TAYLOR’DAN CAVCAV’A POST MODERN YÖNETİME DARBE

5 Ocak 2015
Besyo Bilgileri
0 0
Küresel köy haline gelen dünyada artık hiç bir şey otonom değil, sürekli karmaşıklaşan ve farklılaşan spor kulüplerindeki örgüt yapılarının, “tek adam” tarafından kulüplerin yönetilmesini imkansız hale getirdiğini söyleyebilirim.
‘Burak ÖZTÜRK’

İnsanlar nesiller boyunca sürekli değişim ve gelişim halindedir. Fiziki olarak doğa koşullarında tek başına yaşamanın güç olması ve diğer canlılara göre gelişen zeka, merak ve bilgi düzeyleri insanların toplu halde yaşamasını zorunlu hale getirmiş, artan dünya nüfusu, keşif ve icatlar karmaşık ve bürokratik yapıların oluşmasına neden olmuştur. Tarihte kurulan ilk devlet, medeniyet ve sosyal toplum olarak nitelendirilen Sümerler ile birlikte belki de kurumsal yapının getirdiği yönetim sorununun oluştuğu söylenebilir.

M.Ö. 8000 yıl önce tarım  toplumuna geçilmesi, coğrafi keşifler merkantilizm, tarımsal üretimi ve girişimci çiftçiyi ön plana çıkaran fizyokrasinin doğuşu ve sanayi devrimi ile birlikte bilimsel yönetim anlayışının ortaya çıkmasında Frederick Winslow Taylor, Frank Gilbreth, Henri Fayol gibi isimlerin etkili olduğu yönetim bilimi uzmanları tarafından sık sık gündeme getirilir. Klasik akımın temsilcileri olarak görülen bu isimler örgütsel yapı, etkinlik ve genel ilkeler üzerinde araştırmalar yaparak yönetim bilimine katkıda bulundular. 1929 ekonomik buhranından sonra insan unsurunu ön planda tutan, insana saygı ve katılımcı yönetim anlayışını savunan Neoklasik akımın temsilcileri yönetim bilimine önemli yönetim teknikleri kazandırdılar.

Günümüze kadar gelen süreçte modern yönetim teknikleri yönetim bilimini konu alan örgütlerde hızla yayılmaya başlıyor ve ülkemizde de kamu ve özel sektörde hızla yayılmakta.

Genel yönetimin alt yönetimi olarak görülen “spor yönetimi” ise genel yönetimin ilke, kural ve metotlarını sporun kendine özgü dinamikleri ile kaynakların tahsisi, sevk ve idaresi, etkinlik, ekonomiklilik ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda gelişen bir bilimdir.

Çağdaş kulüp yönetimi ilkelerini en iyi uygulayan, süreç odaklı başarı, uzman kadro ile çalışma, iç ve dış müşteri kavramının en iyi uygulandığı spor kulüplerinden biri olduğu iddaa edilen Gençlerbirliği kulübünün başkanı İlhan Cavcav, Bursaspor’a karşı iç sahada alınan 2-1’lik skorla kaybedilen maç  sonrası çarpıcı açıklamalarda bulundu: “Gerekirse bundan sonra kulübü ben çalıştırırım.” diyerek Teknik Direktör Mustafa Kaplan’ın görevine son verdi. Çağdaş yönetim prensipleri ile bağdaşmayan bu ters çıkışın Gençlerbirliği kulübü ve Türk sporunu daha ileriye taşıyacağını kimsenin iddaa edeceğini düşünmüyorum tam tersi geriye götüreceği kanaatindeyim.

Küresel köy haline gelen dünyada artık hiç bir şey otonom değil, sürekli karmaşıklaşan ve farklılaşan spor kulüplerindeki örgüt yapılarının “tek adam” tarafından kulüplerin yönetilmesini imkansız hale getirdiğini söyleyebilirim. İlhan Cavcav gibi spor kamuoyunun ve toplumumuzun saygı duyduğu bir spor yöneticinden böyle talihsiz açıklamalar açıkçası beklemiyordum.

Yaklaşık 150 yıl önce Taylor ile başladığı iddaa edilen bilimsel yönetim anlayışı bu gün post modern yönetim anlayışı ile gelişimini sürdürmüştür. Ancak geçtiğimiz gün Gençlerbirliği Kulübü başkanının, büyük bir hezeyan olarak nitelendirdiğim çıkışı ve spor dünyasındaki benzeri uygulamalar, bizi 150 yıl geriye götürebilir. O yüzden kararlar tek kişi tarafından alınmamalı, görev, yetki ve sorumluluklar uygun kişi ve kanallara aktarılarak kalite odaklı yönetim anlayışı benimsenmelidir.

