Tercih İle Üniversite Kazandım Özel Yetenek Sınavına Girebilir miyim ?

Total
0
Shares

Ösym tercihi ile üniversitelere gidenler başka üniversite tercihi yapabilir mi ? Üniversiteye kayıt yapmazsam ne olur gibi sorularla çok sık karşılaşıyoruz . Hangi üniversiteyi kazanılırsa kazanılsın aynı  yıl içerisinde  olmak şartıyla üniversite özel yetenek sınavına girilebilir .

Sınavımdan önce Ösym tercihi ile kazandığım üniversitenin kaydı var ne yapmalıyım ?

Kayıt yapmanız taktirde özel yetenek sınavı ile kazandığınız üniversiteye kaydınızı sildirerek kaydınızı yapabilirsiniz . İlk olarak hangi üniversiteye kayıt yaptırdığınız önemli değildir . Önemli olan kayıt sildirme talebinizdir .Aynı yıl içerisinde olduğunuz sürece ( üniversite girmeden önce ) orta öğretim puanınız kesinlikle düşmez . 

Tercih ile Beden Eğitimi Bölümlerinden hangisini kazanırsanız kazanın durum aynıdır .

Hangi durumlarda öğrencinin kaydı üniversitesinden silinir?

  • Öğrencinin yazılı başvurusuyla beraber kendi isteğiyle kaydının silinmesi.
  • Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde “Yükseköğretim Kurumundan Çıkarma Cezası” alması durumunda kaydının silinmesi.

Öğrencinin kendi isteğiyle üniversiteden kaydı nasıl silinir?
Genellikle okuduğu bölüm dışında tekrar üniversite sınavına girmiş ve başka bir üniversite veya bölüm kazanmış öğrenciler kendi istekleriyle yükseköğrenim gördükleri kurumlardan kayıtlarını sildirmek isterler. Bu gibi bir telep ile öğrenci işlerine başvuran öğrenci şu süreçleri yaşar:

  • Öğrenci işlerinin vereceği formu (ilişik kesme belgesi) doldurma.
  • Bazı fakülte sekreterlikleri form doldurtma yerine öğrencinin kendi el yazısı ile yazdıkları dilekçeyi de birlikte talep edebilirler. Okuduğunuz üniversiteye hatta bölüme göre yazılı başvuru da yapmanız değişiklik gösterebilir. İhtiyacınız olması ihtimaline karşı dilekçe başvuru örneğini bu linke tıklayarak indirebilirsiniz!
  • Doldurmanızı istenen formda genelde adınız-soyadınız, öğrenci numaranız, kredi yurtlar kurumundan aldığınız bir kredi var mı? gibi size ait bilgiler vardır.
  • Formu doldurduktan sonra koşuşturma başlar. Okula bağlı birçok daire ve müşavirlikleri tek tek gezip ilişik kesme formunuzu imzalatmanız istenecektir. Bu daire ve müşvairlikler, yine üniversiteye göre değişse de genelde hukuk müşavirliği, sağlık dairesi, güvenlik birimi, saymanlık, besyo(Beden eğitimi ve sağlık yüksek okulu), kütüphane gibi öğrencilik zamanlarınızda işinizin düşebileceği dairelerdir. Ziyaret edip ilişiği yoktur imzası alacağınız dairelerin tam listesini size öğrenci işleriniz ya da fakülte sekreteriniz verecektir.
  • Daha sonra danışman hocanız, bölüm başkanınız ve dekanınızı da bulup bu belgeleri imzalatmanız gerekmektedir. Bu kısım imza almanız gereken yerlerin içerisinde belki de en zor olan kısımdır. Bazen hocalarımız yoğunlukları sebebiyle fakülte dışında olabilirler. Bu kısım için ertesi gün de okula gitmeniz gerekebilir! Başka şehire kayıt sildirme işlemi için gidecekseniz bu kısmı dikkate almanızı öneririz. İşleriniz ertesi güne kalabilir.
  • Bütün imzalar toplanınca tekrar öğrenci işleri daire başkanlığına evrakları ve öğrenci kimliğinizi teslim edersiniz ve yaklaşık yarım saat beklemenin ardından çıkışınızı alırsınız ve okulunuzdan kaydınız silinmiş olur.
  • Alacağınız çıkış dosyasında genellikle transkript, lise diploması gibi evraklar vardır.
6

Bir Cevap Yazın

En Çok Beğenİ Alanlar