Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur? 2020

22 Şubat 2019
Besyo Nedir ?
554 282
Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et
 

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı Google Play ve Apple Store’a “Besyocuyuz” yazıp indirebilirsiniz.


Beden Eğitimi Öğretmeni Olmak İçin Sportif Sınavlara Hazırlık Gerekli midir?

Her ne kadar sporcu olsanız da yetenek sınavları özel bir çalışma istemektedir. Bu özel çalışma için başarılı kursları seçmenizde fayda var. Besyocuyuz.com on yıllardır bu sektöre hizmet veren site olarak sizler için araştırdı. 100’den fazla kurs arasında en başarılı olanları objektif olarak değerlendirdi. Kurslar Haziran ayında öğrenci listelerini attı ve kazandırma oranlarına göre en başarılı olanlar seçildi. Bu kurslara buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz.


Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur? Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Arkadaşlar bildiğiniz gibi, birçok bölüme yerleşmenin nasıl olduğu gayet açıkken, bu durum Beden Eğitimi öğretmenliği için maalesef geçerli değildir. Nasıl Beden Eğitimi öğretmeni olunduğu çok kişi tarafından bilinmediği için çoğu kişi bu bölüme nasıl gidildiğini öğrenmeden vazgeçiyor. Beden Eğitimi öğretmeni olmak için üniversite sınavına girmek yetmiyor. Bu bölümün olduğu üniversitelerin büyük bir kısmı çeşitli şekillerde yetenek sınavı yapıyor öğrencilerini ona göre seçiyorlar. Beden eğitimi ve spor yüksekokulunda (BESYO) ya da yenilenen adıyla Spor Bilimleri Fakültesinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü dışında bir çok bölüm vardır. Bu bölümler:
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
Antrenörlük Eğitimi
Spor Yöneticiliği
Rekreasyon
Spor Bilimleri
Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi
Egzersiz ve Spor Bilimleri
Bölümleridir.
Besyo’da diğer bölümleri okuyup öğretmen olmakta mümkündür. Bunu yukarıdaki videoda izleyebilir. Yazılı ayrıntılar için yazımıza Tıklayınız

Beden Eğitimi öğretmeni maaşları 3500-4000TL Arasıdır.


Beden Eğitimi Öğretmenliği İçin TYT’ye Girmek Şart Mı? Beden Eğitimi Öğretmenliği Hangi Üniversitelerde Var? Baraj Puanları Kaç?

Evet arkadaşlar, beden eğitimi öğretmeni olabilmeniz için TYT’ye girmeniz şart; çünkü bu bölüme yerleşmek için TYT’den açıklanan 2020 kılavuzuna göre minimum Ham puan olarak 800.000’de olmanız gerekmektedir. Tüm üniversitelerin baraj puanı 2020 itibariyle TYT Ham puan 800.000 sıralaması olacaktır. 2019 yılında TYT’de ham puan olarak 800.000 de olan adayın ham puanı 215 civarındaydı. Bu yılda 220-225 civarı olması beklenmektedir. Tabi ki bu değişiklik gösterebilir.


Beden Eğitimi Öğretmenliği 2020 İçin Nasıl Bir Süreç İzlenir?

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olmanız için 2020 yılında değişen yeni sınav sistemine göre yalnızca 1. Aşama sınavına girmeniz yeterli olacaktır. 1. Aşama sınavı olarak geçen TYT sınavında öğrenciler 40 adet Türkçe, 20 adet Sosyal, 40 adet Matematik, 20 adet Fen sorusu çözerek adaylar toplamda 120 soru çözerler ve her sorunun puanı 3,33’tür. Temel Yeterlilik Testinde alınan puan Beden Eğitimi öğretmenliği için çok önemlidir. TYT Ham puan olarak ilk 800.000’de olmanız gerekmektedir. Minimum alınması gereken puan öğretmenlik bölümü hariç tüm bölümlerde ham olarak 150’dir. Her Üniversite kendi baraj puanını kendisi belirler. Bazısında 300 bazısında 150 olabilir.

90 Üniversitede Beden Eğitimi bölümleri mevcut olup, her üniversitenin kendine özel sınav sistemi vardır. Yetenek sınavlarında da başarılı olanlar kontenjan dahilinde üniversiteyi kazanırlar. Üniversitelerin sınavlarının bu sene Ağustos ayı gibi başlayıp Ekim ayına kadar devam etmektedir. Her üniversite kendi sınav tarihini kendisi belirler.


Beden Eğitimi Öğretmenliği İçin TYT’den Kaç Puan Alınmalıdır?

Bu sene yapılan değişiklikle TYT’de ham puan olarak 800.000’de olan adaylar doğru üniversite seçip iyi şekilde özel yetenek sınavına hazırlanırsa rahatlıkla öğretmenlik bölümünü kazanabilirler. Ancak 2019 yılında ortalama 95 üzeri başlangıçta olan adaylar rahatlıkla kazanmıştır. Başlangıç puanını aşağıdaki modül ile hesaplayabilirsiniz.

TYT OBP ve Başlangıç Puanının Önemini görmek için Puan hesaplama modülümüzü buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.


Beden Eğitimi Öğretmenliği Mülakatları Ne Zaman Yapılır?

Bu sene Ağustos ayında başlayacaktır, eylül ayına kadar devam edecektir. Her üniversitenin özel yetenek sınav tarihleri farklıdır. Üniversitelerin kılavuzlarını açıklandığı anda google play ve apple store’a ” besyocuyuz ” yazarak uygulamamızı indirip bildirim alabilirsiniz. Açıklandıkça ve güncel gelişme oldukça size bildirim gelecektir.


Lisans ( Sportif özgeçmiş ) gerekli mi?

Bir çok üniversitede sportif özgeçmiş olarak adlandırılan Sportif Lisansın herhangi bir etkisi yoktur. Bu yıl sınavı olan 90 üniversitenin en az 46 tanesinde lisansın herhangi bir etkisi yoktur. Yani süper lig futbolcusu ile sıradan bir amatör küme futbolcusunun ve hatta hiç bir şekilde sporla alakası olmayan kişinin arasında herhangi bir fark yoktur. Adaylar yalnızca TYT, OBP ve Yetenek Sınavlarında almış oldukları puana göre değerlendirilirler. Üniversite seçimi çok önemlidir. Lisanssız kişiler bu tarz üniversiteleri seçip, sınavlarda iyi derece yapıp, TYT sınav puanında da herhangi bir eksikleri yoksa rahatlıkla Öğretmenlik bölümlerini kazanabilirler.

Her yıl değişmektedir. Ancak örnek olması adına 2018 Yılında Özgeçmiş etkisi olmayan üniversiteleri buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir