Kars Kafkas Üniversitesi Besyo Analiz 2016

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.
1 DAKİKALIK VİDEO

 

KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav çok uzun bir koordinasyon parkurundan oluşmaktadır. En iyi derece 100 tam puan, en kötü derece 0 puan alır. Kızlar ve Erkeklerde ayrı yapılacak puanlama ile yerleştirme puanı belirlenir. YGS baraj puanı 180’dir. YGS’de herhangi bir puan türünde 180 almak başvuru için yeterlidir. Milli sporcu ve spor lisesi çıkışlılarda baraj puanı 150’dir.

Sınavın Açıklaması
(Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
KOORDİNASYON PARKURU
1. İstasyon: Çıkıştan sonra yerdeki minderde öne düz takla atılarak 2. istasyona geçilir.
2. İstasyon: 4 adet farklı yükseklikteki engel çift ayak sıçrayarak 3. istasyona geçilir. (Adaylar tüm sıçramaları çift ayak ile gerçekleştirmeli ve engellere elle ya da ayakla temas etmemelidir. Engellerin geçişi sırasında engellerden herhangi birinin düşmesi halinde düşen engel aday tarafından düzeltilerek yeniden sıçrama yapılır. Aday sıçrama esnasında engeli kırar ise beceri koordinasyon parkurundaki o hakkını kullanmış ve sıfır puan almış olur. ) Erkekler için engel yükseklikleri: 1. engel: 45, 2. engel: 55, 3.engel 65 ve 4. engel; 75 cm dir. Engeller arası mesafe 1 metredir. Bayanlar için engel yükseklikleri: 1. engel: 35, 2. engel: 45, 3.engel: 55 ve 4. engel; 65 cm dir. Engeller arası mesafe 1 metredir.
3. İstasyon: Denge Aleti üzerinden bitiş noktasına kadar (kırmızı şerit) düşmeden geçilir. (Denge aletine uç kısımdan çıkılır ve elle temas edilmez. Aday bitiş noktasındaki kırmızı çizgiyi geçtikten sonra denge aletinden inmelidir. Denge aletinin üzerinden düşen aday tekrar başa döner.)
4. İstasyon: Kasa içerisinde bulunan Hentbol topu alınır. En az bir kere yere vurulur (Tip yapılır) ve aynı topla duvardan 1 defa pas yapılır. (Duvardan dönen topun yere düşmeden tutulması zorunludur). Dönen top havada tutularak yerden yüksekte olan kaleye isabetli bir gol atışı yapılır ve 5. istasyona geçilir. (Topun yere düşmesi durumunda topla yeniden duvar pası yapılarak kaleye gol atışı yapılır. Bir gol atılana kadar atışa devam edilir. Hentbol topunun bulunduğu yer ile duvar pas mesafesi 4 metre, kaleye şut mesafesi 7 metredir).
5. İstasyon: Kasa içerisinde bulunan voleybol topu havaya atılarak 3 m uzaklıktaki duvarla art arda 3 defa kesintisiz manşet pas yapılır, 3. pastan sonra dönen top havada tutularak kasa içerisine konulur ve 6. istasyona geçilir. (Manşet pas esnasında adayların vücudunun herhangi bir yeri belirtilen çizgi ile duvar arasındaki 3 metrelik alana temas etmemelidir. Topun istasyonun herhangi bir aşamasında yere düşmesi durumunda istasyonun başına dönülür.)
6. İstasyon: Futbol topu yerinden alınarak ayak içi vuruşla 2 metre mesafedeki duvarla 2 pas yapılır, ayak ile kontrol edilen topla başlangıç hunisinden başlanarak sırasıyla 1, 2 ve 3. hunilerin etrafından dönülmek süretiyle parkurda belirtilen istikametlerde dripling (top sürme) yapılır. Dripling bitiminde 3 nolu huniden dönülerek adayın kendi istediği mesafede 2 m genişliğinde, 1,5 m yüksekliğindeki kaleye bir isabet şartı ile şut atılır ve 7. istasyona geçilir (Slalom bitirilip şut atılana kadar aday topa elle temas edemez. Ancak ilk şutun gol olmaması durumunda aday aynı ya da yedek topu eliyle düzelterek atışını gerçekleştirebilir. Kaleye bir isabet sağlanana kadar atışa devam edilir. Slalom sırasında aday hangi engel arasında hata yaparsa hata yapılan yerden tekrar slaloma devam edilir, slalomun başına dönülmez.)
7. İstasyon: Kasa içerisinde bulunan basketbol topu alınır, 2 metre mesafedeki duvarla 2 pas yapıldıktan sonra (2. Pastan sonra top tutularak kontrol altına alınır.) topla başlangıç hunisinden başlanarak sırasıyla 1, 2 ve 3. hunilerin etrafından dönülmek süretiyle parkurda belirtilen istikametlerde topun ilk alındığı yere kadar dripling (top sürme) yapılır ve top ilk alındığı kasaya bırakılır ve 8. istasyona geçilir. (Slalom esnasında top sürme nizami olmalıdır. Slalom sırasında aday herhangi bir engel arasında hata yaparsa hata yapılan yerden tekrar slaloma devam edilir, slalomun başına dönülmez. Topun kasa içerisine bırakılması zorunludur. )
8. İstasyon: a) Erkek Adaylar : 165 cm yükseklikteki parallel bar üzerinden iki kolunu kullanarak içten dışa doğru atlayış gerçekleştirir ve sol kol üzerinden aşılarak 9. istasyona geçilir. b) Bayan Adaylar : 135 cm yükseklikteki parallel bar üzerinden iki kolunu kullanarak içten dışa doğru atlayış gerçekleştirir ve sol kol üzerinden aşılarak 9. istasyona geçilir.
9. İstasyon: İki kasa içerisinde bulunan basketbol ve futbol topları seri olarak yer değiştirilerek 10. istasyona geçilir. (İki kasanın birbirine uzaklığı 3 metredir. İstasyonun tamamlanmış sayılması için her bir kasadaki topların aynı türden olması zorunludur.)
10. İstasyon: Yüksekliği 60 cm ve birbirine uzaklığı 3,5 metre olan üç engelin; birinci engelin üstünden, ikinci engelin altından ve üçüncü engelin üstünden geçilerek istasyon tamamlanır ve 11. istasyona geçilir. (bir ve üçüncü engellere kesinlikle ayak ve el teması olmayacaktır. Temas halinde engel tekrarlanacaktır.)
11. İstasyon: Minder üzerinden öne düz takla atılarak, parkur çıkışındaki fotosel cihazının arasından geçilerek parkur bitirilir

Kontenjanlar
(Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

2016 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanları 245, OBP puanları 350’dir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanları 230, OBP puanları 355’tir.

Sınav Sonuçlarını Görüntüle

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Parkuru Türkiye’nin en zorlu parkurlarından birisi olarak görünmektedir. Parkuruna güvenenler düşünebilir. Parkurda kötü derece yapıp OBP’si yüksek YGS’si orta düzeydeki adaylarında kazandığını görmekteyiz.

Ayrıntılar İçin Kılavuzu Görüntüle 0
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Bir Cevap Yazın

Menü