Kursa Gitmeden Nasıl Hazırlanılır? Dezavantajları nelerdir?

30 Mart 2016
Genel
3 1

Kursa gitmeden kısmi olarak hazırlanmak mümkündür. Seçilen üniversiteye ve öğrencinin branşına göre hiç kursa gitmeden de kazanılabilir. Yazımda detaylı olarak sizlere anlatacağım.

Besyo hazırlık antrenmanlarını 2 süreç olarak değerlendirebiliriz. Bu süreçler genel hazırlık dönemi ve özel hazırlık dönemidir. Genel hazırlık dönemini aerobik egzersiz dönemi olarak da adlandırabiliriz. Aerobik kapasiteyi arttırmak temel esastır. Bu çalışmalar genellikle uzun süren düşük tempolu koşulardır. Nabız değeri stabilitesi çok önemlidir. Burada temel amaç vücudun oksijen ihtiyacını aldığı oksijenden karşılamasıdır ve oksijenli dayanıklılığı arttırmaktır. Bu dayanıklılık daha sonraki özel çalışmalara zemin hazırlar ve özel çalışmalardan alınan verimi arttırır. Genel hazırlık dönemi ve özel hazırlık dönemi çok iyi periyotlandırılıp performansın zirveye ulaştırıldığı dönemlere sınav zamanı denk getirilmelidir. Özel antrenman sürecinde öğrenciler mevcut durumları çerçevesinde uygun oldukları özel antrenmanlara tabii tutulurlar. Herkesin özellikleri birbirinden farklı olduğu için özellikleri birbirine yakın olan sporcular birbiriyle çalışabilir ama özel antrenman sürecinde herkese aynı çalışmayı yaptırmak doğru değildir. Özel antrenmanların en son bölümü ise performans bölümüdür. Performans bölümünün amacı sınav trafiğinde performans stabilitesini korumak ve sınav zamanı performansı zirveye çıkarmaktır. Tabi ki bunu yapmak o kadar kolay olsa tüm BESYO mezunları bunu mükemmel şekilde yapardı. Bu ekstra uzmanlık ve bilgi isteyen bir olaydır. Yapılan her çalışmayı koşu, parkur veya branş olarak adlandıran ve temelinde neyin yattığını bilmeyen öğrencinin bu çalışmaları dışarıdan profesyonel bir müdahale olmadan içgüdüleriyle yapması beklenemez. Ancak, kurs imkanı olmayan öğrenciler aerobik dayanıklılık antrenmanı yaparak genel antrenman sürecini tek başlarına yapabilirler. Bunun için gerekli bilgiler internet ortamında mevcuttur. Kabaca anlatmak gerekirse aerobik dayanıklılık koşuları 150-160 nabız aralığında 30-40 dakikalık koşulardır.

Dezavantajları Nelerdir? Kursa Gitmeyenler Nasıl Üniversite Seçmelidir? 

Başarılı bir kursun avantajlarını anlatmak daha doğru olacaktır. Başarılı kurslarda olması gereken özellikler:
-Öğrenciyi doğru üniversiteye yönlendirmek
-Kazanamayacak öğrenciye para kazanmak için boşuna ümit vermemek (150 YGS’si OBP’si olmayan bir öğrenciye gel kazanırsın demek vs.)
-YGS ve OBP önemini ayrıntılı olarak sınav öncesinde anlatmak
-Doğru antrenman programı uygulamak
-Mental antrenmanı unutmamak
-Antrenmanlarda rekabeti arttırmak
-Eğer öğrenci sayısı fazla ise, bol sayıda salonda az sayıda öğrenciyle bol tekrar ederek çalışmak
-Çalışmalarda en iyi malzemeyi kullanmak
-Doğru antrenörlerden oluşan güçlü bir ekip olmak
-Öğrencinin güvenini kırmamak gerektiğinde abi, arkadaş ve sırdaş olabilmek
-Sınav merkezlerine öğrenciyi yalnız göndermemek
-Sınav yerlerinde öğrencinin beslenmesi, ulaşımı ve ikamet yeri ile ilgilenmektir

Gördüğünüz gibi eğer çevrenizde başarılı bir kurs varsa kursa gitmediğinizde bu katkılardan mahrum kalacaksınız. Ancak, öğrencinin sportif öz geçmişi üst düzeydeyse ve YGS, OBP puanı da yüksekse bu öğrenci bazı okulları sınava gerek kalmaksızın kazanabilir. Bu üniversitelerin başlıcaları 2015 yılını referans alırsak; Adıyaman, Ardahan, Denizli Pamukkale, Diyarbakır Dicle, Elazığ Fırat, Giresun, Isparta Süleyman Demirel, Sakarya, Tokat’tır. Bu üniversiteler yalnızca sportif öz geçmiş puanı ve YGS, OBP puanlarıyla almaktadır.
Özel yetenek sınavları ise gerçekten çalışma isteyen sınavlardır. Örneğin, üst düzey bir basketbolcu sayısız defa profesyonel maça çıksa da basketbol slalom geçişlerinin özel stratejisini bilemez. Bu sebepledir ki İbrahim Toraman gibi üst düzey bir futbolcu Marmara Üniversitesi’nin sınavında başarısız olmuştur. İbrahim Toraman’ın başarısızlığının altında yatan en önemli sebep ben bu işi biliyorum, ben iyiyim gibi düşünceleri ve sınava yönelik çalışma yapmaması ve sınavı tiye almasıdır.
Yüzme, Atletizm gibi branşlarda ise durum farklıdır. Bazı üniversiteler Atletizm branşı sınavını yalnızca 100m koşusu şeklinde yapmaktadır. Bu tip üniversiteleri isteyen adaylar örneğin, Edirne Trakya Üniversitesi herhangi bir kursa gerek kalmadan sınava girip kazanabilir.

 

0
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım.

Bir Cevap Yazın