SPORUN BİLİNMEYEN GÜCÜ

8 Ocak 2015
Genel
1 0
2020 İstanbul’a aday olan Türkiye için belki de en büyük eksikliğimiz spor bilinci ve spor yapan insan olgusunun yeterli düzeyde olmamasıydı. Nihayetinde 2020 olimpiyatlarını Tokyo’ya kaptırmamızın yanında doping, şiddet, şike gibi güncel konularla birlikte bugün bile hala sağlıklı bir spor bilinci ve kültürünün olmadığını görüyoruz. Ülkemiz için büyük bir öneme sahip ve ülkemizde sanayi, ticaret, turizm olarak ekonomik ilerleme sağlayacağını düşündüğümüz olimpiyatları düzenlemek için spor bilinci ve spor yapan toplum anlayışının ulusal bir meselesi haline gelmesi gerektiğini düşünmekte yarar var diye düşünüyorum.
‘Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi’

Spor milyonlarca insanı bir araya getiren bireyler için eğlence ya da rekreasyon,  sporcular için performans ya da rekabet profesyoneller için ise meslek anlamına gelmektedir. Toplumsal persfektiften baktığımızda uluslar için milli dava, devletler için politika, politika için ise bir araçtır.

Devlet ve millet olgusu üzerinden spora biraz daha yoğun bakmak gerekirse sporu milletlerin kendini ifade ettiği bir devlet politikası olarak nitelendirebiliriz.  Sporun önemi ve gerekliliği bu kadar çok bilinmesine rağmen hala Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak sporun bir devlet politikası haline gelmemesi de düşündürücüdür.

Günümüzde artık top, tüfek ya da mermilerle savaşlar yapılmıyor. Kültür, teknoloji, sanat, spor, vs ile devletler ve milletler yarış içindedir. Bunlar arasında da sporun ayrı ve kendine özgü bir yeri ve önemi vardır. Çünkü spor; medya, ticaret, turizm, eğlence gibi sektörler yönünden saygın konuma gelmiştir. Olimpiyatlar, Dünya Kupaları, yerel, ulusal ve uluslar arası düzeydeki çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar ile spor sürekli dünya gündeminde yer edinmektedir.

Evrensel yarış ve rekabeti içinde barındıran spor ülkemizde yeterince anlaşılamamaktadır. Türkiye’de spor denilince ilk akla gelen futbol ve sporun içinde barındırdığı rekabet Türk Futbolu için sadece iç rekabet olarak anlaşılmaktadır. Rekabet başarıyı getireceği varsayımından yola çıkarsak iyi anlama gelebilir. Fakat Türkiye’deki rekabet anlayışı toplumsal anarşizme dönüşmüş durumda ve daha iyi olmaya dönük bir rekabet anlayışından çok rakip olarak gördüğümüz herkesin başarısız olması anlayışına gelmiş durumdadır.

Biz iç rekabetle uğraşırken Olimpiyatlar, Dünya Kupalarında anlık başarı ya da zaferlerle anlık mutluluklar yaşayarak kendimizi tatmin ediyoruz. Oysa ki 2012 Londra Olimpiyatlarında en çok madalya toplayan ülkeler ekonomik ve siyasi olarak da en güçlü olan ülkelerdir. (ABD, Çin, İngiltere, Rusya, Güney Kore, Almanya, Franssa, İtalya) Bu bakımdan spor, ülkelerin gelişmişliğinin göstergesi olabilir.

Bu açıdan baktığımızda Türk sporunda iki temel sorun ortaya çıkmıştır. Sadece futbola yönelik bir spor anlayışı iç rekabet ortamının ulusal rekabet anlayışına dönüşmemesidir. Peki bunun için neler yapılmalıdır:

–          Ulusal bir spor politikası oluşturulmalıdır.

–          Sivil Toplum Örgütü hüviyetinde olan spor kulübü yöneticileri toplumu kutulaştırmaya götürecek eylem ve davranışlarda bulunmamalıdır.

–          Spor kanunundaki eksikler ya da gereksinimler güncellenerek uygulamaya geçilmelidir.

–    Şiddet ya şiddete meyil verecek her türlü uygulamadan kaçınılmalıdır.

–          Spor kültürü ve fair play olgusu okullarımızda gerekirse ders olarak yer almalıdır.

–          Toplumun her kesimine ulaşarak aileler için spor bilincine yönelik eğitimler verilmelidir.

Bunlar daha da genişletilebilir.

