Konya Necmeddin Erbakan Üniversitesi Besyo Analiz 2017-2018

Total
0
Shares

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

 

VİDEO EKLENECEK

Konya Necmeddin Erbakan Üniversitesi

Sınav İçeriğinin Özeti

Özgeçmiş etkisi olmadan koordinasyon sınavıyla öğrenci alan üniversitelerden bir tanesidir. Ayrıca koordinasyon sınavında adaylara 2 deneme hakkı verip, adayların elde ettiği derecelerden ilk %80’lik dilimdeki dereceler puanlamaya hak kazanır. Baraj puanı milli sporcular için 220 diğer adaylar için 250 puandır.

Sınavın Açıklaması

KOORDİNASYON

1. ĠSTASYON
Aday hazır olunca fotosel aralığından geçerek süreyi başlatır ve huniler arasında slalom yaparak bir sonraki istasyona geçer. Aday hunileri yere düşürürse kaldırmak ve düşürdüğü huniden başlamak zorundadır.
2. ĠSTASYON
Aday huniler önünde kasa İçerisinde bulunan futbol topunu el ile alarak belirtilen çizginin gerisinde yere koyar ve ayakları ile huniler arası ve dışarısından top sürerek huniler sonunda bulunan kasaya topu elle bırakır.
-Hunileri atlarsa atladığı huniden başlayarak istasyonu tamamlar.
-Son huniden sonra belirlenen çizgiden sonra topu eline almalıdır.
-Belirlenen çizgiden Önce topu eline alırsa bir önceki huniden başlayarak istasyonu tamamlar.

3. İSTASYON

Kadın adaylar için 30 cm ve erkek adaylar için 40 cm yüksekliğindeki 6 engelden çift ayak sıçrama yapılır. Adaylar ilk engele geldiklerinde çift ayak sıçrayarak ilk engele başlamak ve çift ayak düşerek engelleri geçmek zorundadır. Son engelde adaylar çift ayak sıçradıktan sonra bitirişi çift ayak veya tek ayak ile yapabilirler. Adaylar, engelleri düşürmeleri durumunda engeli yerine koymak ve düşürdükleri engelden devam etmek zorundadırlar. Aday engeller arasında tek ayakla düşmeleri durumunda hata yaptıkları engelden tekrar çift ayak başlamak zorundadır.
4. İSTASYON
Aday, farklı renk ve numaradaki 5 kasa içinde bulunan topları (sağlık, voleybol, basketbol, futbol ve hentbol toplarını) birer birer alır ve 3 m uzaklıktaki (karşı çaprazındaki) yine o topa ait renkteki ve numaradaki kasanın içine bırakır. Aday topu yanlış kasaya bırakmış ise düzeltebilir. Fakat aday bir kerede birden fazla topu taşıyamaz. (Bir aday koordinasyon uygulamasında, bu sette, topları sağ taraftan sol tarafa aktarmış ise, bir sonraki aday toplan bulunduğu yerden yani sol taraftan sağ tarafa aktarır ve sınav sonuna kadar sağdan-sola, soldan-sağa olarak devam eder.)
5. İSTASYON
Kadın adaylar 3 kg ve erkek adaylar 4 kg’lık sağlık topunu kasadan alarak slalomlar arasında çift el ile taşır ve son slalomdan sonra koşarak (tekrar slalom yapmadan) sağlık topunu aldığı kasa içerisine geri bırakır. Aday slalom koşusuna istediği taraftan başlayabilir. Aday slalom çubuklarını yere düşürürse kaldırmak ve düşürdüğü slalom çubuğundan devam etmek zorundadır.
6.İSTASYON
Aday bu istasyonda bulunan 8 tane teker (2’şerli yan yana dizilmiş) içerisinden tek ayakla sıçrayarak bir sonraki istasyona geçer. Aday tekerlerden birini atlaması durumunda başa dönmek zorundadır.
7.İSTASYON
Aday 3 sayılık çizgisinde bulunan topu serbest atış çizgisinden önce bir kez sektirmek ve sonrasında sayı yapmak zorundadır. Top çemberden geçinceye kadar sayı girişiminde bulunmalıdır. Aday sayı yapmadan diğer istasyona geçemez. Aday sayı yaptıktan sonra topu
aldığı yere bırakmak zorundadır.
8.İSTASYON
Aday 30 m. mesafeyi belirlenen alanlar içerisinde tamamlayarak fotoseli durdurur. Çıkışta fotosele çarpan ve deviren adaylar diskalifiye edilir. Aday tüm vücudunu çizgiden geçirerek fotoseli durdurmalıdır.

Kontenjanlar

Kimler Düşünebilir

Koordinasyon yeteneğine güvenen başlangıç puanı yüksek adayların denemesinde fayda var. Kontenjan sayısının az olmasından dolayı ve yeni öğrenci kabul eden bir sınav sistemi olmasından dolayı çok fazla başvuru almamaktadır.

0
En Çok Beğenİ Alanlar