Ordu Üniversitesi Besyo Video Analiz 2016

Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.
KAPSAMLI VİDEO

1 DAKİKALIK VİDEO


ORDU ÜNİVERSİTESİ

Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav tek aşamalı koordinasyon parkurundan oluşmaktadır. Erkeklerde 45sn, kadınlarda 55sn üzeri yapan adaylar değerlendirmeye alınmazlar. YGS Baraj puanı 150’dir. YGS’de ham puan olarak herhangi bir puan türünde 150 puan alan adaylar üniversiteye başvurularını yapabilir.

Sınavın Açıklaması
KOORDİNASYON PARKURU
Erkeklerde 45sn, bayanlarda 55sn üzeri yapan adaylar değerlendirmeye alınmaz.Değerlendirmeye alınan derecelere, çan‐eğrisi sistemine göre 0,1 – 100 aralığında puan verilecektir.
(Görsel ve Açıklaması Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)

Parkur Açıklaması
1‐Çift Ayak Kasaya Sıçrama: Başlangıç noktası İlk çıkış çift ayak kasaya çıkış ve kasadan iniş.
2‐Düz Takla: Aday, cimnastik minderinde kurallara uygun olarak ense ve iki omuzu yere temas edecek  şekilde öne düz takla yapacaktır. Nizami olarak öne düz takla yapamayan aday istasyonu tekrarlayacaktır.
3‐Denge: Aday, denge aleti üzerinden koşarak veya yürüyerek geçecektir. Denge aletinin herhangi bir noktasından düşen aday en son temas ettiği noktadan tekrar denge aleti üzerine çıkarak istasyona devam edecektir. Denge aletinin ön ve arka kısmı (başlangıcı ve bitişi) slalom çubuklarıyla sınırlandırılmıştır. Aday, denge istasyonuna girişi ve denge istasyonundan çıkışı bu slalom çubuklarının arasından yapacaktır.(Kontrollü ve büyük adımda geçmek avantaj sağlar.)
4-Engel Geçişi: Aday, birinci engelin altından, ikinci engelin üzerinden ve üçüncü (son) engelin altından geçerek bu istasyonu tamamlar. Aday engel geçişi sırasında engeli devirirse veya engel çubuklarını düşürürse her engel için 1 saniye ceza puanı adayın toplam koordinasyon test süresine eklenir. Aday engelleri sırasıyla geçmez veya engellerden birini pas geçerse 4. istasyonun başına döner.(Engele hafif yan, bir adım önde girmek avantaj sağlar.)
5‐Top  Atma  Çizgisi: Aday, pas atışı öncesi bu çizgiyi geçmeden pas atışını gerçekleştirecektir. Atış sırasında çizgiyi geçerse atış baştan tekrarlanır.
6‐Pas Potası: Aday, sepetten almış olduğu topu 3 defa arka arkaya Pas Potasına atıp tutarve tuttuğu topu sepete tekrar koyar. Atış sırasında Topu düşürür veya Topu elinden kaçırır ise 3 atışı tamamlaması istenir. Ayrıca, atış  sonunda sepete bırakılan top sepetten çıkar ise topu tekrar yerine koymadan diğer istasyona geçemez.
7‐Slalom: Aday, uzaklıkları işaretlenmiş  6 kulenin her birinin arasından geçerek slalom koşusunu tamamlar. Aday slalom geçişi sırasında slalom kulelerini devirirse her kule için 1 saniye ceza puanı adayın toplam koordinasyon test süresine eklenir. Aday kuleleri sırasıyla geçmez veya kulelerin birini pas geçerse Slalomun başına döner.(Kolları ve gövdeyi çevirerek slalomun hemen yanından geçmek avantaj sağlar.)
8‐Top Değiştirme: Aday, 3 farklı renkteki kutuda bulunan topları çapraz olarak birer birer (tek‐tek) aynı renkteki kutuya taşıyarak yerlerini değiştirir. Bu istasyonda; topların yeri değiştirilmezse, top kasa içerisine girmezse, top kasadan çıkarsa veya top kasaya götürülmek yerine uzaktan atılırsa hata olarak sayılacak ve adaydan hatasını düzeltmesi istenecektir.(Topları uzanarak almak,koymak ve uzun adım atarak taşımak avantaj sağlar.)
9‐Atlama  Beygiri: Aday, atlama beygirinin üzerinden vücudunun tamamını geçirmek zorundadır. İstediği gibi atlayarak BİTİŞ noktasına gider. Atlama beygirinin yanından geçmek veya altından geçmek hata olarak sayılacak ve adaydan tekrar atlaması istenecektir.

Kontenjanlar
(Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)

2016 Yılında Kazananların Ortalama Puanları ve Öğretmenlik Bölümünü Kazanan En Düşük YGS
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 305 ve OBP puanı 375’tir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan erkek adayın YGS puanı 259 ve OBP puanı 378’dir.

Kazanan kadın adayların ortalama YGS puanı 275 ve OBP Puanı 385’tir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan kadın adayın YGS puanı 288 ve OBP puanı 382’dir. (yanlışlık yok kazanan adayların çoğunu spor liseli adaylar oluşturmuştur.)

Sınav Sonucunu Görüntüle

Kimler Düşünebilir?
YGS puanının etkisi çok fazladır. Düşük YGS’li kazanan adaylar spor lisesi çıkışlı ve yüksek OBP’lidir. YGS puanı 300 üzeri olan parkuruna güvenen adaylar düşünebilir.

Kılavuzu Görüntüle 0

http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Bir Cevap Yazın

Menü