SPORUN RUHUNA YAKIŞMADI!

3 Ocak 2015
Genel
0 0
Sık sık dile getirdiğimiz, sporun sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik olduğu fakat bu misyonun küreselleşmeyle birlikte, teknolojik ilerlemeler, sporun politize edilmesi, spor endüstrisinin büyümesi ve gelişmesi sporun şiddet, mafya, şike, yolsuzluk, hile ve sahtekarlıkla anılmasına neden olmuştur. Sporun sadece spor olarak anıldığı, araç değil amaç olarak spor idealini toplumumuzun ve insanlığın kabul ettiği bir dünya hayal ediyorum.
‘Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi’

Spor, günümüzde insanlar için vazgeçilmez bir sosyal yaşam olgusu haline gelmiştir. Spor sadece sporcuların, antrenörlerin ya da yöneticilerin faaliyet ya da meslek alanı olmaktan çıkmış eğitim, sağlık, ekonomi, kültür, siyaset gibi bir çok alanda etkisini göstermiş ve psikoloji, sosyoloji, tıp, fizik, iktisat gibi bilim dallarının konusu haline gelmiştir. Tarihsel süreç içinde toplumların spora bakış açıları değişse de sporun her zaman önemini koruduğunu söyleyebilirim.

Devletlerin ve milletlerin sosyo-politik yapısını değiştiren bazı gelişmelere insanlık olarak şahit olduk: Neolotik çağ, Fransız İhtilali, Sanayi Devrimi, dünya savaşları, krizler derken özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra savaşların yaşanmadığı ancak dünyanın doğu ve batı bloğu ülkeleri olarak siyasi ve ideolojik bir bölünmeye girdiğini görüyoruz. Savaşın getirdiği ağır blanço güvenlik, ekonomi, diplomasi, eğitim ve kültür başta olmak üzere bütün toplumsal alana nüfuz ederek sonuçlanmıştır.

Günümüzde artık top, tüfek ya da mermilerle savaşlar yapılmıyor. “Kültür, teknoloji, sanat, ‘spor’, vs” ile devletler ve milletler yarış içindedir. Bunlar arasında da sporun ayrı ve kendine özgü bir yeri ve önemi olduğunu söyleyebilirim. Çünkü spor; medya, ticaret, turizm, eğlence gibi sektörler yönünden saygın konuma gelmiştir. Olimpiyatlar, Dünya Kupaları, yerel, ulusal ve uluslar arası düzeydeki çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar ile spor sürekli dünya gündeminde yer edinmektedir.

Sporun tarihsel süreç içindeki gelişimine değindikten sonra 21 Kasım Cuma Günü Galatasaray Liv Hospital ile Sırp temsilcisi Kızılyıldız arasında oynanan Erkekler Basketbol EuroLeague karşılaşması öncesinde Sırp taraftar Marko İvkoviç’in çıkan kavga sonucu yaşamını yitirmesi olayını daha net pencereden gözlemleyebiliriz. Öncelikle bu üzücü durum için  sporun etik ve ahlaki değerleri ile bağdaşmayan bir eylem olduğunu belirtmeliyim. Ancak bu gelişmeler sporun salt olarak oyun, eğlence ve yarışma unsuru olduğunu düşünmenin yetersiz kalacağını bizlere bir kez daha gösterdi.

Sırp taraftarın ölümü ile neticelenen bu tür trajedik olayların soğuk savaş döneminden bu yana süregeldiğini ve sporun artık savaş ve diplomasinin yerini aldığını söylesek abartmış olmayız. Spor olayından da öteye giden bu gelişme başbakanların, büyükelçilerin ya da spor bakanlarının konuştuğu, spor kulüplerinden de yapılan açıklamaların spor boyutundan öte güvenlik, siyaset ve diplomasiyi ilgilendiren meseleler olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Evet, bu isimler arasında T.C. Başbakanı Ahmet DAVUTOĞLU, T.C. Gençlik ve Spor Bakanı  Akif   Çağatay KILIÇ,  Sırbistan Başbakanı Aleksandar VUCIC, Sırbistan Başkonsolosu Zolan MARKOVIC ve çeşitli dünya ülkelerdeki kişi ya da kurumlar tarafından verilen bir yığın demeçler…

Ülkeleri ve toplumları karşı karşıya getirilebilecek ve kriz ortamı yaratan bu tür olaylara karşı  büyük sorumluluk sahibi olan politikacılar ve spor adamlarının söylediği söz ve eylemlere dikkat etmesi son derece önemli bir husustur ancak ilgili spor yöneticileri ve politikacılar tarafından verilen demeçlerin bazılarının yangına körükle giden açıklamalar olduğu ortadayken sürecin bir an evvel normale dönmesi için temenni etmekten başka çare kalmıyor.

Spor medyasından aldığımız haberler her zaman hararetli ve yıkıcı değil. Fenerbahçe Ülker Başantrenörü Zeljko OBRADOVİC, Sırplı taraftarın yaşamını yitirmesinden sonra yaptığı açıklamada: “Mesaj vermek için şu an biraz geç kaldık. Hayatımızdan bir can kayboldu. Hepimizin çok önemli bir görevi var. Doğru mesaj vermemiz lazım. Spor, insanları bir araya getiren bir unsur olmalı, ayırıcı değil. Şu an ailesine ve çevresine başsağlığı diliyorum. Hepimizin el birliğiyle çalışıp, dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir şey olmaması için çaba göstermesi lazım. Basit bir şey olmamalı. İki-üç gün konuşup unutmamalıyız. Maalesef bu oluyor ve hemen unutuluyor. Bunun bedeli bir şekilde ödenmeli ve önlem alınmalı. Ben 23 sendir antrenörlük yapıyorum ve başından beri bu konulara önem veriyorum. Spor sadece spor olarak kalmalı.” dedi. Obradovic’in ayrıştırıcı değil, birleştirici; yıkıcı değil ifsat eden değil basiret sahibi duruşu örnek bir spor adamı olduğunu bizlere gösterdi.