Türkiye’nin, en kurumsal kulüpler arasında gösterilen Gençlerbirliği ve Altınordu gibi kulüplere ihtiyacı var. Bazen böyle talihsiz açıklamalar olabiliyor. İnşallah bu tarz olumsuz duyumları çok sık işitmeyiz.

Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi

0

ÖZGEÇMİŞ Adı Soyadı: Burak ÖZTÜRK Doğum Yeri ve Yılı: Merkez / DENİZLİ – 02.05.1987 İlköğretim: Namık Kemal İlköğretim Okulu, 1993-1998 Atatürk İlköğretim Okulu, 1998-2000 Kiremitçi İlköğretim Okulu, 2000-2001 Ortaöğretim: Denizli Lisesi, 2001-2004 Önlisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2007 Lisans: Anadolu Üniversitesi, İktisat 2005-2010 Pamukkale Üniversitesi, Spor Yöneticiliği, 2009-2013 Çalışma Hayatı ve Diğer Özellikleri: 2005- Wondows İşletmenliği Sertifikası Sahibi 2006- Bilgisayarlı Muhasebe Sertifikası Sahibi 2007- Denizli Otel Laodikya - Personel 2010- Koçfest Üniversite Spor Oyunları Organizasyonu PAÜ, Akreditasyon Birimi Gönüllü Çalışanı 2010- Türkiye Atletizm Federasyonu Aday Hakem 2010- Hedef Dershanesi – Salihli / Manisa (İktisat – İşletme – Yönetim ve Organizasyon Öğretmeni) 2010- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Wellness Antrenörü 2011- Türkiye Atletizm Federasyonu İl Hakemi – Denizli 2011- Olimpik Gün Koşusu, Denizli. Gönüllü Çalışan 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi (Kurucu Üye ve Mali İşler Sorumlusu) 2012- PAÜ Uçurtma Şenliği Organizasyon Komitesi Üyesi ve Başkan Yardımcısı 2012- PAÜ Çal Gezisi ve Doğa Yürüyüşü Etkinliği Organizatörü 2012- Pamukkale Üniversitesi Spor Yönetimi ve Organizasyonu Topluluğu Başkan Yardımcısı 2012- Denizli Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali - Rehber (Gönüllü) 2012- Pamukkale Üniversitesi Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde Katılımcı 2012- Stratejik Yerel Yönetişim Projesi – Gençlik Meclisi Temsilcisi 2012- Denizlispor İdari Birim – Stajyer 2013- Denizli. Ulusal 2020 Olimpiyatlarına Doğru Türkiye Paneli Organizatörü (Ulusal) 2013- Denizli. Sporun Yönetimi Konferansı Organizatörü (Ulusal) 2013- Uluslararası Aktif Gençlik Katılımına Sen de Dahil Ol Projesi Gönüllü Çalışanı 2013- Gençlik Afet Rehabilitasyon Destek Gönüllüleri Projesi (Gönüllü Katılımcı) 2013- Gençlik ve Spor Bakanlığı, GHSİM, DENİZLİ. Stajyer 2013- Özel Olimpiyatlar, Denizli. Voleybol Milli Takımı Seçmeleri (Gönüllü Rehber) 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi Spor ve Rekreasyon Komisyonu Başkanı 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi - Paramı Yönetebiliyorum Eğitimleri (Katılımcı) 2013- Denizli Belediyesi Kadınlar Pilates Guinness Rekorlar Kitabı Denemesi (Gönüllü çalışan) 2013- U-20 Dünya Kupası, Antalya. İdari Birim Sorumlusu (Gönüllü) 2013- Bir Dil Bir Kültür Projesi, Proje Ekibi, Genel Organizasyon Birimi 2013- Liderlik Okulu Projesi, Proje Ekibi, İdari Birim 2013- Münazara Jürüliği Eğitimi, Proje Ekibi, Jüri ve Genel Organizasyon Birimi 2013- Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Sporda Şiddet ve Gençlik Paneli, Koordinatör 2013- Birleşmiş Milletler-TC. Kalkınma Bakanlığı-Habitat-VISA, Paramı Yönetebiliyorum Eğitmen Eğitimi, Eğitmen 2014- Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu, Hemsball Antrenörü 2014- Gençlik Servisleri Merkezi – Spor Gönüllülüğü Eğitimi – Gönüllü Katılımcı

Bir Cevap Yazın

Menü