öğretim
25 Erkek, 15 Kadın

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 250, OBP puanı 370, parkur derecesi 68sn ve sportif özgeçmişi 10’dur.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 240, OBP puanı 380, parkur derecesi 85sn ve sportif özgeçmişi 5’tir.
Spor Yöneticiliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 245, OBP puanı 355, parkur derecesi 70sn ve sportif özgeçmişi 10’dur.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 230, OBP puanı 370, parkur derecesi 88sn ve sportif özgeçmişi 5’tir.
Spor Yöneticiliği Bölümü 2. Öğretim
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 240, OBP puanı 360, parkur derecesi 73sn ve sportif özgeçmişi 5’tir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 230, OBP puanı 375, parkur derecesi 93sn ve sportif özgeçmişi 2.5’tur.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Tercih eden adayların yüksek YGS ve Özgeçmiş puanına ihtiyaçları vardır. Parkur’unda ufak değişiklikler yapmıştır.

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin Kılavuzu Görüntüle

PROJELERİMİZLE ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINDAYIZ

1-) Besyocuyuz.com ailesi olarak çalışma imkanı olmayan öğrencilerimize destek olmak için bir çok üniversitenin sınavından önce sınav yerinde tanıdığımız ve güvendiğimiz hocalarla sınavla birebir çalışma organize edeceğiz.

2-) Besyocuyuz.com bu çalışmadan hiç bir kar amacı gütmemektedir. Her bölgedeki hoca kendi emeğinin karşılığı olan ve size daha önceden konuştuğunuzda bildirdiği ücreti alacaktır.

3-) Öğrenci çalışma takvimini ve içeriğini çalışmadan önce rezervasyon sırasında öğrenebilir.

4-) Bu çalışmada sıkıntı yaşayan her öğrencinin öncelikli muhattabı bölgedeki hocadır. Sıkıntının çözülmemesi durumunda Besyocuyuz.com’dur. Besyocuyuz.com ile 541 476 78 92 numarasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu Çalışma Ne Kazandıracak?

1-) Sınava birebir olarak 2 ay, 1 ay, 3 hafta, 2 hafta ya da isteğe göre 1 haftalık çalışan öğrenci sınav anındaki baskıyı ve sınav parkuruna yönelik bilinçsizliğini azaltmış olacaktır. Üniversitenin bulunduğu şehirdeki hoca şüphesiz ki o üniversitenin parkurunu sınavla birebir kuracaktır. Antrenör çalışma yapacağı süre kapsamında ücretlendirme yapacaktır.

2-) Öğrenci çalışma sırasında arkadaş grubu edinip sınav öncesi ve sırasında psikolojisini yüksek tutacaktır.

3-) Antrenörler fiziksel olduğu kadar mental olarakta öğrenciyi sınav için öğrencinin saygı ve sevgisine orantılı olarak destekleyecektir.

İletişim İbrahim Kıyak 0545 900 19 77

 

0
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Bir Cevap Yazın

Menü