Spor Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

19 Ocak 2016
Besyo Bilgileri
11 6
Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

 

Spor Bilimleri bölümünün temel amacı üniversitelerin misyonu olan evrensel bilim ölçütleri içerisinde spor eğitimini vermektir. Bu bölümü tercih eden öğrencilerin sporun içinden gelmiş olmaları ve sporun içinde yaşadıkları olayları bilimle ilişkilendirmeleri esas alınmıştır. Branşına özgün çok yönlü ve detaylı performans analizi yapabilme, sayısallaştırarak yapabilme, sayısallaştırarak raporlaştırma, zayıf ve güçlü yanları belirleyerek sonuçlar çıkartarak, antrenman plan ve program stratejileri belirlemeyi amaçlanmaktadır.Spor Bilimcisi; Sporu bilimsel boyutta test edip matematiksel veriler üzerinden değerlendiren, sistematik olarak yorumlayan, uygulama stratejileri belirleyerek uygulayan veya uygulatan bilim insanlarıdır. (Kılınç 2010)
SPOR BİLİMLERİ MEZUNLARININ İSTİHDAM DURUMLARI
-Üniversitelere atanabilirler. (Okutman, Araştırma görevlisi)
-Memur olarak atanabilirler.
-Gençlik spor il müdürlüklerinde sözleşmeli antrenör olarak çalışabilirler.
-Askeri birimlere atanabilirler.
-Polis olarak atanabilirler.
-Özel sektörde Kondisyoner, Aerobik Step, Fiziksel Uygunluk Antrenörlüğü, Performans Analizi yapabilirler.
-Üniversitelerin Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlıklarına bağlı ve Spor Hizmetleri alanında Eğitmen olarak çalışabilirler.
-Yeni çıkan kanunlar kapsamında artık formasyon alıp öğretmenlik yapabilirler.

(Bu yazı hazırlanırken Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin kılavuzundan yararlanılmıştır.)

0
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Bir Cevap Yazın

Menü