Neden Besyoyu Kazanamıyorum ?

Total
0
Shares

Kazanamayan bir çok kişi bunun nedenini ya sınavlardaki adaletsizliğe bağlar yada düşük ygs puanına .  Gelin bir de şu açıyla bakalım ;

[divider]

Sınava giren birey uzun bir eğitim çalışması yaptıktan sonra sınavlara girer , kazanamayanlar diğer üniversitelerin kazananlar listesinde kendinden daha düşük puanlı birini gördüğünde keşke orada girseydim diye kendine bir sitemde bulunur . Aslında iş bu kadar basittir . İddia ediyorum kaybedenleri bir araya toplasak tekrar bir hazırlık süreci geçirsek . Eğer iyi antrenörler olursa o kişilerin %80’ni  bir bölüme yerleşir .

Herkesin kendisine sorması gereken soru ; düşük puanım vardı , sınavda torpil mi vardı ,   bunlar olmamalı . Kendisine sorması gereken soru ; acaba doğru tercihte mi bulundum . Kendimin fiziki yeterliliğine sahip bir yerde mi yarıştım , Olmalıdır .

Usain Bolt’u alın maraton koşusuna götürün iyi bir derece bekleyemezsiniz . Hatta ilk 10’a bile girmesi bile çok zordur . Aslında mantık budur . Genelde kaybeden insanlar yanlış tercihten kaybediyor . Bu süreçte antrenörlere çok büyük görev düşmektedir . Ama maalesef ülkemizde bu sistemi geliştirmek çok zordur . Çünkü gerek salon şartları ve fiyatları ve  kaliteli antrenör eksikliği epey fazladır . Bir antrenör herkese aynı antrenmanı yaptırır . Sınava yakın isteyene göre koordinasyon parkuru kurar  . Şartlar bunu gerektirir .

Bu sene bu defteri kapatıp seneye sınava girecekler olanlar için kursa gitmeden önce hangi okulu istediğini iyi hedeflemelidir . Mesela istediği üniversitede her sene sadece koordinasyon parkuru varsa kendi çabasıyla ve antrenörünün katkısıyla hız idmanlarına agırlık verebilir . Hedefinizi son ay belirlemeyin.

 

Herkese başarılar diliyorum .

 

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar

Besyo Nedir?

Besyo Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunun kısaltmasıdır. 4 Yıllık olması sebebiyle fakülteye dönüştürülmekte, dönüştürüldüğünde ise Spor Bilimleri Fakültesi olarak adlandırılmaktadır. Besyo Özel Yetenek Sınavıyla TYT ‘de 100 Baraj puanıyla öğrenci alan bir bölümdür. Her üniversitenin yetenek sınav ve başvuru şekli tarihi içeriği farklıdır. 0
Devamı..