Sık sık dile getirdiğimiz, sporun sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik olduğu fakat bu misyonun küreselleşmeyle birlikte, teknolojik ilerlemeler, sporun politize edilmesi, spor endüstrisinin büyümesi ve gelişmesi sporun şiddet, mafya, şike, yolsuzluk, hile ve sahtekarlıkla anılmasına neden olmuştur. Sporun sadece spor olarak anıldığı, araç değil amaç olarak spor idealini toplumumuzun ve insanlığın kabul ettiği bir dünya hayal ediyorum.

Neyse fazla da uzatmaya gerek yok. Yazımı genç ve başarılı şairlerimizden Emre BAŞ tarafından kaleme alınan ‘Ne İzliyoruz?” isimli şiiriyle noktalamak istiyorum Sanırım bu şiir süreci özetlemeye yetiyor:

Ne izliyoruz!

Siyahın beyazla savaşını

Yaklaşıyor hazırlan şimdi

At kafasına şişeyi

 

Koca kafalı siyah

İri gövdeli beyaz

Durma küfret, aşağıla

Girişte parayı bastın nasılsa

 

Ne izliyoruz

Irkların savaşını

Hayır ! sportif bir mücadelede

Saygıyı, hoşgörüyü…

 

Pas ver

Olmaz

Hadi pas ver

Hayır bu gol benim hakkım

 

Ne izliyoruz

Bana sorma iddia tutsun yeter

Ne izliyoruz

Şiddet, şike, savaş?

 

Ne izliyoruz

Evimde saklanan kişiliğimin

Stadyumdaki ruhunu

 

                                              ‘Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi’

0

ÖZGEÇMİŞ Adı Soyadı: Burak ÖZTÜRK Doğum Yeri ve Yılı: Merkez / DENİZLİ – 02.05.1987 İlköğretim: Namık Kemal İlköğretim Okulu, 1993-1998 Atatürk İlköğretim Okulu, 1998-2000 Kiremitçi İlköğretim Okulu, 2000-2001 Ortaöğretim: Denizli Lisesi, 2001-2004 Önlisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2007 Lisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2010 Pamukkale Üniversitesi, Spor Yöneticiliği, 2009-2013 Çalışma Hayatı ve Diğer Özellikleri: 2005- Wondows İşletmenliği Sertifikası Sahibi 2006- Bilgisayarlı Muhasebe Sertifikası Sahibi 2007- Denizli Otel Laodikya - Personel 2010- Koçfest Üniversite Spor Oyunları Organizasyonu PAÜ, Akreditasyon Birimi Gönüllü Çalışanı 2010- Türkiye Atletizm Federasyonu Aday Hakem 2010- Hedef Dershanesi – Salihli / Manisa (İktisat – İşletme – Yönetim ve Organizasyon Öğretmeni) 2010- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Wellness Antrenörü 2011- Türkiye Atletizm Federasyonu İl Hakemi – Denizli 2011- Olimpik Gün Koşusu, Denizli. Gönüllü Çalışan 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi (Kurucu Üye ve Mali İşler Sorumlusu) 2012- PAÜ Uçurtma Şenliği Organizasyon Komitesi Üyesi ve Başkan Yardımcısı 2012- PAÜ Çal Gezisi ve Doğa Yürüyüşü Etkinliği Organizatörü 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Başkan Yardımcısı 2012- Denizli Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali - Rehber (Gönüllü) 2012- Pamukkale Üniversitesi Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde Katılımcı 2012- Stratejik Yerel Yönetişim Projesi – Gençlik Meclisi Temsilcisi 2012- Denizlispor İdari Birim – Stajyer 2013- Denizli. Ulusal 2020 Olimpiyatlarına Doğru Türkiye Paneli Organizatörü (Ulusal) 2013- Denizli. Sporun Yönetimi Konferansı Organizatörü (Ulusal) 2013- Uluslararası Aktif Gençlik Katılımına Sen de Dahil Ol Projesi Gönüllü Çalışanı 2013- Gençlik Afet Rehabilitasyon Destek Gönüllüleri Projesi (Gönüllü Katılımcı) 2013- Gençlik ve Spor Bakanlığı, GHSİM, DENİZLİ. Stajyer 2013- Özel Olimpiyatlar, Denizli. Voleybol Milli Takımı Seçmeleri (Gönüllü Rehber) 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi Spor ve Rekreasyon Komisyonu Başkanı 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi - Paramı Yönetebiliyorum Eğitimleri (Katılımcı) 2013- Denizli Belediyesi Kadınlar Pilates Guinness Rekorlar Kitabı Denemesi (Gönüllü çalışan) 2013- U-20 Dünya Kupası, Antalya. İdari Birim Sorumlusu (Gönüllü) 2013- Bir Dil Bir Kültür Projesi, Proje Ekibi, Genel Organizasyon Birimi 2013- Liderlik Okulu Projesi, Proje Ekibi, İdari Birim 2013- Münazara Jürüliği Eğitimi, Proje Ekibi, Jüri ve Genel Organizasyon Birimi 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Sporda Şiddet ve Gençlik Paneli, Koordinatör 2013- Birleşmiş Milletler-TC. Kalkınma Bakanlığı-Habitat-VISA, Paramı Yönetebiliyorum Eğitmen Eğitimi, Eğitmen 2014- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu, Hemsball Antrenörü 2014- Gençlik Servisleri Merkezi – Spor Gönüllülüğü Eğitimi – Gönüllü Katılımcı

Bir Cevap Yazın

Menü