Öğretmenliğinizi Geliştirecek Öğrenci Geri Bildirimleri Almak

Total
0
Shares

Yaz boyunca tatil yapmanın yanı sıra muhtemelen öğretmenliğinizi, öğretme tarzınızı ve derslerinizi daha iyi hale getirmek konusunda bolca kafa yoracaksınız. Peki ama nereden başlayacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Cevap çok basit: Tabii ki öğrencilerinizden! İşte size derslerinizde, etkinliklerinizde öğrencilerinizden geri bildirim almak ve bir sonraki yıl neleri geliştirmeniz gerektiğini keşfetmeniz için 3 basit yol.

Veri Toplamak

İlk olarak, en kötü giden derslerinizi ya da ders konularınızı belirlemeye çalışın. Böylece yaz boyunca üzerinde çalışabilirsiniz. Örneğin bir yıl içindeki en sıkıcı dersi ya da konuyu seçip onu bir sonraki yıl harika bir hale getirmeyi kendinize hedef olarak seçebilirsiniz. Kostümler, film temaları gibi yaratıcı ve etkileyici fikirlerle içeriği daha ilginç ve ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz.

İkinci olarak, çocukların neleri sevip nelerden nefret ettiklerini ilk elden anlamaya çalışın. Eğer çocuklar her yıl kendinizi geliştirme konusunda seviye atladığınızı görürlerse, onlar da kendilerini geliştirmek zorunda hisseder. Peki bu bilgiyi nasıl elde edebilirsiniz?

1. Yıl Sonu Odak Grubu

Seneyi sınıfınızdaki çocuklarla bir daire şeklinde dizilerek kapatabilirsiniz. Ses kayıt cihazınızı çıkarın ya da telefonunuzun kayıt tuşuna basın ve yapacağınız konuşmayı kaydedin. Şöyle bir konuşma yapabilirsiniz:

Bu yıl yaptıklarınızdan ve kendinizi nasıl geliştirdiğinizi görmekten çok gurur duyuyorum. Bugün bir odak grubu kurduk. (Burada odak grubun ne olduğunu anlatın.) Gelecek yıl bu dersi geliştirmek ve aynı zamanda daha iyi bir öğretmen olmak istiyorum. Bu hedeflerime ulaşmamda bana yardımcı olmanıza ihtiyacım var. Kendimi geliştirebilmem için gerçekten dürüst olabilir misiniz? Bu konuşmamızı kaydediyorum, böylece yaz boyunca sizin bana söylediklerinizi dinleyebileceğim.

  • Öncelikle bu sene neleri sevdiğinizi öğrendiniz? (Her çocuk cevap verir. Herkesten tek tek cevap almak için daire boyunca ilerleyin.)
  • En az neyi sevdiğinizi öğrendiniz?
  • Tüm sene boyunca yaptığımız en sıkıcı şey neydi? Onu daha ilgi çekici bir hale getirmek için önerileriniz var mı?
  • Keşke daha çok yapsaydık dediğiniz şeyler hangileri?
  • Derste kullandığım yöntemler hakkında neler düşünüyorsunuz? Bunları nasıl geliştirebilirim? (Burada daha spesifik olun. Kullandığınız yöntemler, kaynaklar vs. hakkında detaylı konuşun.)

Aslında ana hedefiniz birlikte neler öğrendiğinizi kısaca gözden geçirmek olmalı. Senenin son gününde yorgun olduğunuz için bütün sene boyunca hiçbir şey yapmamış gibi hissedebilirsiniz. Öğrencilerinizden, tüm seneyle ilgili zihinlerindeki izlenimleri sizinle paylaşmalarını isteyin. Böylece hem siz hem de onlar Eylül’den beri verdiğiniz emeklerin olumlu yanlarını ortaya koyabilirsiniz.

2. Yıl Sonu Anketi

Anonim bir yıl sonu anketi de yapabilirsiniz. Özellikle de sessiz ve çok aktif olmayan bir odak grubu çalışması yaptıysanız. Anketi biraz değiştirip ailelerden geri bildirim almak için de uygun bir hale getirebilirsiniz. Bu anket daha çok kişisel olarak kendinizde geliştirebileceğiniz şeyleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü çocuklar bu tür şeyleri akranlarının yanında söylemek istemeyebilirler. Sorular şöyle olabilir:

• Bu sınıf hakkında benim daha iyi bir öğretmen olmamı sağlaması için bilmemi istediğiniz şeyler var mı?
• Gelecekte daha iyi bir öğretmen olmak için üzerinde çalışmam gereken bir davranış özelliğim var mı?
• Bu yıl içinde bana söylemiş olmayı dilediğiniz bir şeyler var mı?
• Beni teşvik etmesi için söylemek istediğiniz olumlu bir şeyler var mı?
• Muhteşem bir öğretmen olabilmek için yapabileceğim en basit şey ne olabilir?

3. Anonim Notlar

Tüm öğrencilerinize ne zaman isterlerse geri bildirimlerini bir kağıda yazıp masanıza bırakabileceklerini söyleyin. İsterlerse isim yazmayabileceklerini de eklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bazen öğrencileriniz size çok önemli bir şeyler söylemek isteyebilir, ama mesela “ispiyoncu” olmaktan korkuyor olabilirler. Bu yüzden okulun son günü bu tür notlar için en uygun gündür. Ayrıca hiçbir tepki almamak ve tamamen dürüst olmak için de en ideal gündür.

Gelişmek önemlidir

Her ne kadar sınıftaki en etkili kişi siz olsanız da, sınıfın merkezi öğrencilerdir, öğretmenler değil. Dürüst geri bildirimler sizi daha yükseğe taşır. Her geri bildirim sizi daha iyi bir öğretmen yapar. Harika öğretmenler zor konuşmaları yapmaktan ve öğrencilerini bu konuda teşvik etmekten asla korkmazlar. Bu tür çalışmalar öğretmen olma heyecanınızı artıracaktır.

Çeviri: Demet SUNAR
http://www.edutopia.org/blog/student-feedback-improves-your-teaching-vicki-davis?utm_source=facebook&utm_medium=post&utm_campaign=blog-student-feedback-improves-teaching-link

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar