Spor Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Total
0
Shares

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5FCtBuBjKM&t=4s

 

Spor Bilimleri bölümünün temel amacı üniversitelerin misyonu olan evrensel bilim ölçütleri içerisinde spor eğitimini vermektir. Bu bölümü tercih eden öğrencilerin sporun içinden gelmiş olmaları ve sporun içinde yaşadıkları olayları bilimle ilişkilendirmeleri esas alınmıştır. Branşına özgün çok yönlü ve detaylı performans analizi yapabilme, sayısallaştırarak yapabilme, sayısallaştırarak raporlaştırma, zayıf ve güçlü yanları belirleyerek sonuçlar çıkartarak, antrenman plan ve program stratejileri belirlemeyi amaçlanmaktadır.Spor Bilimcisi; Sporu bilimsel boyutta test edip matematiksel veriler üzerinden değerlendiren, sistematik olarak yorumlayan, uygulama stratejileri belirleyerek uygulayan veya uygulatan bilim insanlarıdır. (Kılınç 2010)
SPOR BİLİMLERİ MEZUNLARININ İSTİHDAM DURUMLARI
-Üniversitelere atanabilirler. (Okutman, Araştırma görevlisi)
-Memur olarak atanabilirler.
-Gençlik spor il müdürlüklerinde sözleşmeli antrenör olarak çalışabilirler.
-Askeri birimlere atanabilirler.
-Polis olarak atanabilirler.
-Özel sektörde Kondisyoner, Aerobik Step, Fiziksel Uygunluk Antrenörlüğü, Performans Analizi yapabilirler.
-Üniversitelerin Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlıklarına bağlı ve Spor Hizmetleri alanında Eğitmen olarak çalışabilirler.
-Yeni çıkan kanunlar kapsamında artık formasyon alıp öğretmenlik yapabilirler.

(Bu yazı hazırlanırken Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin kılavuzundan yararlanılmıştır.)

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar

Besyo Nedir?

Besyo Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunun kısaltmasıdır. 4 Yıllık olması sebebiyle fakülteye dönüştürülmekte, dönüştürüldüğünde ise Spor Bilimleri Fakültesi olarak adlandırılmaktadır. Besyo Özel Yetenek Sınavıyla TYT ‘de 100 Baraj puanıyla öğrenci alan bir bölümdür. Her üniversitenin yetenek sınav ve başvuru şekli tarihi içeriği farklıdır. 0
Devamı..