Besyo’da OBP’nin Etkisi Nedir? OBP’si Kırılanlar Ne Yapmalıdır?

5 Haziran 2018
Besyo Bilgileri
4 6
Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı Google Play ve Apple Store’a “Besyocuyuz” yazıp indirebilirsiniz.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) = [Diploma notu x  5] yani diploma notu 60 olan bir öğrencinin OBP’si 60×5=300’dür ya da 5 lik sistemde diploma notu 3.40 olan öğrencinin OBP’si 340’tır.

OBP Besyo için ne kadar önemlidir?
 OBP’nin önemi üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Genel formül baz alındığında OBP %11 etkilemektedir. Yani OBP’si 400 olan bir öğrenci özel yetenek sınavı için ekstradan 44 puan kazanır. Bu çok ciddi bir puandır.


OBP hangi koşullarda kırılır ve kırılanlar Besyo’yu nasıl kazanır?
OBP bir önceki yıl kontenjanı olan bir yükseköğretim kurumunu kazanan, açık üniversite kazanmış adaylarda kırılır. Yetenek sınavıyla alan üniversitelerde ise öğrenci kazanıp kayıt yaptırmadıysa OBP’si kırılmaz. Bazı okullar bu konuda yanlışlıklar yapmaktadır, mağduriyetlerin yaşanmaması için itirazınızı gerekli süre içinde yapmalısınız.


OBP’si kırılan adaylar ön eleme yapan üniversiteleri tercih edebilir, TYT’nin etkisinin az olduğu sınav puanına önem veren üniversiteleri düşünebilirler. Bununla ilgili video analizlerimizi takip edip bilgi alabilirsiniz. Mesela: Geçen yıla göre Tekirdağ Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Erzurum Üniversitesi, Aydın ADÜ düşünülebilir

0
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Bir Cevap Yazın

Menü