BESYO’da Lisans, Sportif Özgeçmiş Zorunlu mu? Lisanslı Olmanın Avantajları Nelerdir?

25 Şubat 2022
Besyo Bilgileri
44 45
Bizi İnstagram 'da Takip Et Bizi YouTube 'ta Takip Et Bizi Facebook 'ta Takip Et


Besyo ile alakalı tüm sorularınız yanıtını ücretsiz e-dergimizde bulabilirsiniz. E-dergimizi incelemek için tıklayınız

Sportif Özgeçmiş Nedir?

“Sportif Özgeçmiş” adından da anlaşılacağı üzere sportif kariyerdir. Bu kariyer içerisinde herhangi bir branştan elde etmiş olduğunuz dereceler, sporculuk yılınız, oynadığınız takımın düzeyi gibi bilgiler yer almaktadır. Üniversitelerin bir çoğu kendi sistemine göre düzenlediği sportif özgeçmiş puanı uygulaması yapmaktadır. Örneğin bazı okullarda bölgesel lige 100 üzerinden 60 verilirken bazılarında 30 puan verilebilmektedir. Bu sebeple özgeçmiş tablosunu iyi şekilde incelemeli, sistemine uygun doğru okulları tercih etmelisiniz.

2021-2022 Özgeçmiş olan ve olmayan okullar buraya tıklayıp görebilirsiniz

Lisanslı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Lisanslı sporcu olmak; bir çok okulda profesyonel lisansınız varsa üst düzeyde katkı sağlamaktadır. Lisansta aslolan mevzu üst düzey lisansa sahip olmaktır. Örneğin, profesyonel lisansa sahip bir sporcuya 100 üzerinden 60 puan gelirken, amatör lisansa sahip sporcuya yalnızca 10 puan gelmektedir. Bu sebeple de amatör lisansla özgeçmişin etkili olduğu okulların çoğuna başvurmak avantajdan çok dezavantaj sağlamaktadır. Amatör veya okul lisansınız varsa bunu en avantajlı şekilde kullanacağınız okullar lisans yıl şartı olan ama özgeçmiş olmayan okullar veya lisans yılınız fazla ise lisans yılına göre puan veren okullardır. Nasıl ki TYT’de minimum baraj puanı 100 ise bazı okullarda da baraj puanı gibi lisans yıl şartı vardır. 2 yıl- 3 yıl lisans yıl şartı vardır ve o kadar yıl lisansı olmayan öğrenciler başvuru yapamaz. Lisans yılı olan amatör sporcular bu tarz okullarda avantajlıdır. Bunun en güzel örneği önceki yıllarda 4 yıl lisans yıl şartı olan Afyon Kocatepe üniversitesine kadınlarda antrenörlük bölümüne yalnızca 2 öğrencinin başvuru yapmasıdır. Ne kadar az başvuru o kadar çok kazanma şartı demektir. Bu noktada da yıl şartı önemli bir parametredir.

Lisanslı ve Lisanssız Sporcular Hangi Okulu Seçmelidir?

Lisanslı veya Lisanssız sporcunun doğru okul seçmesi okulu kazanmasındaki en önemli faktördür. Amatör düzeyde lisansı olan öğrenciler; lisansın etkili olmadığı üniversiteleri, lisans yılları fazla ise; lisans yıl şartı olan üniversiteleri ve ya lisans yılına göre puan veren üniversiteleri tercih etmeliler.
Üst düzey lisansı (sportif özgeçmiş) olan öğrenciler lisans etkisinin yüksek olduğu veya sadece lisansla (sportif özgeçmiş) öğrenci alan okulları tercih etmelidirler. Amatör lisansı olan öğrenciler kesinlikle lisansın (sportif özgeçmişin) etkili olduğu üniversiteleri seçmemelidirler!

Lisansı olmayan öğrenciler ise lisansın etkili olmadığı okulları tercih edebilirler. Her yıl yetenek sınavı yapan üniversitelerin %60 ında lisansın hiç bir etkisi yoktur. Bu tarz okullarda amatör lisanslı- profesyonel sporcu- veya spor yapmayan öğrenci arasında hiç bir fark yoktur. Öğrenciler yetenek sınavlarında yaptıkları dereceye göre başarılı olurlar.

Doğru okul seçmek için ise mutlaka güncel analizleri takip edip bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için @besyocuyuzcom adresimizi takip edebilirsiniz

14
http://www.instagram.com/alp.besyocuyuz

1993 yılında Bursa'da doğdum. Küçük yaşlarda spora merak salmaya başladım. Ailemin de desteğiyle çok küçük yaşlarda spora başladım. 2012 yılında Kastamonu Üniversitesi spor yöneticiliği bölümünü kazandım. Kastamonu'yu çeşitli sebeplerle bırakıp. 2015 yılında tekrar sınava girip Ankara Üniversitesi Antrenörlük bölümünü kazandım. 2017 Yılında Uludağ üniversitesine geçiş yaptım

Comments
 • Lisansız isteyen o 30 okulu paylaşır mısınız

  Duygu 25 Haziran 2020 11:31 Cevapla
  • Evet lisans yok

   Can 26 Haziran 2020 10:56 Cevapla
 • 10 yıllık sporcuyum antrenörlük ve hakemlik belgem var milli sporcuyum Bartın BESYO olurmu

  Mehmet 25 Haziran 2020 11:33 Cevapla
  • Şaka mısın bartın besyo ne çok daha iyi yerler kazanabilirsin

   Ayşe 25 Haziran 2020 14:38 Cevapla
   • bartın besyo kaliteli diye duydum çok mezun veriyor

    Emirhan 25 Haziran 2020 18:24 Cevapla
 • 30 okulu paylasirmisiniz

  Azad 25 Haziran 2020 12:51 Cevapla
 • TYT 166 – OBP 351 – Başlangıç puanım 75. Öz geçmişim yok. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Besyo Antrönörlük bölümünü istiyorum. Kazanma ihtimalim nedir ? ( Parkurda iyi olduğumu düşünüyorum, hızlı koşarım ve kondisyonumda yerindedir ). Teşekkür ederim.

  Hüseyin 12 Ağustos 2020 23:25 Cevapla
  • Merhaba 3 yıllık okul lisansım var 2 yıllık lisans isteyen okullarda ne kadar işe yarar

   Emre 18 Ocak 2021 21:38 Cevapla

Bir Cevap Yazın

Menü
%d blogcu bunu beğendi: