Özel Yetenek Sınavı Puanı Nasıl Hesaplanır

Total
0
Shares

DOĞRU ÜNİVERSİTE SEÇMEK BESYO KAZANMADAKİ EN ÖNEMLİ ETKENDİR. BU SEBEPLE ÜST DÜZEY BİR MODÜL TASARLADIK. YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ İLE ONLARCA OLASILIKTA SİZE EN UYGUN OKULLARI TYT, OBP ve SINAVLARDA YAPABİLECEĞİNİZ DERECELERİ GİREREK ÜCRETSİZ OLARAK GÖREBİLİRSİNİZ. MODÜLE BURAYA TIKLAYIP ULAŞABİLİRSİNİZ


Tüm üniversitelerin özel yetenek sınavı aşamaları farklı olduğundan , her üniversite kendine ait  hesaplama formülü vardır . Mesala sadece koordinasyon üzerinden sınav yapan üniversiteler sadece koordinasyon üzerinden puan verir . 1500 Koşu , mekik , koordinasyon olan üniversiteler ona göre bir formülleri vardır .

Ama sınava kaç puanla başlayacağınız kesindir . Şimdi gelelim nasıl hesaplamanız gerektiğine ;

Aşağıdaki metin formülü 2021 Ösym Kılavuzundan alınmıştır

Yerleştirmeye esas olan puanın hesaplanması için aşağıdaki üç puan belli ağırlıklarla çarpılarak toplamı alınacaktır.

a) ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP)
b) Ortaöğretim Başarı Puanı
c) 2021-TYT Ham Puanı

Özel Yetenek Sınavı Puanının (ÖYSP) ağırlıklandırmaya girebilmesi içinbu puanların standart puanlara çevrilmesi gerekir. ÖYSP’lerin standart puanaçevrilmesi için önce ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapmasıhesaplanacak, daha sonra da her aday için aşağıdaki formül kullanılarak ÖYSPStandart Puanı hesaplanacaktır.

besyo puan hesaplama

Bu durumda her adayın bir ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP)olacaktır. ÖYSP-SP dağılımının ortalaması 50, standart sapması 10’dur.

Yerleştirmeye esas olacak puan (Yerleştirme puanı = YP)aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanacaktır.

a) Aday aynı alandan geliyorsa (2012 Öncesi Spor Lisesine Girdiyse)  YP = ( 1,17 x ÖYSP-SP ) + (0,11 x OBP ) + ( 0,22 TYT ) + ( 0,03 x OBP )

b) Aday diğer alanlardan geliyorsa (Düz lise, Meslek Lisesi Anadolu Lisesi Vs.)    YP = ( 1,17 x ÖYSP-SP ) + (0,11 x OBP ) + ( 0,22 TYT )

2021-ÖSYS’de, TYT puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural açık öğretimin kontenjan sınırlaması olan programları için de uygulanacaktır. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programlarına 2021-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural Örnek ; Obp Hesaplama uygulanmayacaktır.

OBP puanı Nasıl Hesaplanır ?

İşte ÖSYM kılavuzundaki resmi açıklamalar:

“2021-ÖSYS’de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacaktır. Türkiye geneli

Örnek ; Obp Hesaplama

değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. 50’nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.”
(DİPLOMA NOTU KIRILAN ADAYLARIN: Obp’si hesaplanır ve o puan 2’ye bölünür.)

Yani okuldan mezun olma puanınızı 100 üzerinden 5 ile çarparak bu rakamı buluyorsunuz.

 

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar

Besyo Nedir?

Besyo Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunun kısaltmasıdır. 4 Yıllık olması sebebiyle fakülteye dönüştürülmekte, dönüştürüldüğünde ise Spor Bilimleri Fakültesi olarak adlandırılmaktadır. Besyo Özel Yetenek Sınavıyla TYT ‘de 100 Baraj puanıyla öğrenci alan bir bölümdür. Her üniversitenin yetenek sınav ve başvuru şekli tarihi içeriği farklıdır. 0
Devamı..