Sportif Özgeçmiş, Lisans Nedir? Besyo’da Zorunlu Mu? 2023

Total
0
Shares

Çok sayıda arkadaşımızın her yıl en merak ettiği sorulardan bir tanesi olan Beden Eğitiminde Lisans zorunlu mu? Sorusuna öncelikle hızlıca cevap vereyim. Hayır değil. Her yıl sınav yapan 80 civarı üniversitenin %60 ‘ında lisansın hiç bir etkisi bulunmamaktadır. Yani süper lig futbolcusuyla, lisansı olmayan birisi sınavda aynı şekilde değerlendirilmektedir. Girizgâhımızı bu şekilde yaptıktan sonra tüm sorularımıza tek tek cevap bulacağımız şekilde ilerleyelim.

Sportif Özgeçmiş, Lisans Nedir?
Lisans, kabaca bir kişinin müsabakalara çıkabilmesi için kulüp tarafından çıkarılan ilgili federasyona bildirilen bir evraktır. Sportif özgeçmiş ise elde edilen başarı, oynanan lig, katılınan müsabakaların düzeyi kısaca kariyerdir.
2022 yılında Üniversitelerin yaklaşık %7’sinde (79 üniversitenin 5’inde) Lisans zorunluluğu vardı. Lisans zorunluluğu şudur, üniversiteye başvuru yapabilmeniz için 2-3 veya 4 üniversitenin talebine göre lisanslı sporcu olma zorunluluğudur. Üniversitenin istediği bu lisans yıl zorunluluğunu taşımayan öğrenciler başvuru yapamazlar.
2022 yılında 79 Üniversitenin 36 tanesinde özgeçmiş etkisi vardı. Ancak bunların 3 tanesini özgeçmişiniz olmadan kazanabilirdiniz, çünkü bu okullarda etki çok az idi. 43 Üniversitede de herhangi bir özgeçmiş etkisi bulunmamaktadır.

Özgeçmiş etkisi olan ve olmayan üniversitelerin listesini buraya tıklayıp yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sportif Özgeçmişli Olmanın Avantajı Nedir? Lisansı Olanlar Nasıl Seçim Yapmalıdır?
Her üniversitenin sportif özgeçmiş değerlendirmesi farklıdır. Bazı üniversitelerde örneğin bocce branşının hiç bir önemi yokken bazılarında çok yüksek getirisi olabilir. Dolayısıyla branşınıza ve başarınıza göre, üniversitelerin özgeçmiş tablolarına bakarak seçim yapmanız gerekmektedir.
Benim lisansım var ben kesin kazanırım lafı külliyen hatalıdır. Lisanslı olmanız puan noktasında çoğu üniversitede size katkı sunmaz. Bunu anlayabileceğiniz şekilde örnekleme yaparak size ifade edeyim.
Örneğin; bir üniversitede, 4 yıllık lisanslı sporcu olmaya 100 puan üzerinden 20 puan vermekte, Türkiye şampiyonalarında ilk 3 te derece yapmaya 100 puan üzerinden 80 puan vermektedir. Bu üniversitede 4 yıllık sporcu ben 20 ek puan alıyorum diye düşünebilir. Ancak, unutulmaması gereken nokta o üniversiteye 60-70-80 ek puan alanlarda başvuracak dolayısıyla 20 ek puan değil belki çoğu rakibinin 40 puan gerisinde başlayacak.
Özgeçmiş etkisi olan üniversitelerde bu noktada çok iyi analiz yapılmalıdır. Aksi halde avantajlı değil dezavantajlı olduğunuz okullarda sınava girersiniz.
Sportif anlamda derece, üst liglerde oynama v.b. başarınız yoksa özgeçmişin çok etkili olduğu üniversiteleri düşünmemekte fayda var.  Yalnızca lisansınız varsa, lisans yılından yüksek puan alabileceğiniz veya Lisans yıl şartı olan ancak özgeçmiş etkisi olmayan üniversiteleri düşünebilirsiniz.

2023’e Sportif Özgeçmiş ve Lisans Noktasında Bir Bakış
2023’tede 2022’de olduğu gibi 80 civarı üniversite özel yetenek sınavı yapacak ve bunların 45+ ‘sında lisansın ve özgeçmişin herhangi bir etkisi olmayacaktır. Aslında pandemi dönemiyle müsabakaların bir kaç yıl oynanmadığı düşünüldüğünde özgeçmiş etkisinin daha da azalması beklenebilir. Bunu kılavuzlar açıklandığında göreceğiz. Kılavuzları sitemizden takip edebilirsiniz.
Tahminime göre 55 üniversite özgeçmişsiz olarak kazanılabilecek.

0

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar

BESYO’da Lisans, Sportif Özgeçmiş Zorunlu mu? Lisanslı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Besyo ile alakalı tüm sorularınız yanıtını ücretsiz e-dergimizde bulabilirsiniz. E-dergimizi incelemek için tıklayınız Sportif Özgeçmiş Nedir? “Sportif Özgeçmiş” adından da anlaşılacağı üzere sportif kariyerdir. Bu kariyer içerisinde herhangi bir branştan… 14
Devamı..

2021 Hangi Şehirlerde ve Üniversitelerde Besyo Var? Hangisi Özel Yetenek Sınavı Yapıyor? (GÜNCEL)

Adıyaman Üniversitesi Afyon Kocatepe Üniversitesi Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Akdeniz Üniversitesi Aksaray Üniversitesi Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Amasya Üniversitesi Ankara Üniversitesi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ardahan Üniversitesi Atatürk Üniversitesi (Erzurum) Avrasya Üniversitesi (Özel-Trabzon) Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Balıkesir Üniversitesi Bartın Üniversitesi 463
Devamı..