2020 İstanbul’a aday olan Türkiye için belki de en büyük eksikliğimiz spor bilinci ve spor yapan insan olgusunun yeterli düzeyde olmamasıydı. Nihayetinde 2020 olimpiyatlarını Tokyo’ya kaptırmamızın yanında doping, şiddet, şike gibi güncel konularla birlikte bugün bile hala sağlıklı bir spor bilinci ve kültürünün olmadığını görüyoruz. Ülkemiz için büyük bir öneme sahip ve ülkemizde sanayi, ticaret, turizm olarak ekonomik ilerleme sağlayacağını düşündüğümüz olimpiyatları düzenlemek için spor bilinci ve spor yapan toplum anlayışının ulusal bir meselesi haline gelmesi gerektiğini düşünmekte yarar var diye düşünüyorum.

                                                       ‘Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi’

 

0

ÖZGEÇMİŞ Adı Soyadı: Burak ÖZTÜRK Doğum Yeri ve Yılı: Merkez / DENİZLİ – 02.05.1987 İlköğretim: Namık Kemal İlköğretim Okulu, 1993-1998 Atatürk İlköğretim Okulu, 1998-2000 Kiremitçi İlköğretim Okulu, 2000-2001 Ortaöğretim: Denizli Lisesi, 2001-2004 Önlisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2007 Lisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2010 Pamukkale Üniversitesi, Spor Yöneticiliği, 2009-2013 Çalışma Hayatı ve Diğer Özellikleri: 2005- Wondows İşletmenliği Sertifikası Sahibi 2006- Bilgisayarlı Muhasebe Sertifikası Sahibi 2007- Denizli Otel Laodikya - Personel 2010- Koçfest Üniversite Spor Oyunları Organizasyonu PAÜ, Akreditasyon Birimi Gönüllü Çalışanı 2010- Türkiye Atletizm Federasyonu Aday Hakem 2010- Hedef Dershanesi – Salihli / Manisa (İktisat – İşletme – Yönetim ve Organizasyon Öğretmeni) 2010- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Wellness Antrenörü 2011- Türkiye Atletizm Federasyonu İl Hakemi – Denizli 2011- Olimpik Gün Koşusu, Denizli. Gönüllü Çalışan 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi (Kurucu Üye ve Mali İşler Sorumlusu) 2012- PAÜ Uçurtma Şenliği Organizasyon Komitesi Üyesi ve Başkan Yardımcısı 2012- PAÜ Çal Gezisi ve Doğa Yürüyüşü Etkinliği Organizatörü 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Başkan Yardımcısı 2012- Denizli Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali - Rehber (Gönüllü) 2012- Pamukkale Üniversitesi Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde Katılımcı 2012- Stratejik Yerel Yönetişim Projesi – Gençlik Meclisi Temsilcisi 2012- Denizlispor İdari Birim – Stajyer 2013- Denizli. Ulusal 2020 Olimpiyatlarına Doğru Türkiye Paneli Organizatörü (Ulusal) 2013- Denizli. Sporun Yönetimi Konferansı Organizatörü (Ulusal) 2013- Uluslararası Aktif Gençlik Katılımına Sen de Dahil Ol Projesi Gönüllü Çalışanı 2013- Gençlik Afet Rehabilitasyon Destek Gönüllüleri Projesi (Gönüllü Katılımcı) 2013- Gençlik ve Spor Bakanlığı, GHSİM, DENİZLİ. Stajyer 2013- Özel Olimpiyatlar, Denizli. Voleybol Milli Takımı Seçmeleri (Gönüllü Rehber) 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi Spor ve Rekreasyon Komisyonu Başkanı 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi - Paramı Yönetebiliyorum Eğitimleri (Katılımcı) 2013- Denizli Belediyesi Kadınlar Pilates Guinness Rekorlar Kitabı Denemesi (Gönüllü çalışan) 2013- U-20 Dünya Kupası, Antalya. İdari Birim Sorumlusu (Gönüllü) 2013- Bir Dil Bir Kültür Projesi, Proje Ekibi, Genel Organizasyon Birimi 2013- Liderlik Okulu Projesi, Proje Ekibi, İdari Birim 2013- Münazara Jürüliği Eğitimi, Proje Ekibi, Jüri ve Genel Organizasyon Birimi 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Sporda Şiddet ve Gençlik Paneli, Koordinatör 2013- Birleşmiş Milletler-TC. Kalkınma Bakanlığı-Habitat-VISA, Paramı Yönetebiliyorum Eğitmen Eğitimi, Eğitmen 2014- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu, Hemsball Antrenörü 2014- Gençlik Servisleri Merkezi – Spor Gönüllülüğü Eğitimi – Gönüllü Katılımcı

Bir Cevap Yazın

Menü