SALİH UÇAN AVRUPA’YA UÇSUN

23 Haziran 2014
Genel
0 0

Türkiye… Türkiye’de spor, özellikle de futbol sadece bir oyun olmaktan da öte farklı bir heyecan, farklı bir tutku ve Türk insanının kendine özgü yapısıyla farklı bir ruh ve coşkuyla oynanır.

Ülkemizde spora olan ilginin boyutunun bu denli yüksek olması bazı avantaj ve dezavantajları beraberinde getirir.  Rekabet, kazanmak ve başarı…

Kuşkusuz rekabetin olduğu yerde kazanmak, tutkuya dönüşür. Taraftarlar olarak sürekli kazanmak ve başarı bekleriz. Bunlar güzel şeyler ancak kazananın kral olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Kaybetmek mi? Kaybeden(ler) için hayat onlara beyhude gelir; kaybettikten sonra okula gitmek istemeyiz, iş yerinde patronun söyledikleri ambargo gibi gelir, arkadaşlarımızın kalbini kırarız ve hiçbir şey yapmak istemeyiz. Böyle bir toplum anlayışımız varken ülkemiz futbolunda yöneticisinden, sporcusuna, taraftarından mülki amirlere kadar “başarı” sadece “kazanmak” anlamına gelir. Bu gün kazanmak uğruna Türk futbolunun yetiştirdiği genç yetenek Salih Uçan’ı kaybedebiliriz.

Başarı sadece kazanmak mıdır?

Başarmak süreç işidir. Yani başarı hedeflere yönelik belli bir plan ve program çerçevesinde insan, para, malzeme ve diğer kaynakları ekonomik, etkin ve verimli bir şekilde kullanarak ulaşma sürecidir. Türk futbolunda kulüplerimizde alt yapıdan profesyonel takımlara kadar bütün oluşturabilecek bir sistem olmadığı için bunun en büyük eksikliğini alt yapıya Marmaris Belediyespor’da başlayan profesyonelliğe Bucaspor’da adım attıktan sonra Fenerbahçe’ye transfer olan genç krampon Salih Uçan çekmiştir.

UEFA’nın iz bırakan genç yıldızlar listesine giren Salih Uçan, Türkiye’de düzenlenen 2013 U20 Dünya Kupası’nda geleceği parlak 5 yıldız arasında gösterilmişti. Ancak Salih’in grafiği diğer 5 genç yıldız adayları ile aynı paralellikte ilerlemiyor:

2013 U20 Dünya Kupasındaki yıldız adaylarından; Floria Thauvin, 14 milyon euro piyasa değeri ile Olympique Marseille’de, Jese Rodrigues 15 milyon euro piyasa değeri ile Real Madrid’de, Bruma 10 milyon euro piyasa değeri ile Gaziantepspor’da, Eric Dier, 5 milyon euro piyasa değeri ile Sporting Lizbon’da top koşturuyor.  Fenerbahçeli genç yıldız adayı Salih Uçan ise 3,5 milyon euro  piyasa değeri ile diğer isimlerden biraz geride kaldı.

Salih Uçan’ın 2013-2014 sezonunda durgun bir grafik sergilemesi Tuncay Şanlı ve Okan Koç’un futbol kariyerini akıllara getirdi: “Takvimler 5 Eylül 2003’ü gösterdiğinde tarihi bir olaya tanıklık etmiştik; Portekiz-Türkiye maçı… O maçtaki kadroda Türkiye’den Tuncay Şanlı ve Okan Koç, Portekizden ise Cristiano Ronaldo ve Ricardo Quaresma bulunuyordu. Tuncay Şanlı ve Okan Koç 2003 yılında  Cristiano Ronaldo ve Ricardo Quaresma ile birlikte dönemin en önemli 4 yıldız adayından bir tanesi olarak gösteriliyordu.  Ronaldo, Sporting Lizbon, Manchester United, Real Madrid gibi takımların formasını giyerken Quaresma ise Ronaldo kadar istikrarlı bir grafik çizemese de Sporting Lizbon, Barcelona, Porto, İnter ve Chelsea, Beşiktaş gibi takımların formasını giymeyi başarmıştı.  Tuncay Şanlı, Fenerbahçe ve Middlesbrough dışında başarılı bir grafik çizemezken Okan Koç’un ise giydiği Beşiktaş forması kariyerindeki en büyük başarıydı. Sadece Tuncay ve Okan değil, bir çok Türk yıldız tarih sahnesinden silindi.”

Salih, hala Türkiye ve dünya futbolu için spor otoriteleri tarafından çok şey beklenilen bir futbolcu. 23 Haziran 2014 itibarı ile Kamu Aydınlatma Platformu (KAP)’dan yapılan açıklamaya göre Salih Uçan’ın A.S. Roma Kulübü ile transfer görüşmeleri başladı. Büyük ihtimal Salih, Roma’da. Bence Salih adına doğru bir tercih. Çünkü futbolcu mezbahanesine dönen Türkiye’de daha önce Tuncay Şanlı ya da Okan Koç’un başına gelenler Salih’i de vurabilir. Ben isterim ki Türk futbolu istikrarlı, başarılı, taraftarıyla bütünleşen, iyi yönetilen, doğru ve emin adımlarla ilerleyen bir hal alsın. Bu koşullarda Salih’in Avrupa’ya açılmaktan başka çaresi yok.  “Salih Uçan Avrupa’ya uçsun.”

Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi’

0

ÖZGEÇMİŞ Adı Soyadı: Burak ÖZTÜRK Doğum Yeri ve Yılı: Merkez / DENİZLİ – 02.05.1987 İlköğretim: Namık Kemal İlköğretim Okulu, 1993-1998 Atatürk İlköğretim Okulu, 1998-2000 Kiremitçi İlköğretim Okulu, 2000-2001 Ortaöğretim: Denizli Lisesi, 2001-2004 Önlisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2007 Lisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2010 Pamukkale Üniversitesi, Spor Yöneticiliği, 2009-2013 Çalışma Hayatı ve Diğer Özellikleri: 2005- Wondows İşletmenliği Sertifikası Sahibi 2006- Bilgisayarlı Muhasebe Sertifikası Sahibi 2007- Denizli Otel Laodikya - Personel 2010- Koçfest Üniversite Spor Oyunları Organizasyonu PAÜ, Akreditasyon Birimi Gönüllü Çalışanı 2010- Türkiye Atletizm Federasyonu Aday Hakem 2010- Hedef Dershanesi – Salihli / Manisa (İktisat – İşletme – Yönetim ve Organizasyon Öğretmeni) 2010- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Wellness Antrenörü 2011- Türkiye Atletizm Federasyonu İl Hakemi – Denizli 2011- Olimpik Gün Koşusu, Denizli. Gönüllü Çalışan 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi (Kurucu Üye ve Mali İşler Sorumlusu) 2012- PAÜ Uçurtma Şenliği Organizasyon Komitesi Üyesi ve Başkan Yardımcısı 2012- PAÜ Çal Gezisi ve Doğa Yürüyüşü Etkinliği Organizatörü 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Başkan Yardımcısı 2012- Denizli Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali - Rehber (Gönüllü) 2012- Pamukkale Üniversitesi Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde Katılımcı 2012- Stratejik Yerel Yönetişim Projesi – Gençlik Meclisi Temsilcisi 2012- Denizlispor İdari Birim – Stajyer 2013- Denizli. Ulusal 2020 Olimpiyatlarına Doğru Türkiye Paneli Organizatörü (Ulusal) 2013- Denizli. Sporun Yönetimi Konferansı Organizatörü (Ulusal) 2013- Uluslararası Aktif Gençlik Katılımına Sen de Dahil Ol Projesi Gönüllü Çalışanı 2013- Gençlik Afet Rehabilitasyon Destek Gönüllüleri Projesi (Gönüllü Katılımcı) 2013- Gençlik ve Spor Bakanlığı, GHSİM, DENİZLİ. Stajyer 2013- Özel Olimpiyatlar, Denizli. Voleybol Milli Takımı Seçmeleri (Gönüllü Rehber) 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi Spor ve Rekreasyon Komisyonu Başkanı 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi - Paramı Yönetebiliyorum Eğitimleri (Katılımcı) 2013- Denizli Belediyesi Kadınlar Pilates Guinness Rekorlar Kitabı Denemesi (Gönüllü çalışan) 2013- U-20 Dünya Kupası, Antalya. İdari Birim Sorumlusu (Gönüllü) 2013- Bir Dil Bir Kültür Projesi, Proje Ekibi, Genel Organizasyon Birimi 2013- Liderlik Okulu Projesi, Proje Ekibi, İdari Birim 2013- Münazara Jürüliği Eğitimi, Proje Ekibi, Jüri ve Genel Organizasyon Birimi 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Sporda Şiddet ve Gençlik Paneli, Koordinatör 2013- Birleşmiş Milletler-TC. Kalkınma Bakanlığı-Habitat-VISA, Paramı Yönetebiliyorum Eğitmen Eğitimi, Eğitmen 2014- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu, Hemsball Antrenörü 2014- Gençlik Servisleri Merkezi – Spor Gönüllülüğü Eğitimi – Gönüllü Katılımcı

Bir Cevap Yazın

Menü